• filmin logosu aslında bir labirenttir ve hedef de bir yumurtadır.

https://i.hizliresim.com/plvdb8.png
  • spielberg bizim neslin bug'ını bulmuş sanırım. senaryo çok iyi olmadığı halde film müthiş olmuş. imax ya da 4dx salonda izlenmesi tavsiye edilir.

--- spoiler ---

kısacık da olsa marvin'i görmek bile gülümsetti.

gönderme dediğin şey 3 saniye olur, 5 saniye olur. hadi 10 saniye olsun. gülelim geçelim. resmen filmin içine the shining koymuşlar. kubrick'e selamı geçtim, yasin okumuşsunuz adamın arkasından.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

kitapta wade, kubrick'in ''2001: a space odyssey'' adlı filminin içine giriyordu. burada ise spielberg, the shining'i seçmiş. bunun sebebi muhtemelen spielberg'in hala kubrick'i özlemle anıyor olmasından kaynaklanıyordur.

bilmeyenler için, kubrick shining'i çekerken, aynı stüdyoda, spielberg ındiana jones'u çekmek için sırasını beklemektedir. kubrick bunu fark edince, kendisini yemeğe çağırır, filmi izletir. ikili uzun bir dostluğun ilk adımlarını orada atmış olur.

--- spoiler ---
  • filmi izlerken dedim ki keşke gerçek olsa .

sonra kendi kendime dedim ki olacak zaten yarram.
  • --- spoiler ---

zemeckis cube patlayınca çalan müzik, delorean’ı görmekten daha büyük keyif verdi. izlediğim en iyi üç boyutlu yapımdı. referansları takip etmekten yorulduk. bütün çocukluğumu izlemiş gibi hissettirdi.
    --- spoiler ---
  • güzel filmdir. burada yazılan siksok yorumları dikkate almayınız ve mutlaka gidip izleyiniz özellikle +35'ler için söylüyorum.
  • sorrento karakteriyle mansur yavaş'ın oynadığı mükemmel film asfgavfgavfhsaffs

steven spielberg'den oyun dünyasına selam eden bir başyapıt. ustanın bu filmi çektiğinde 72 yaşında olmasına rağmen günümüz teknolojilerine ve oyun evrenine böylesine tutkusu takdire şayan. hangimiz 72 yaşında bırakın film çekmeyi, o günün teknolojisine ayak uydurabileceğiz ki? 72 yaşında sanal dünya oyunculuğu konulu bir film çekebilmek gerçekten inanılmaz.

son yıllarda içine bu kadar girebildiğim bir film hatırlamıyorum. adeta bir oyun tarihi belgeseli gibi. back to the future', star wars göndermeleri çok hoştu, bir sürü de yakalayamadığım spielberg'in bize easter egg olarak bıraktığı gönderme olduğu da kesin. tam geek işi. hele the shining göndermesi... bayıldım, bayıldım! filmdeki the shining'i izlememiş karakter gibi bu filmi 2 sene sonra izlediğim için utandım.

tek olmamış diyebileceğim yeri; sanırım olayın geçtiği 2045 yılı. sanal gerçeklikli oyunlar bir tarihte atari oynadığımız kadar yaygın olacak elbet ama 2045 yılı bunun için çok iyimser bir tarih :) o günler geldiğinde hala yaşıyorsam o günlerin gençlerini öyle kıskanacağım ki. gençliğiminin dönemin oyunlarını oynatacak bilgisayara sahip olamadan geçtiği aklıma gelecek, duygulanacağım.

umarım o günler gelince bu topraklar hala "coğrafya kaderdir." adlı ölümsüz kuralı aşabilmiş olur(lar) insanların sanal dünyada yeni yaşamlar kurduğu yıllarda bizler yığınlarda yaşıyor ve bu hayatı yaşayanları izliyor olmayız.

son olarak filmin konusunu aldığı romanın yazarı ready player two'yu yazmış. steven spielberg'den insanlık tarihine bir armağan daha gelir mi?

:)
  • o kadar çok atıf varki telife ne kadar ödediler merak içindeyim
  • filmde bir tek uzaylı zekiye’ye gönderme yapılmamış. kınıyoruz. yine de cgi mgi villain karakterde till lindemann’ı izlemek güzeldi.
  • spielberg’e akıl veren ekşiciyi de gördü ya bu gözler daha ne diyeyim*

tanım: spielberg’in en iyi onuna girebileceğine inandığım beni çok mutlu etmiş bir filmdir.
hesabın var mı? giriş yap