şükela:  tümü | bugün
  • üst edit: uyaran arkadaşlar var, twitter sahibi hesabı kapatmış sanıyorum, yeniden bir bilgi almaya çalışacağım.
    edit:2 küfür eden arkadaşlar var, yalnız biraz ön yargı ve bilmeden konuşuyorlar sanıyorum, benim de sokakta rast geldiğim üzere bu insanlar karda kışta yağmurda haklarını arıyorlardı, tutup da lan siz zaten onlara oy verdiniz deyip sövmek ayıptır. her kim olursa olsun yardım istediler ise ki yaptığımız sadece iki kelam bir şey yazmak şurda, onu da çok görecekseniz hiç yazmayın buralara.

şu hesapta görüldüğü üzre insanlar bayadır bir direniş içerisindeler. her yere gitmişler seslerini duyurabilmek için.
    #realişçilerikazanacak ve #realçalışanlarımağdur tagleri altında görebilirsiniz kendilerini. bu insanlar bizden yardım istiyorlar, ses olmamızı istiyorlar.

kendileri ile iletişime geçtim, çok uzatmadan onların bana göndermiş olduğu metni size aynen yolluyorum. karar sizin, bu insanları yalnız bırakmayalım.

mağduruz ...

bizler, yıllarca real hipermarketler zinciri a.ş de emek veren çalışanlarız. türkiye genelinde 1700 çalışanın hakları gasp edilerek hiçbir hakkı ödenmeden iş çıkışları verilmiştir.

1998 yılında alman metro ag’in bir kuruluşu olarak türkiye’de faaliyetine başlayan real hipermarketler zinciri a.ş 2014 yılı haziran ayında,çalışanları tüm kıdem haklarıyla birlikte, beğendik mağazacılık a.ş şirketlerinin sahibi hacı duran beğendik’e devredildi. beğendik işyeri devrinin birinci yılı sonunda real’in 20 milyon tl kar ettiğini açıklasa da, özel denetim firması kpmg, finansal verilere göre şirketin varlığını sürdüremeyeceği ve iflas edeceği raporunu vermişti.

2015 yılı ortasından 2016 yılının ilk aylarına kadar, real’e mal tedariği yapan firmalarla, ”ortak satın alma” anlaşmaları imzalanarak, real üzerinden beğendik’e ticari mal sevkiyatları yapılmıştır. yaklaşık 70 milyon tl’lik bu sevkiyatların bedeli real’e ödenmediği gibi, real’den beğendik’e gayri resmi yollardan para aktarımlarıda yapılmıştır.

2016 nisan ayında beğendik grubu tarafından, beğendik’in kendi kuruluşları ile birlikte real hipermarketleri için de iflas erteleme kararı alınmış (!) ve şirkete denetim kayyumu atanmıştır. karar alındığında real’in 714.000 tl, beğendik’in 140.000.000 tl borcu vardı.

bu süreçte real hipermarketler zinciri a.ş yi devir alan hacı duran beğendik hisselerini babası mehmet beğendik’e devretti.

yine bu bu süreçte ;
    a) tedarikçi firmalarla özel anlaşmalar yapılarak mal alımı sürdürüldü
    b) kayyum denetimine rağmen beğendik’e gayri resmi para aktarımları sürdürüldü.
    kısacası zor durumda olan beğendik mağazacılık’ı kurtarmak için real in içi yavaş yavaş boşaltıldı.

şirket için 27 temmuz 2017 tarihinde istanbul anadolu 3.icra müdürlüğü tarafından tasfiyeli iflas kararı alındığı açıklandı. aynı ailenin sahibi olduğu ve tedbir kararı alındığında real’in (714 bin) yaklaşık 20 katı (140 milyon tl)tutarında borcu bulunan beğendik mağazacılık ise halen iflas erteleme sürecinde çalışmaya devam etmektedir.

metro ag ve beğendik mağazacılık ile ortaklaşa yazılmış bir senaryo şüphesi var olabileceği kuşkusu kafalarda soru işareti olarak varlığını sürdürmektedir. zira metro tarafından devredildiği dönemde de denetleme firması kpmg’nin hazırladığı raporlarda real’in iflasın eşiğinde olduğu belirtilmekteydi.

