şükela:  tümü | bugün
  • bugün filmin dağıtımcısı bir film'i arayınca öğrendiğim hadise. 6 ekim'de vizyona girmesine rağmen yaşadığım şehirde hiçbir sinemada bu filmin gösterilmemesine şaşırmış ama yine de beklemeye karar vermiştim ta ki bugün sabrım tükeninceye kadar. ve öğrendim ki kevin spacey gibi bir oyuncunun başrolünde oynadığı bu film türkiye çapında sadece istanbul ve ankara'da 20 salonda oynuyormuş, bunun nedeni de kendilerinin aktardığına göre "talep görmemesi."

rebel in the rye ile aynı gün vizyona giren kervan 1915, mars dağıtım tarafından 90 sinema salonuna dağıtılıp öyle ilgi görmüş ki şimdiye kadar toplam 1.237 kişi izlemiş! aynı sürede 20 salonda oynatılan rebel in the rye'nin gişesi ise 2.143. cidden bu film o kadar da ilgi çekmeyecek bir film mi? tamam bir fate and furious falan değil de en azından kervan 1915'ten daha çok ilgi çeker ki gişe de bunu kanıtlıyor. sinema salonlarının talep etmemesindeki amaç nedir cidden anlamadım.

film iyi mi kötü mü cidden bilmiyorum. ama salinger gibi insanlarda hayatı merak konusu uyandıran ve yazdığı çavdar tarlasında çocuklar kitabı ülkemizde de epey popüler olan bir adamın, özellikle bu kitabın yazılış hikayesini de içeren bir filmi hakkında "insanlar tarafından talep görmez" demek epey absürd olur. burada bana kalırsa tamamen sinema salonlarının kendi başına iş yapıp " bir yazarın hayatı kimsenin ilgisini çekmez." diyerek kendi kendilerine halt etmeleri var. 2017 türkiyesi'nde belli ki sinemada bir filmi ya sansürlü izliyorsun ya da hiç izleyemiyorsun. allah'tan torrent diye bir şey var ama onu da bekle bekleyebilirsen.