şükela:  tümü | bugün
 • bir imparatorluk ussune ni$anlisini oldurmeleri uzerine gaza gelip tek ba$ina mal gibi saldiran bir rebel'in cile dolu hayatini anlatan sanatsal bagimsiz sinema filmi . yonetmen john cantarge .
 • kaknus yayınları tarafından turkceye ekipsiz asi adıyla cevrilen kitap. anlatımı gayet guzeldir sıkmaz ama film yapımı hakkında pek bir sey anlattıgı soylenemez, yine de en azından gaza gelmek acısından ve insanların hayalleri pesinde neler yaptıklarını anlamak icin okumaya degerdir.
 • aybars bora kahyaoğlu çok güzel çevirmiş eseri. su gibi akıp gidiyor. sinema dünyasıyla zaten içli dışlı olan çevirmen, yazarın samimi dilini de harika aktarmış. fakat bazı yerlerde, bilinçli mi bilmem, bazı çeviri tercihleri ilgimi çekti:

  "elimizde harika taramalı tüfekler var ama tetiğe her dokunuşta tek kurşun atıp sıkışıyorlar." (s. 58)
  "so here we have these cool machine guns but they only shoot one bullet per take."

  "kevin mischer bir aksiyon filmi yazmamı istiyor. kafayı kıracağım." (s. 101)
  "kevin mischer wants me to write them an action movie. i said i'll get cracking."

  birinci cümlede makineli tüfek sözcüğü kullanılsa daha mı iyiydi acaba?
  ikinci cümlede ise "get cracking", "bi' gayret işe koyulmak" anlamında kullanılıyor sanırım; ama çevirmenimizin gözünden kaçmış herhalde.

  kitaba gelirsek: kesinlikle çok samimi, amerika film sektörüne dair farklı bilgiler içeren, film çekmeye heveslendirici bir eser. robert rodriguez'i pek benimsemem ama bu kitaptan sonra saygım arttı.
 • robert rodriguez'in gerilla film yapımı hakkındaki tecrübelerini aktardığı gazlayıcı kitap.

  yapımcılara inceden değdirdiği bir kısım da şöyledir:

  --- spoiler ---

  film okulunda ilk projelerine hazırlıksız el atan öğrenciler bir sürü para harcadılar. daha ilk denemelerinde herşeyi öğrenmeye ve uygulamaya çalıştılar. sonuç olarak ortaya kötü bir film çıkınca da, cesaretlerini kaybedip,"bu iş bana göre değil. artık yönetmen olmak istemiyorum. asıl hedefim yapımcılık!" dediler. şimdi yapımcıların nereden geldiklerini anladın mı?
  --- spoiler ---
 • ilk filmini 7.000$'a çeken robert rodriguez'in film yapmak için ne taklalar attığını ve hollywood'daki stüdyolarda çalışan insanların savsaklandığını dile getirdiği oto-biyografi.
  kitabın kapağında robert'ın çektiği bazı filmlerin isimleri yanlış yazılmış. örn;
  -dusk till dawn
  -spying kids