şükela:  tümü | bugün
 • kerberos domainlerine verilen ad.
 • ing. krallık, diyar manalarına gelebilen kelime.
 • ing. esanlamlisi domaindir.
 • (bkz: harsh realm)
 • amerikalı muhteşem progresif thrash grubu. en overlooked gruplardan biridir. toxik ile beraber amerika'dan çıkmış en iyi progresif thrash grubudur. watchtower'ı farklı bir uzayda ele aldığım için bu kategoriye sokmuyorum.

  kadro:
  vokal - mark antoni
  gitar - paul laganowski
  gitar - takis kinis
  bas - steve post
  davul - mike olsun

  grup elemanlarının isimlerine bakınca çok kozmopolit bir yapı göze çarpıyor.

  albümleri:
  1988 - endless war
  1990 - suiciety

  solist jon oliva ve king diamond arası bi sese ve tarza sahip. gitarlar çok hızlı ve sık sık riff değiştiriyorlar. iki albüm de inanılmazdır. endless war baş döndürür, çok hızlıdır. zamanının çok ötesinde müzik yapmışlar (iki albüm de toxik'in albümlerinden bir yıl son çıkmıştır gerçi), sonra da dağılmışlardır.

  her açıdan toxik'e çok benzer. toxik seven realm dinlesin, realm seven toxik dinlesin.

  myspace sayfası:
  http://www.myspace.com/realm-suiciety
 • ingiliz dallamaliginin butunsel olarak degil ama gramer yonunden kayda deger etkisi olsa da; fonetik acisindan diyar sozcugune cuk diye oturan bir sozcuktur.

  guzel bir kullanimi icin ustad'dan gelsin*

  ''for it is a long tale, full of deeds great and terrible, and briefly though elrond spoke, the sun rode up the sky, and the morning passing ere he ceased. of numenor he spoke, its glory and its fall, and the return of the kings of the men to middle-earth out of the depths of the sea, borne upon the wings of storm. then elendil the tall and his mighty sons, isildur and anarion, became great lords; and the north realm they made in arnor, and the south realm in gondor above the mouths of anduin.''

  heyt be!
 • "gerçeklik-evren" anlamına mı geliyor yoksa "diyar/yer/el" anlamına mı geliyor ikilemi aslında bizim kültürle alakalı. bizim kültürde bireysellik kavramı gelişmemiştir, bunun sonucunda mülkiyet kavramı o kadar da bireysel değil, ülke/hükümdarlık vs. sınırları üstünde her yerde mutlak otorite ve kurallar, kısacası son söz devlete ait olmuştur. batı kültüründe ise bir soylunun, lordun vs. sahip olduğu toprak onundur ve o toprakta onun dediği olur. dolayısıyla bir adam "my realm" dediğinde, kastettiği yer onun toprağıdır, diyarıdır ve gerçekliğidir, o gerçekliğin kurallarını da o adam koyar. mesela batı edebiyatında yeraltı "realm of hades" diye geçer, ehhh, diyar da onun, gerçeklik de onun, o gerçekliğin yasalarını da o koyar.
 • sqlite ve core data yerine kullanılabilecek cross-platform orm
 • ios ve android platformlarını destekleyen cross-platform bir mobil veri tabanıdır.

  kesinlikle bir orm değildir. kendi depolama sistemine sahip olan bir veri tabanıdır. bu yüzden core data'nın değil, sqlite'ın yerini almak üzere tasarlanmış olduğunu söylemek daha doğru olur.