şükela:  tümü | bugün
  • realme'nin bugün tanıtılan yeni fiyat performans canavarı telefonu.

temel özellikler aşağıdaki gibi:
    qualcomm snapdragon 720g işlemcili,
    6/8 gb ram seçenekleri,
    ön ekran corning gorilla glass 5,
    4300 mah batarya,
    30 w hızlı şarj,
    6.6" boyutunda 90 hz ips ekran,
    256gb micro sd hafıza kartı desteği bulunuyor.

arka tarafta 4 tane kamera var, bunlar:
    64 mp ana kamera,
    12 mp telefoto kamera,
    8 mp ultra geniş açı kamera,
    2 mp makro kamera,

ön tarafta 2 adet kamera bulunuyor:
    16 mp kamera,
    8 mp ultra geniş açı kamera.

yurt dışı satış fiyatı 232 dolar olarak açıklanmış. realme 5 pro civarında bir fiyatla gelirse muhtemelen orta segmentin en tercih edilesi telefonlarından birisi olacaktır.

edit: eklemeler yapıldı.
    edit2: ön cam gg5 olarak düzeltildi, ekran boyutu 6.6" olarak düzeltildi, hafıza kartı desteği eklendi.

edit3: türkiye fiyatları açıklandı.
    kablosuz kulaklıkla birlikte 3599 lira, yuh artık. bu paralara çok daha iyi telefon alınabiliyor. türkiye'ye giren bozuluyor.
  • 250 dolara bu cihaz alınacağına 280 dolara amoled ekranlı, sd855 işlemcili meizu 16t almak daha mantıklı. ülkemizdeki fiyatlandırmaları da önemli tabi.
  • az önce az daha samsung s10 lite alacaktım. web sayfasında son aşamaya kadar geldim ve 4.5k bir telefona verilmez diyip sayfayı kapattım. uygun bir fiyata gelecek mi diye birkaç hafta daha bekleyeceğim. eğer ki normal bir fiyata gelirse ilk gün alırım.
    tanım, amoled ekranli olmasa bole 90hz yenileme ile gelecek olan bir telefon

not: telefonsuz spor.
  • fiyatı bu gün tanıtıldı fiyatı hazmetmem 1 saat sürdü 3899 tl şaka gibi orta sınıf bir telefon lcd panel tamam 90 hertz ama kamerası orta segment tüm özellikleri orta segment. max ederi 2899tl idi o da maximum verilebilecek paraydı 3099 tl a71 ve 3399tl ye huawei nova 5t varken muhtemel fanlar ve yeni bir şey denemek isteyenlerden başkası almayacak ve ilk indirim olarak 3199 sonrasında 2899 tl ye düşecektir bu arada unutmadan kamerada zoom var ama diyecekler için xiaomi mi9t 128 gb 2859 tl ye bulunuyor.
  • 14.04.2020 lansman günü hepsiburada.com üzerinden kulaklık hediyesi ile ön sipariş vererek satın aldığım cihaz. bu gün tarafıma sadece telefon teslim edildi. söz konusu satıcıya talep oluşturdum ve dönüş bekliyorum. eğer ki kulaklığı göndermezlerse cihazı iade edeceğim. eğer hepsiburada.com kulaklık stoklarımızda yok kusura bakmayın derse, bunun etik olarak adı farklı bir şeydir.

tanım, 90hz ekran yenilemesi yüzünden tercih edilebilecek bir cihaz ancak satın alma aşamasında satıcı iyi tercih edilmeli ve ne olursa olsun bu tip kargolar, kargo personeli önünde açılmalı. sonradan tutanak vs demelerinin önüne geçmek gerekiyor.

edit : satici, hepsiburada idi.
    edit 2: realme ile görüştüm.sanirim çoğu kişiye gitmemiş.yarin gonderilecegini söylediler.ayni sorunu yasayan varsa imstagramdan yazsinlar,whatsapp tan görüşebilirler. bakalım göreceğiz
  • satın almayı düşündüğüm icat. "uzak dur" ya da "beklediğin kabahat" diyen varsa mesaj kutuma bekliyorum.
  • realme 6 pro kullanıyorum. çok memnunum. oppo telefonlardaki uygulamaları, uygulama paylaş ile kendinize yollayarak kullanabiliyorsunuz. örnek soloop video düzenleme programı oppo reno2 z de var. kendime yolladım ve kullanıyorum. öncelikle aşağıdaki uygulamayı oppo telefona kurun. istediğiniz uygulamayı kendinize gönderin. büyüklük sıkıntı olursa bilgisayar yardımı ile alın.
    uygulama çıkarıcı
  • uzun araştırmalar sonucunda huawei p40 lite, xiaomi redmi note 9 pro ve bu cihaz finale kalmıştı. her biri iyi seçenekler olmakla birlikte, ben son kararımı realme'den yana kullandım. neden bu kararı aldığımla birlikte 1 haftalık kullanım sonrası izlenimlerimi aşağıda aktarıyorum.

