şükela:  tümü | bugün soru sor
 • artik her bir yerde rastladigimiz captcha'larin/lerin ayni zamanda bir işe yaramasi amaciyla yapilmis uygulama, proje.

  simdi efendim insanlar tarafindan gunde yaklasik 60 milyon captcha cozuluyormus. bu insan gucu bosa gitmesin, karakter tanima programlariyla taranmis kitaplarin dijital hale getirilmesinde kullanalim diye dusunmusler. yani rastgele harfler, rakamlar yerine bu kitaplardan kelimeler geliyor. yapan carnegie mellon university olarak gozukuyor ve simdilik internet archive'deki kitaplari ceviriyorlarmis.

  ornegin sitenize bir captcha uygulamasi gerektiginde bunu koyuyorsunuz. ya da "dur birkac kelime cevireyim" deyip sitesinden yapabiliyorsunuz. mesela pirates@home adli boinc projesi buna boinc kredisi veriyormus. boyle seyler iste.

  http://recaptcha.net/
 • benzer bir cozum var miydi bilmiyorum ama bir de email adresinin spamci botlar tarafindan ele gecirilmesini onleyen bir uygulamasi varmis.
  https://www.google.com/recaptcha/admin#mailhide

  ornegin adresi
  asdf [at] hotmail dot com
  seklinde yazmaktan daha da guvenli bir yol icin, girilen maili

  http://www.google.com/…16iiw8wpj2ttrla-egapncaurki=

  seklinde bir adrese veya siteye eklenebilecek html koduna donusturuyor ve email adresini gorebilmek icin gelen captcha'nin cozulmesi gerekiyor.
 • recaptcha bir şirket imiş aynı zamanda ve google bu şirketi de bir kaç gün önce satın almış.

  herifçioğulları yakında login ve sign up'ı da alacaklar demedi demme. ben "i'm over 18"imi kimseye peşkeş çektirmem ama.
 • her captcha'sı iki kelimeden oluşmaktadır. sistem bu kelimelerden birinde ne yazdığından istatistiksel (ya da kesin) olarak eminken diğeri hakkında henüz data toplamaktadır. bu sayede hiç modere edilmemiş kelimelerin doğru yazılışını bulabilirken aynı zamanda captcha kalitesini düşürmemektedir. aynı zamanda bu durum kelimelerden birini yanlış yazmamıza izin vermek zorunda olduğu anlamına da gelebilir, tabi hala hangi kelime olduğunu bilemeyiz.
 • google ip yasaklamalarından sonra servislerimize entegre ederken oturup iki kere düşünmeye başladığımız şey. bu kadar mucizevi bir sistemi entegre ederken bile iki defa düşünüyorsak vay halimize.
 • verilen karışık kelimeleri anlayamadığınızda dinleme seçeneği de var. heh, işte bu sesli okunuşunu asla anlayamadığım hede. yüz kere dinledim, yok arkadaş, tek duyduğum binlerce insanın anlamsız konuşmaları. bir yerde yanlış mı yapıyorum?
 • az önce bana ibranice harfler gösterdi bana.
 • sıkmaya başlayan uygulama. gittikçe okunamaz kelimeler getirmektedir.
 • belli bir oranda hata payını kabul eden capthca sistemidir aslında. iki kelimede de hata yaparak çalıştığı görülmüştüe.