şükela:  tümü | bugün
 • normalde aktif olmayan, yenilen yiyeceklere bağlı olarak aktifleşen, tepkisel şeker düşüklüğü.
  genelde yemek yedikten 2-3 saat sonra yaşanan şeker düşmesi ataklarıdır.bir anlamda tatlı, çikolata vs. yemeden duramamaktır
 • reaktif hipoglisemi, her zaman dış etkenlere bağlı olarak oluşmamaktadır.

  düzensiz beslenmenin reaktif hipoglisemi üzerindeki etkisi inkar edilemez ancak tiroid hormonlarındaki dengesizlik veya rahimde oluşan kistler de zaman zaman pankreasın insulin salgılamasını etkilemektedir. bu durumda, reaktif hipoglisemi teşhisi konan hastanın öncelikli olarak tiroid hormonlarının seviyesi kontrol edilmektedir. eğer tiroid hormonlarının seviyesinde bir artış yok ise ultrasonla rahim içi kontrol yapılabilmektedir. böylelikle reaktif hipogliseminin başka bir hastalığın belirtisi mi yoksa başlı başına metabolizmasal bir düzensizlik olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

  reaktif hipoglisemi tedavisinde yaşam ve beslenme tarzının değiştirilmesinin yanı sıra glucobay gibi karbonhidratların bağırsaktaki sindirimini geciktiren ve glukozun açığa çıkması ve kana karışmasını yavaşlatan ilaçlar da kullanılmaktadır. bu tarz ilaçlar özellikle yemek sonrası oluşan kan şekerindeki ani artışları azaltmaktadır. yine de şu an için reaktif hipogliseminin bilinen kesin bir tedavisi yoktur. düzenli beslenme, egzersiz ve ilaç kullanımı ile kontrol altına alınabilir ve şeker hastası olmadan da reaktif hipoglisemi ile hayatınıza devam edebilirsiniz.

  (bkz: kendimden biliyorum)
 • panik atak bir pankreansınızın olmasıdır. sizin yedikleriniz karşısındaki paniğe kapılarak kendinden geçmişcesine insülün üretimine başlayan şaşkın pankreasınız bir anda kan şekerinizi açlığınızın da altına iter.

  glisemik indeksi düşük yiyecekler yiyerek ve gerekirse ilaç tedavisi desteği ile panrkeasınızın panik ataklarını tetiklememeli ve şuursuz insülin üretimini tetiklememelisinizdir. tabi eğer panik ataklar sonucu pes edip de bir gün çalışmamaya karar veren pankreasınızın sonucunda bildiğimiz anlamda şeker hastası olmak istemiyorsanız.
 • pis bir kronik hastaliktir. surekli dikkat gerektirir.

  gayet normal seyreden kandaki seker degerlerinin besin aldiktan yaklasik 2 saat sonra tavan yapip, daha sonra normalin cok altina dusmesi durumu.

  adi ustunde : tepkisel dusuksekerlilik

  piskolojik belirtileri arasindaki mod degisimi (bkz: mood swings), karamsarlik, ani ofkelenme, moral bozuklugu mevcuttur, ki bunlar depresyon belirtileri ile karistirilir. su sorunun cevabini arayin: "stres oldugum icin mi kimyam bozuldu, kimyam bozuldu icin mi stres oluyorum?", ya da tavuk mu yumurtadan yumurta mi tavuktan çikar. cevabi bulursaniz bana da soyleyin

  beynin vucuddaki tum sekerin %60 ini tukettigini varsayarsak, hormon ve beynimizin bize oynadigi bu oyunlar supriz olmasa gerek.