realme 6 pro'yu tercih etmemde en büyük etken; rakiplerindeki gibi geniş açılı ve makro kameralara sahip olmakla birlikte, realme'de ek olarak bir de telefoto kameranın bulunmasıydı. rakiplerinde ise dördüncü kamera olarak görünen şey, aslında neredeyse hiç bir fonksiyonu olmayan bir derinlik sensöründen ibaret. yine kamera tarafında başka bir tercih sebebi de, ön tarafta geniş açılı ikinci bir kameranın daha yer alması. yani rakiplerinde gerçekten işe yarayan kamera sayısı 4 iken, realme'de her biri farklı işe yarayan toplam 6 kamera var ve bunların sayesinde arkada 2x optik zoom, önde ise kalabalık bir grubu tek bir selfie karesine sığdırma imkanı sunuyor.

kamera konusunda realme'nin üstünlüğü kesin iken, diğer iki seçenekten biri olan huawei'yi elememin asıl sebebi, isminin sonunda lite takısı taşıması oldu. artık piyasada "lite" isimli cihazlara çoğu kişi korkarak yaklaşıyor, çünkü bu cihazlar genellikle alındıktan sonra hayal kırıklığı yaratan ve üreticinin de arkasında pek durmadığı, üvey evlat muamelesi gören ürünler oluyor. keza kendim de yeni cihazımı satın almadan önce 2 buçuk yıl huawei mate 10 lite modelini kullandım ve işletim sistemi cihazı kullanmaya başladığım günden itibaren hep android 7.0 olarak kaldı. sadece güvenlik yamaları bazen geldi, onun haricinde telefon doğru düzgün güncelleştirme almadı. p40 lite haricinde huawei'nin realme ve xiaomi karşısında avantajlı olan bir tane cihazı olsa hiç düşünmeden onu alırdım, hatta daha çok para harcama imkanım olsaydı doğruca p veya mate serisinden bir modelin pro olanını seçerdim. ama maalesef bu fiyat segmentinde huawei'nin rekabet gücü bulunmuyor...

xiaomi note 9 pro ise araştırmanın son aşamasına kadar telefoto kamerası olmamasına rağmen almayı düşünebileceğim bir cihazdı, özellikle 960 fps ağır çekim özelliği cezbediyordu. bu arada şunu da söyleyeyim; kamera gerçekten 960 fps hızda çalışmıyor. sadece telefon yapay zekalı bir algoritma kullanarak, 240 fps çektiği bir videonun kısa bir bölümüne ekstra kareler ekliyor. ortaya çıkan görüntülerde bazı hatalar olsa da, belli koşullarda düzgün sonuç almak mümkün. gel gelelim bu telefonun işkence testlerini incelemeye başladığımda, ağır çekimin falan hiç bir önemi kalmadı. hintli bir abi; telefonu defalarca düşürüp arka camını çatlattıktan sonra, son adım olarak bükme testi uyguladı ve telefon birkaç defa öne/arkaya esnedikten sonra, tam güçle zorlandığında yan yüzeyindeki açma/kapama tuşunun olduğu girintiden itibaren yamulup kullanılamaz hale geldi. ardından da gövdenin sadece bu bölgede bir zayıf nokta içerdiğini ve sırf o yüzden bu şekilde yamulduğunu açıkladı. aynı adamın realme 6 pro'yu test ettiği videosunda ise ne yapsa cihazı bükemedi, hatta tam güçte dahi esnetmeyi bile başaramadı ve sağlamlığının mükemmel olduğunu söyledi. böylece ben de son kararımı vermiş oldum.

*** aldıktan sonra izlenimlerim: ***

öncelikle ben bu telefonu, makine montajlarında kullanmak üzere aldım. ağır nesneleri kaldırıp indirirken duruma göre bacağıma yaslamak zorunda kalıyorum ve önceki telefonum * bundan dolayı hafifçe bükülmüştü, o haliyle 2 yıl kullandım ve artık ekran gövdeden ayrılmaya başlayınca yeni telefon arayışına girdim. bükülmeye dayanıklılık benim için bu yüzden önemli, kaldı ki telefon fiyatları bu kadar uçmuşken yeni telefonumu daha da uzun süre kullanmayı hedefliyorum. benim için önemli olan başka bir konu ise, hareket halindeki makine parçalarını güvenli bir mesafeden videoya alıp genel merkeze gönderdiğimde işe yarar bir sonuca ulaşabilmek. eski telefonumda dijital zoom ile piksel piksel çektiğim titreyen videolar çoğu zaman problemin anlaşılmasını zorlaştırıyordu, şimdi o iş de epey kolaylaşacak.