şirket çalışanları kıdem, ihbar, ücretli izin ve fazla mesai gibi hakları ödenmeden kapı önüne konulmuş, haklarımızı istanbul anadolu 3.iflas müdürlüğü’ünde aramamız şirket yetkililerince tavsiye edilmiştir.

bu konuda sizlerden real çalışanları olarak emeğimizin, alın terimizin, gençliğimizin gasp edilmemesi adına yardımlarınızı rica ediyor,konuyu bilgilerinize arz ediyoruz.

real hipermarket zincileri çalışanları
  • kozyatağı metro ve yenibosna metroönünde, hileli iflas yolu ile içi boşaltılan real market'ten tek bir kuruş alamayan real işçilerinin 6 aydır süren eylemi mevcut.

konu ile ilgili olarak işçilere sahip çıkan tek kurum, disk'e bağlı nakliyat-iş sendikası oldu. sendikanın öncülüğünde yenibosna mağazası işgali ve metro'nun önemli müşterileri midpoint ve beşiktaş jimnastik kulübü önünde eylemler gerçekleşti.

olayın sorumluları ise metro market ile birlikte beğendik market... işçilerin tazminatlarından yasal olarak sorumlu olmalarına rağmen, hala bir adım atmış değiller.

bu sessizlikle geçiştirmeye karşı, real işçileri aylardır seslerini yükseltiyor ve tazminat haklarını almak için direniyor. siz de destek olun.

#realişçilerikazanacak
    #realçalışanlarımağdur
  • öncelikle konu gerçekten içler acısı. uzun zamandır aklımdaydı, tarihin tozlu raflarına kalkmak üzere olan beğendik denen mağazayı nasıl oldu da tekrar vitrine koydular diye büyük bir merak içerisindeydim. ankara'da kocatepe cami'si altında çocukluk yıllarımda varlığını sürdürmüş beğendik, öncelikle açılan 5m migros (şimdiki adıyla ankamall), akabinde armada, arcadium, cepa, kentpark, panora derken hepten unutulmaya yüz tutmuştu. hatta belki kocatepe'deki beğendik kapanmıştı da haberimiz bile yoktu. çünkü o kadar unutmuştuk kendisini.

ne olduysa biz üniversiteyi bitirirken oldu. çankaya ve ümitköy'de patır patır beğendikler açılmaya başladı. bizim de aklımızdan geçen ilk soru bunlara kim el uzattı da bir anda tekrar sahalara döndüler olmuştu.

en son beğendik mağazasına gidişim orta birinci sınıftayken basketbol malzemeleri almak içindir. o gün bu gündür de kapısının önünden geçtiğimi hatırlamıyorum. ha yalan olmasın sanki bir piknik öncesi çayyolu'nda olana girmiştik de alkol satılmadığı için gerisin geri çıkmıştık, net değilim belki de başka bir mağazaydı.

tüm real çalışanlarına umarım aradılarını ve hakettiklerini bulurlar demekten fazla ne yapabilirim bilmiyorum. beğendik denen firmanın mezardan kalkıp gelmesi zaten başka türlü açıklanamazdı. birilerinin üstüne basarak yükselmiş olmaları hiç de şaşırtıcı değil.
  • duyulması gereken çağrı. işçiler bu kez de beylikdüzü marmara park avm'de bulunan media markt önünde eylem ve basın açıklaması yapmışlar. güvenliklerin engel olma çabasına aldırmadan avm önünden media markt'a kadar sloganlarla yürümüşler. buyrun:

http://sendika62.org/…-markti-protesto-etti-491098/

edit: damlamışsınız hemen; yok akp'ye oy verdi, yok onlar kimseyi desteklemedi. nereden biliyorsunuz? bak çok basit bir soru. oy verirken yanlarında mıydınız bu insanların? nereden biliyorsunuz yahu, nereden?

edit2: bak hala sinirim geçmedi. varsayalım ki akp'ye oy verdiler. bu onlara yapılan haksızlığı doğru mu yapıyor? biz de muhalifiz de sizinki nasıl bir kafa anlamak mümkün değil.
  • reald madrid işçilerinin sesine kulak verin diye okudum. allah kahretmesin sizi.
  • yukarıda tutulması gereken başlık
  • bu koyduğumun memleketinde önce akp'ye dur deyin,oy atmayın, ondan sonra da gelip yardım isteyin. sik gibi üç kuruşluk menfaat için ak göt yaşayanlar, bizden şimdi yardım istiyor. siktirin gidin iktidarı değiştirin, sonra zaten bizim yardımımıza gerek kalmaz. yardım etmiyorlar demeyin amk, yardıma gerek yok, çok yakın zamanda seçim var, önce siz kendinze yardım edin.
  • hayır bu yazıdan daha önce bir eyleme destek vermediklerini ne götünüzden uydurdunuz?

akpye oy verdiklerini nereden çıkardınız?

yarın seçim olsa akpye oy vereceğini nereden biliyorsunuz insanların?

yardım etmeyeceklermiş. durun durun sizin gibi yapayım ben de;

ulan bu güne kadar ekşisözlükte entry girmekten başka, bu gibi insanların hangisine yardım ettiniz?
    valla geldiyseniz de göremedim
    ne cam işçilerinin yanında gördüm,
    ne bursa da otomotivcilerin eyleminde size rastladım,
    ne togo fabrikasının önünde işçilerle slogan atarken biz, sizler vardınız...
    ne de yıllar önce telekom işçileri için kızılay’da.. anca burda klavyeden entry girin ekşici ılık götlü tatlı su solcuları sizi...