şükela:  tümü | bugün
 • enerji krizi yaşamakta olan karanlık bir gelecekte, insanların kendini sanal gerçekliğe verdiği bir ortamda geçen bir geek peri masalı. bilgisayar oyunları ve 80ler amerika pop kültürü üzerine kurulu bir define avı hikayesi. yazarın (bkz: ernest cline) ilk romanı olduğunu azıcık belli eden naif tarzına rağmen oldukça sürükleyici bir roman.
 • 70 ve 80'lerin video oyunları, müzik ve filmlerine inanılmaz referanslar içeren kitap. siz de bilgisayar oyunlarının az çok içindeyseniz kesinlikle bayılacaksınız, çünkü göndermeler o kadar iyi ki. ilk başta yavan gelse de sonraları sizi içine çekmeyi başarıyor. bir günde bitiveriyor 500 sayfalık kitap. yazarının web sayfası da ayrı bir hoş zaten. atari kasetleri görselleriyle dolu.
 • nedense dalıp gittiğim her anda bu kitaptaki oasis evrenini hayal ediyorum. bir oyun düşünün. sizi gerçek dünyada olduğunuzdan daha özgür kılabiliyor. kodların yarattığı sınırlar gerçek dünyadaki sınırlardan çok daha uzak. öyle bir kitap ki, sanki okumuyorsunuz, o dünyada yaşıyorsunuz. kafa karıştıran bir mantık hatası dışında soluksuz okunuyor hakikaten. bilim kurgu severler kaçırmamalı.
 • joust, tempest, adventure, zork, dev robotlar, wargames, monty python and the holy grail, d&d, atari 2600 ve daha nice naif ve tatlı anılar ile sarmalanmış anılara sahip kuşak için, kısa bir süre için dahi olsa, çocukluklarına ve ilk gençliklerine geri dönmek için bir fırsat sunan, keyifli roman. eline sağlık ernest cline.
 • roman değil de film senaryosu olmaya daha yakın bulduğum, oldukça keyifli ve deli gibi altmetin barındıran. wow raid'i gibi kitap.
 • bilgisayar, atari oyunları ve bunları temel alan, oasis olarak adlandırılan sanal gerçekliğin anlatıldığı şahane kitap. ilk başta kapağı nedeniyle burun kıvırdığım fakat her okuduğumda oasis'e bağlanıyormuşum hissi yaratan kitap oldu benim için. hemen başlarında okuyucuyu kitabın içerisine çekmeyi başarıyor. daha kitabın yarısında yazarın* başka hangi kitabı var diye araştırmaya başladım fakat ilk kitabı olduğunu öğrenince hayal kırıklığına uğradım. filmi olursa şahane olur fikrine de tamamen katılıyorum. son teşekkür sayfasında yazarın kendisi de bu filmin güzel olacağına inandığı için warner bros.'a teşekkürler gibisinden bir şeyler yazmış zaten. çekseler de parzival, aech, art3mis, shoto izlesek be hacıt.

  ayrıca yazarın kendi internet sayfasından bakıldığında en dandik kitap kapağının biz de olduğunu, amerika'da çıkan kapağında ise karavanlardan oluşan yerleşim biriminin kafanızdakine ne kadar yakın olduğunu göreceksiniz.
 • 80'lere yetişememiş biri olarak bir elimde kitap diğerinde bilgisayarım okuyup bitirdiğim kitap. gerek içindeki oyunlar, gerek diziler, gerekse filmler neredeyse hiçbirini bilmediğimden sürekli kitaba ara verip googleladım durdum. buna rağmen soluksuz okudum. sanal gerçeklik ve bilim kurgu sevenlere açık ara önerdiğim kitaptır.
 • kitap ve yazar hakkında detaylı bir blog yazısız tam burada!
 • warner bros'un haklarını alıp filmini yapacağı düşünülen kitap. ayrıca kitabı yaşamak için buyrun.
 • 2013 itibariyle 30larini suren nerdlerin kesinlikle okumasi gereken bir kitap.
hesabın var mı? giriş yap