tasarım olarak arka yüzeyde yıldırım efekti yerine tamamen düz mat bir yüzey seçeneği olsa şahsen tercih ederdim. bu ışıldamalar falan benim için biraz çocuksu kalıyor, ayrıca yeni cihazlarda arka yüzeyi cam ile kaplama merakını da halen çözebilmiş değilim. neyse ki işin o kısmında 40 liraya aldığım siyah ince silikon kılıf hem görüntüyü kurtardı, hem de kamera çıkıntısını düz hale getirdi. kamera camını korumak için de samsung note 10 serisi için yapılmış bir kırılmaz cam, o bölgeyi tam dolduramasa da bütün lenslerin önünü kaplamayı başardı.

yukarıdaki konular haricinde, genel kullanıcı olarak telefonun hem genel performansından, hem de 90 hz ekranından epey memnunum. parlak gün ışığında ekranın kontrast oranının otomatik olarak değişmesi sayesinde hiç bir koşulda ekranı görmek zorlaşmıyor. sadece yatay konumda polarize güneş gözlüğünde kararması var ki o da artık epey özel bir durum. bir de öğlen güneşi altında aracın ön camına vantuzlanmış telefon tutucuda dururken şarja takıp navigasyonu çalıştırınca ısındı ve şarjı %90'da kesti, şarja takılı olmadığında ise güneşten kaynaklı ısınma haricinde bir problem olmadı ve performans kaybı yaşamadı.

şu ana kadar beni rahatsız eden iki nokta, yukarıda bahsettiğim üzere yandex navigasyon ve chrome'da zaman zaman karşılaştığım takılmalar oldu. navigasyon sadece şarj olurken bu takılmaları yaşıyor, diğer türlü harita animasyonlarında arada bir fps düşüşü haricinde sıkıntı yaşatmıyor. sadece bir kez bulunduğum noktayı ve gideceğim rotayı sürekli farklı farklı göstermeye başlayınca kenara çekip telefonu yeniden başlatmak zorunda kaldım, yolun geri kalan 2 saatlik kısmında şarja takılı olduğu halde sorun çıkmadı. chrome'da ise bu takılmalar sadece belli sitelerde oluyor (bir tanesi de ekşi sözlük), ama birkaç saniye bekledikten sonra düzeliyor. bunların yazılımla alakalı sorunlar olduğunu ve bir sonraki güncellemede düzeleceğini umuyorum. diğer uygulamaların hiç birinde böyle sorunlarla karşılaşmadım, gayet stabil ve akıcı çalışıyorlar.

sadece çift sim kart kullanan kitleyi ilgilendiren bir problem olarak şunu da söylemekte yarar var: telefonun işletim sisteminde bulunan uygulama kopyalama özelliği, piyasadaki en iyi üçüncü parti çözümlerdeki kadar iyi değil. whatsapp'ı klonladığınızda, eski konuşmaları geri getiremiyor ve yeni konuşmaların da yedeğini google drive'a yükleyemiyorsunuz. fakat mesela parallel space'de, oluşturduğunuz ikinci alan için google servislerini aktif hale getirebiliyor ve buluta yükleme imkanından da böylece faydalanabiliyorsunuz. ben birtakım dosya kopyalama işlemlerinden sonra eski whatsapp konuşmalarını geri getirebildim, ilk fırsatta parallel space'e geçiş yapacağım.

tüm bunları cebe koyduktan sonra toparlarsak; bahsettiğim ufak problemlere rağmen realme 6 pro'nun şu an kendi fiyat sınıfında alınabilecek en iyi telefon olduğunu düşünüyorum. günümüz şartlarında yeni telefon arayışında olanların mutlaka incelemesi gereken bir ürün.

edit: anlatımda bazı değişiklikler yapıldı ve yeni detaylara yer verildi.
  • daha önce bahsi geçen donma problemini gidermekle birlikte, android 10 güvenlik yaması ve yeni birkaç özellik getiren güncelleme yakında dağıtıma çıkıyormuş.

kaynak ve detaylı bilgi:
    https://c.realme.com/…t-details/1326122777391923200

edit: aradan geçen zamanda android 11 güncellemesi de geldi. yükleyeli birkaç ay oldu ve gayet stabil çalışıyor. pil ömrü konusunda herhangi bir azalma gözlemlemedim.
  • en sonunda android 11 turkiye icin dagitilmaya baslandi.
hesabın var mı? giriş yap