• --- spoiler ---

bilgisayar oyunları-avatar-lord of the rings karışımı hoş bir film. senaryo, günümüz ve geleceğin bilgisayar ve teknoloji çağına uygun sürükleyici bir hikaye olmuş. ayrıca popüler kültür öğelerine spielberg'den ustaca referanslar filmi renkli kılıyor. akılda en çok kalanlar king kong, the shining, superman, chucky ve back to the future oldu ama daha onlarca referans var.

https://www.vulture.com/…s-in-ready-player-one.html

--- spoiler ---
  • bilimkurgu ve oyun severler, bu filme gittiklerine pişman olmayacaklarına emin olabilirler.

son bir kaç senedir, gerçekten çok akıcı, kurgulanan dünyayı iyi bir şekilde yansıtıp, olay örgüsünde neredeyse hiç kopukluk olmayan bilimkurgu filmi izlemiyordum, senarist ve yönetmen farkı bu olsa gerek. animasyon ve efektler, beni filmin içine öylesine çekti ki, bitmesine üzüldüm. easter eggs ve göndermelere hiç değinmiyorum bile, yeterince bahsetmişler. ayrıca 4dx'in hakkını veren nadir bir filmlerden, koltuklar yerinde durmadı, dayak yemişe döndüm her yerim ağrıyor*.

ayrıca çocuk filmi denmesinin tek sebebi oyuncuların genç olması, x-man filmlerinde hugh jackman gibi aktörler olmasa ona da çocuk fimi derlerdi bu arkadaşlar.

özet olarak ilgi alanınıza uymuyorsa hele ki içinizdeki çocuk öldüyse boşuna gitmeyin, notunuz 6/10 civarında olur. benim notum ise 8.5/10, gereksiz amerikan ergen romantizmi olmasa notum daha da yüksek olurdu.
  • --- spoiler ---

zemeckis cube patlayınca çalan müzik, delorean’ı görmekten daha büyük keyif verdi. izlediğim en iyi üç boyutlu yapımdı. referansları takip etmekten yorulduk. bütün çocukluğumu izlemiş gibi hissettirdi.
    --- spoiler ---
  • özellikle gamerlık geçmişi olan 20-40 yaş arasındaki erkeklerin ilgiyle izleyeceği futuristik bir aksiyon filmi.

benim kız arkadaşım bu tanıma dahil olmadığından filmle pek bağ kuramadı ve 10 üstünden 6 verdi, ben ise 8 verdim- ki zaten film benim açımdan 140 dakika olmasına rağmen gerçekten çok hızlı aktı gitti.

eski film alıntıları, gelecekle ilgili varsayımları vs. hepsi hoşuma gitti.

film aslını isterseniz öyle başyapıt falan değil, kaliteli bir laylaylom filmi.
    fazla beklentiye girmeden izlerseniz hoş vakit geçirebileceğiniz bir film.
  • 3d olmasının çok da gerekli olmadığını düşündüğüm bir filmdi benim için. malum ortamlara düşünce izlemiş olsaydım da bir fark olmayacaktı kanımca.
  • hakkında bir fikir sahibi olmadan gittiğim ve benzerlerine göre oldukça kaliteli bulduğum bir filmdi.
    sadece beyaz perde için yapılan bilim kurgu senaryolarının tadında bir eksiklik olur. bunun ise bir kitaba dayanıyor olması hikayeye derinlik katıyor.
    bundan önceki yorumlarda çok doğru tespitler var. eğer 80-90 döneminde bilgisayar oyunları ile haşır neşir olmuş biriyseniz ilginizi fazlasıyla çekecek ve göndermeleri yakalayacaksınız. yok ben internet oyunlarının üzerine doğmuş biriyim diyorsanız film size pek lezzet vermeyebilir. ama yine de sizin için benzerlerine nazaran güzel bir laylaylom filmidir.

hem imax hem 3d izledim. animasyon ve bilim kurgu yapımlarında 3d daha iyi oluyor.
    bu filmin %90’ı animasyon olduğundan 3d nin dibine vurmuşlar, artık 3d den midem bulandı.
    eğer silmezse hemen üstte birisi 3d olmasaydı da olurdu demiş. o sanıyorum başka bir filmi izleyip buraya yazmış. bu film 3d nin en iyilerinden biri diyebilirim.
  • harika bir nostalji geçidi olan, görselliği çok başarılı olan; ancak hikayesinde korkunç hatalar ve boşluklar bulunan film. bu yüzden, beklentinize göre sizi fazlasıyla tatmin edebilir ya da hayal kırıklığına uğratabilir.
  • sonunu daha ilk sahneden rahatlikla bildiginiz berbat bir hikaye ve kurgusu olan, sinema tarihinin en silik ana karakterine sahip, cgi aksiyon sahneleri kocaman bir clusterfuck olarak tanimlanabilecek kadar manasizca yapilmis film. spielberg "yuuuh sadece 20 dakikalik gercek sahne yonetmenligi yapacagim resssmen keriz filmi :)" diye atlamadiysa ve bu kafada minimum efor harcamadiysa hicbir sey bilmiyorum.

paraniza ve harcadiginiz zamana yazik, izlemeyin izletmeyin.

--- spoiler ---

yarista geri geri gitmek ha, ulan benim 5 yasindayken bile beceremedigim yarislarda ilk yaptigim seyi 5 yil boyunca butun dunyada kimse denememis oyle mi? lol bommmbos film bombos

--- spoiler ---
  • imdb bakmadan filme giden şahıs feryadı.
  • tirt beklerken guzel cikan filmlerden.

gorsel efektler guzeldi. sadece sho ve daito'ya dair olaylari biraz degistirmis olmalarina uzuldum.

club sahnesini nasil yapacaklarini cok merak ediyordum, guzel yapmislar ben tatmin oldum.

icinde cok fazla bttf soundtrack duyuluyor, spielberg bunun bokunu cikartmis biraz. her sasirma aninda ayni bttf ses efekti. sadece bundan rahatsiz oldum.

ayrica bir yerden sonra kitaptan uzaklasiyor denilmis ama parzival ile artemis'in daha filmin en basindaki tanisma sekliyle zaten film en bastan uzaklasiyor kitaptan. kitaptaki tanismalari daha oturakliydi. ilk anahtari bulmayla ilgili kisim cok aceleye gelmis.

kitaptaki bulmacalar ve oyunlar cok daha zordu.
hesabın var mı? giriş yap