şükela:  tümü | bugün
 • öncesi için:

  (bkz: acer 5920g/@vikipedist)

  pardus yükledikten 2 hafta sonra gene ekran açılmamaya başladı, onarıma verdim. reballing yapılacak dendi. 120 tl + kdv bedeliyle yapılan bir şeymiş onu öğrendim. ama nasıl bir işlem olduğuna dair fikrim yok. kazıklandım mı sözlük?

  ukteymiş dolmuş. ne olduğunu anlatamasam da fiyatını söylemiş bulunduk.

  edit: imla
 • devre kartı fazla ısınma veya benzeri sebeplerle yamulduğu zaman kırılan lehimlerin ısıtılarak hafif eriyip tekrar yerlerine oturması ve devrelerin birleşip eskisi gibi çalışması olayına denir.
 • reballing işleminde board uzerindeki arızalı olan entegre chipset bga rework istasyonu yardımıyla anlık ısı verilerek sökülür , chipset bacakları silinip sıfırdan yeniden yapılır ve yine aynı cihaz yardımıyla anakart üzerine tekrar ısıyla montajı saglanır .

  adından da anlasılacağı üzere reballing kısa tabirle yeniden bacak yapma işlemine verilen isimdir . ozellikle ekran kartı ve anakart kuzey köprüsü arızalarında bu işleme ihtiyaç duyulur . aşırı oyun yükünün getirdiği ısı deformasyonu veya genel ısınma problemi yaşayan cihazlarda bu entegre chipsetler bir süre sonra lehim çatlağı , ısıyla genleşen lehim ve çipin bacaklarında şekil bozuklukları yapmaya başlar . bu durumun neticesi olarak da pc ekranına hiç görüntü gelmemesi , çizgiler çıkması , sürekli kapanma , hiç açılmama gibi problemlerle karşılaşırsınız .

  reballing işlemi asla ısı verme , fırınlama gibi basit bir işlem değildir . işinin ehli insanlar tarafından yapılması gerekir . sökülen chipset bacakları tek tek temizlenip aynı soket aralığında özel bacak yapma filtreleri kullanılarak yeniden yapılır , bu iş eğer doğru uygulanırsa özellikle ekran kartlarında ilk alındığı günki temiz çalışmaya geri dönüş yaşanır yani chipset sıfırlanmış olur.

  reballing işleminden birkaç aşama ;

  bga rework cihazıyla söküm yapılan ilk an

  başka bir çıkarma işlemi

  bacak yapma islemi (reballing)

  uygulama sonrası chipset

  board uzerine tekrar yapistirma

  extra not / uyarı : bu islem asla ve asla (bkz: reflowing) yani türkçesiyle* fırınlama/ısıtma işlemiyle karşılaştırılmamalıdır . türkiye'de pek çok bilgisayarcı ekran kartını tamir ediyorum der ve chipsete çok basit airflow cihazlarıyla belirli bir periyot ısı vererek chipsetin yerine oturmasını sağlarlar . bu işlem özünde arıza tespiti için kullanılan bir geçici çözüm yoludur . reflowing yapıldıktan sonra chipset düzelmez sadece birkaç günlüğüne veya ısı yüküne bağlı olarak birkaç aylığına size problem çıkarmayacaktır . aynı işlemi çoğu donanım meraklısı kendi evlerinde anakartı söküp mutfaktaki fırınlarında ısıtmak suretiyle de yaparlar , eglenceli bir islemdir sorununuz çözüldü sanarsınız ama olan biten sadece ısı etkisiyle bacakların lehime gecici olarak tutunmasıdır . eger bir bilgisayarcı sizden ekran kartın yanmış bahanesiyle 6ayda bir para yoluyorsa yaptığı işlem budur , yapılması gerekense reballing işlemidir ve bunu türkiye'de profesyonel yapabilenlerin sayısı da bir elin parmaklarını geçmez .
 • aşırı zor bir işlem olmayıp, doğru ekipmanlarla kolayca yapılabilecek biraz zaman alıcı işlemdir. cihazların ve kullanılan ekipmanların ilk yatırım maliyeti biraz yüksek olabiliyor. (parçayı sökmeye ve takmaya yarayan cihaz 1500-100000 lira arasına değişiyor.) basit şekilde 300-400 lira harcayarak cihazı yapmak mümkün ancak alacağınız stencil, lehim topları, flux vs. gibi şeyler kaliteli olmak zorunda. bol bol pratik yaparak güzel sonuçlar alınabilecek bir iş. (arızalı atıl durumdaki laptoplar bağış olarak kabul edilir.)

  edit: yıldızlı bakınızlar nedense çalışmadığı için paranteze çevrildi.