şükela:  tümü | bugün
 • kitap okuyan bünyenin bir anda hiçbir şey okumak istememesi durumu. bujilerin meme yapması.
 • nasıl girildiği belirsiz içindeyken de hiç hoş karşılanmayan bir durum
  okumak istiyorum nolur okuyayım diyip hiçbir şey okuyamamak
  dikkatin dağılır, başka şeyler düşünürsün, çabuk sıkılırsın ama o kitap bitmez bir türlü
  sancılı bir durumdur kendisi benzeri için (bkz: uyku varken uyuyamamak)
 • kitap okumayı çok sevmeme rağmen bir süredir içinde bulunduğum okuyamama/tıkanma durumu. hangi kitaba elinizi atarsanız atın beş sayfadan fazla okuyamazsınız. okurken dikkatinizi asla toplayamazsınız. kitabı bir kenara bırakıp dakikalarca duvara boş boş bakmaya, başka şeyler düşünmeye başlarsınız. en sevdiğiniz yazarın çok beklediğiniz bir kitabı bile olsa içine almaz sizi bir türlü.
 • uzun bir reading slump dönemi yaşamış ve bunu yeni aşmış biri olarak söyleyebilirim ki; ilacınız çok satan kitaplardır. okuması kolay, beyni fazla yormayan bu kitaplarla okuma dünyasına tekrar dönebilirsiniz.
 • okuyamama durumudur. kitap severlerin korkulu rüyasıdır. eliniz hiçbir kitaba gitmez, bu en sevdiğiniz yazar olsa bile. okumaya başladığınız an sadece birkaç sayfa okursunuz ve ardından kitabı rafa kaldırırsınız. şu an bu iğrenç dönemdeyim...
 • normalde kitap okuyan kişilerin okuyamaması ya da tıkanması durumunu anlatmak için kullanılan bir ifade.

  aşırı kitap okuyanlarda dahi görülen bir şeydir. okuyucu kitabı eline almayı bile istemez, kitabı aylarca bitiremez. yazarlar için kullanılan writer's block gibi bir tür tıkanmışlık vardır.

  çözüm olarak genellikle hafif/akıcı kitaplar ya da en sevilen romanların yeniden okunması, sesli kitap dinlenmesi, kütüphane gibi yerlere gidilmesi önerilir.

  bu, benim özellikle harriet beecher stowe, jack london ya da john steinbeck gibi amerikan edebiyatının klasiklerini okurken yaşadığım bir sorun. uncle tom’s cabin‘i bitirmem iki buçuk ay sürmüştü. tabii, reading slump’a girmek için illa ağır klasik romanlar olması gerekmiyor. mesela şu an değiştirilmiş karbon elime yapışmış durumda, bir türlü bitmiyor.
 • düzenli kitap okuyanların başına belli dönemlerde gelen tıkanma durumu. huzur bozucu, iç sıkan bir şeydir ve kendinizi zorlamak da pek işe yaramaz. bir süre kitap okumaya ara verip sonra okuması kolay kitaplara yönelerek bu durumdan çıkılabilir.
 • okuyamama durumu olarak bilinen bir terminoloji.

  genellikle üst üste aynı tarz kitap okuyan kişilerde artık doygunluk ve durgunluk gelen kendini kitaba verememe, okumak istememe durumudur. aynı zamanda kitabın akıcı olmamasından da kaynaklanır.

  tavsiyem reading slump evresinde okuduğunuz kitabı bırakmamanız çünkü o kitaba bir daha devam etme şansınız olmayabilir, okumak istemeyebilirsiniz.

  reading slump'a yakalanmamak için üst üste örneğin polisiye, dram, psikoloji, romans veya distopya okumak yerine araya farklı türlerde serpiştirerek sevdiğiniz türe devam edebilirsiniz.

  reading slump'tan nasıl çıkılır; bu çok uzun da sürebilir çok kısa da. durumdan kurtulmak için farklı bir türde kitap okumaya başlayabilir üst üste okuduğunuz tarza biraz ara verebilirsiniz ya da daha önce okuduğunuz çok sevdiğiniz sizi eğlendiren bir kitabı tekrar okumanız tavsiyemdir.

  ama okumaya asla ara vermeyin bu sizin reading slump'tan çıkmanıza değil süreyi uzatmanıza neden olur.

  (bkz: bol kitaplı günler)
 • şu sıralar başıma bela olmuş ve beni çok üzen durum. bütün sene boyunca çok yoğun dönemlerimde bile gayet düzenli bir şekilde kitap okurken şimdi elime kitap alamıyorum! üstelik çok verimli okumalar yapmış, uzun süredir okumak istediğim birçok kitabı okumuştum. böyle devam etmedi maalesef, şimdi sıkıntılı bir şekilde elimdeki kitabın sayfalarını çevirmeye çalışıyorum ama bir türlü okuyamıyorum.

  belki kurgu dışı şu sıralar fazla yorucu geliyordur diye üstteki yazarların da tavsiyesine uyarak kolay olunabilecek bir roman alacağım elime. düş yakamdan ey reading slump!
 • son zamanlarda yaşadığım olaylar yüzünden zihnimi bir türlü toplayamadığım için okuyamıyorum. bu durumu nasıl aşabilirim? okumak istiyorum ama bir türlü odaklanamıyorum.