şükela:  tümü | bugün
  • yök tarafından anadolu üniversitesi iibfne dekan olarak atanan mali hukuk profesörü.
  • cılız sesi nedeniyle vergi hukuku dersleri rahatsizlik verici boyutlara ulasir.ayrica ogle yemeklerinden sonraki derslerinde pisp brb seklindeki geğirmeleri ile unludur..
  • anadolu üniversitesi iktisadi idari bilimler fakültesinin öğrenci dostu dekanıdır. fakülteyi sanatsal faaliyetlerle de geliştirmesini bilmiştir. nezaketi ve merhameti hepsinden de önemlisi alçakgönüllülüğü takdire şayandır. umalım ki diğer dekanlar kendisini örnek alsınlar. şu sıralar adı rektörlük seçimleri için anılmaktadır. yakışır hocama.
  • okulun en tatli en babacan hocalarindandir. ilk danisman hocamdir. beni uyuyakaldigim cimlerde uyandirip "hanimefendi siz uyurken ben dersi bitirdim bu ne rahatlik" diye firca atmisligi vardir. yoklamayi acar makinenin basinda durmaz. kendisini on senedir tanirim bir kez biyiksiz gormedim. sanirim biyiklarini keserse fakulte karisir hehehe. eskiden vize final test yapardi artik finali klasik oluyormus sanirim.
  • bıyıklarını kesmiş olan dekan. şaşkınım* okula yeni başlayacaklar için bir mesaj yayınlamış. yalnız bu metin çok amatör olmuş hocam, keşke birileri elden geçirseydi. şeker gibi adamdır ayrıca.
  • ön yargılarla mahkum edilmeye çalışılan anadolu üniversitesi rektör adayı. hele de bu aslı olmayan ön yargılar akademisyenler tarafından dile getiriliyorsa ne acı.. recai dönmez (http://recaidonmez.net/), doğu-batı sentezini gerçekleştirebilmiş, evrensel olanla- yerel renkleri bir potada eritebilmiş nadir insanlardandır. zamanın ruhunu okuyabilen, hep ileriye koşarken elindeki insancıl araçları da gözardı etmeyen bu çağın soylularındandır. insanla zenginleşen, insanı zenginleştirendir. hepsinden de önemlisi, "birileri için bir anlam ifade edecek olursa", şiir delisi, ritmin ne olduğunu bilenlerdendir. bu olumlu özelliklerin dekanlığında olduğu gibi olası rektörlüğüne de yansıyabilme ihtimali coşturuyor insanı.
  • üniversitenin en kuvvetli rektör adayı. eskişehir'den ayrılsam da zaman zaman yerel basının haberlerine bakıyorum. az önce nereden denk geldiyse eski bir habere denk rastladım, yerel bir gazeteye cevaben attığı şu maili okudum.

bu mailin öncesinde şu ve şu yazılar var tabii. bunlardan sonra mail atmış recai hoca gazeteye.

ben işin siyasi kısmını bilmiyorum. fakat o fakültenin benden daha deneyimli bir öğrencisi olmadığına kalıbımı basarım. dolayısıyla oradaki hocaları iyi tanıdığım konusunda iddialıyım. olaya öğrenci-akademisyen perspektifinden bakarsak bu adam iyi bir akademisyendir. bir kere bilgisi konusunda endişe edilmemesi gereken bir adam. ders sıkıcı ne yapsın? genel vergi hukuku dersine giriyor adam. olayı ne kadar ilginç hale getirebilir ki? öğrencilerle diyaloğu her zaman iyiydi. benim için en unutamayacağım kısım ise, 2005 gibiydi sanırım, babam hastalanıp yoğun bakıma kaldırılmıştı. ben apar topar eskişehir'den ayrıldım. kayıt yenileme döneminde recai hoca'nın odasına gittim. o zamanlar danışmanın yanına gitmeden yenilenmiyordu kayıt, şimdi hepsi online olmuş. neyse, dedi bu finallerin hali ne? hocam durum bu dedim, anlattım. ama benim tipim kaymış hastanede sabahlamaktan, berbat haldeyim. onun yerinde beyhan ataç olsa mesela kesin fırça atardı. babam iyileşti bu arada, üstünden zaman geçti epeyce. bir gün okulda karşılaştık, selam verdim. adam durdu, "baban nasıl oldu" dedi. çok basit bir soru evet de, ben şaşkınlıktan adama "ha?" diyebildim ilk anda sadece. iibf kalabalık yerdir. recai hocanın dersini sırf bizim bölümden 300'e yakın kişi alıyordu. "nasıl hatırladınız hocam" dedim. "çok sıkıntılıydın geldiğinde, pek unutulacak gibi değildi halin" dedi. adama sarılıp ağlayasım gelmişti. ve ondan sonraki birkaç karşılaşmamızda her seferinde babamı sordu. hakkında kim ne der bilmem ama ben bu adamı çok severim. sırf bu olaydan dolayı değil, genel olarak sakin, insani yanı gelişmiş bir adam olduğunu düşünüyorum.