  fiziksel belirtiler : bitkinlik, "kendimi ruh gibi hissediyorum" demeler, sabah yataga yapisarak uyanmak (insulin baskisi), uyanmakla olumu esdeger tutmak, yemeklerden sonra uyku bastirmasi, sik sik su icme ihtiyaci, agiz kurulugu, aclik ataklari, midene bicak saplanmis gibi hissetmek, spor yaparken cabuk yorulmak, kondisyonun azalmasi, kalbin ansizin hizli atmasi yani carpinti, goz kararmasi, beyinde karincalanma hissi

  nedenleri
  - stres
  - genetik miras
  - hareketsizilik, spor yapmamak
  - asiri spor yapip eksik beslenme
  - ogun atlamak, zamaninda yememek, basit karbonhidratli yiyecekler yemek, abur cubur ile beslenmek
  - fazla yeme, asiri kilo
  - stres

  bu, sadece asiri kilo hastaligi degildir, artik zayif insanlarda da moda oldu, bkz. yukaridaki nedenler

  tedavi :
  - stresten uzak durmak
  - duzenli olarak her seferinde 45 dakikayi gecmeyen egzersik yapmak
  - seker seviyesini sabit tutmaya yonelik hareketler:
  --kompleks karbonhidratli yiyecek diyeti
  -- glisemik indeksi yuksek olan yiyeceklerden uzak durmak
  -- protein + sebze diyeti kisiye gore en etkilisidir

  sonuc: dikkat edilmezse, 8-9 sene sonra kendine hergun insulin ignesi vururken bulursun
  dikkat: teshis acemi doktorlarin gozunden kacar, aclik kan sekeri ilk olculdugunde normal sinirlar icersindedir
 • sanılandan daha çok görülür bu durum. özellikle kahvaltıdan sonraki 1-2 saat içerisinde başınız dönüyor, bayılma issi yaşıyorsanız ogtt yaptırın.

  bayanlarda da daha fazla görülür.
 • (bkz: postprandial hipoglisemi)

  hadi kebapçıya gittin tamam ama o künefeyi yemeyecektin adamım, yemeyecektin!
 • açlık kelimesi bile mutfağa koşmanıza sebep olabilir hatta çevrenizdekiler acıktıklarında sizin çantanızda yiyecek bişeyler bulabileceklerine emindirler ve o yiyeceğin sizin için hayati önemi olduğunu da önemsemeyebilirler.
  neyse bunu geçelim.
  dünü saymıyorum bile. 3 saattir acaba oruç tutmaya niyet etsem mi diye düşünmekte ve üzülmekteyim çünkü hem çok istiyorum hem de biliyorum benim bu pankreas yine iyi dayandı yıllardır aç kurtlar gibi gördüğüm her yiyeceğe saldırıyorum hatta durumu bilmeyen insanlar dalga geçebiliyorlar, o zaman suratlarına kusmak istiyorum ve şimdi şimdi hatırlıyorum yanımdakilerin de yemeklerini yerken ne kadar utandığımı.
  ancak bir de şöyle birşey var belki de umarım ki yani bi ihtimal psikolojik de olabilir çünkü ben bu re. hipoglisemi olduğumu öğrendiğim testi yaptırdıktan sonra 40 mg/dl şekerle balgattan esata kendi başına gelebilmiş bir insanım. hoş yolda kustum ve akşam da zaten hastanelik olmuştum o dehşet cehennem azabı başağrısından.
  canım çok sıkkın sözlük, yarın evdeki kadroyu da soramıyorum sadece annemle olmaz bu iş bi kaç kişi bir oruca girsek ben tutsam diğerleri de beni tutsa çiçekler böcekler filan..
 • doktorumun sıkıntılarımı dinleyerek şüphelendiği hastalık. tahlil sonuçlarımı endişeyle beklememe sebep olmuştur ayrıca.

  evet, hipotiroidim var. hem de 12 senedir.

  hareket ediyorum. spor yapıyorum.

  acıkmıyorum. öğün atlıyorum.

  korkuyorum.
 • sabah itibari ile konulan hastalıgım.

  zaten tatlı yemezdim ama verdikleri diyet ve ilaclar beni mutsuz edebilecek gibi gözüküyor.
 • sayesinde bu zamana kadar öğrenmeyi reddettiğim karbonhidrat, glisemik indeksi gibi kavramları tanıdığım, hastalık demeyelim de bir tür vücut tepkisi. adam ol, iyi bak bana diyor vücut burada. sık sık yiyeceksin, spor yapacaksın, çay kahve sigara azaltılacak ve birkaç aya iyileşmiş olunacak.

hesabın var mı? giriş yap