ayrıca fakültenin son halini gördüm. "kubbeli kerhane" denilen bir kısım vardı. eski kantinmiş. 90'ların öğrencileri bilir, biz başladığımızda orası öğrenci işleri olmuştu. şimdi sergi salonu olmuş. bildiğin sanat galerisine dönmüş. fakültenin içinde sürekli müzik çalıyor, her yer pırıl pırıl, duvarlarda tablolar asılı... ilk gördüğümde "ne oldu buraya? yeni dekan kim?" dedim öğrenci işlerindeki memura. belli çünkü, dekanlıkta var bir değişim. memurlarla konuşuyorum, ilk kez dekana sayıp sövmüyorlar. arşiv odasına gidiyorum, "recai hocam rektör olur yaa" diyorlar. herkes halinden memnun görünüyordu fakültede. dekan yardımcılarından biri de zaten okulda en sevdiğim insan olan erkan üyümez. diğer dekan yardımcısı metin coşkun olmuş. ondan da ders almıştım, pek şeker bir adamdı. ha bilmediğim şeyler varsa da affola, gördüğümü anlatıyorum.

neyse, dönelim rektör adaylarına

davut aydın: şu an kendisi zaten rektör. ama 2 ya da 2 buçuk sene sonra emekli olacak yaştan dolayı. bir ama daha, kendisini bir rektörlük kesmemiş olacak ki yeniden aday olmuş. bence kötü bir rektör. sanatla alakası olmayan bir adam. moda tasarımı öğrencilerinin sene sonu defilelerinde bütçeyi kısmıştı gelir gelmez. neticede bilim ve sanat katliamıdır kendisinin rektörlüğü. tüylerim ürpermişti atandığını duyunca.

recai dönmez: yukarıda da belirttiğim gibi, bence ideal bir aday. öğrenciler açısından düşünüyorum ben. bu adam öğrencinin dilinden anlıyor. kimseyi kovmaz, derdini dinler. ayrıca sanatı seven biri. ve klasik yasa-yönetmelik ıvır zıvırına takılan biri değildir. öğrencinin faydasına olacaksa her işin bir kolayını bulmaya çalışır.

nüvit gerek: hocayı pek tanımam. hukuk fakültesi profesörlerinden. geçen rektörlük seçimlerinden 1 oy almıştı. yeniden aday olmuş.

mustafa şenyel: fen fakültesi dekanı. ana bilim dalı atom ve molekül fiziği. yalnız kendisi şöyle bir haberle tanınıyor.

neticede şahsi fikrim en uygun adayın recai hoca olduğu yönünde. en basitinden şu yazısından anlayabilirsiniz sıkıcı, salla başı al maaşı adamlardan olmadığını. ne kadar oy alacak ne olacak çok merak ediyorum. ama benim gönlümden geçen rektör kendisidir.
  • balık avı avlak yerleri adlı youtube kanalının sahibi, izmirli amatör balıkçı ve youtuber.

ege'de, zaman zaman akdeniz'de, nadiren de marmara'da kıyıda ve tekne ile açıkta balık avlayanların videosunu çeker, zaman zaman kendisi de avlar. bu videolarda kendisine genellikle birkaç arkadaşı eşlik eder.

şu an itibari ile kanalının 41.672 abonesi vardır. onlarca videosundan bazıları beş yüz binin üzerinde görüntülenmiştir. amatör balıkçılar tarafından tanınır da. mesela hiç gitmediği bir meraya gider, orada gerçek hayatta kendisi ile görüşmemiş insanlar bunu görünce tanırlar.

videoları eğiticidir, eğlencelidir. bazen avda değil de, balık malzemeleri satan dükkanda, malzemeleri tanıtırken çektiği, nasıl yem kullanılacağı, nasıl takım yapılacağı konusunda videolar da vardır.

çekimleri genellikle izmir karaburun'da olduğundan, çupra başta olmak üzere, mercan, karagöz, sargoz, mırmır, levrek, kefal, kupes, zargana gibi ege'de bol bulunan balıkları içerir.