şükela:  tümü | bugün
  • bu memeleketteki en iyi kadın hastalıkları ve doğum uzmanıdır, etik değerlere olan bağlılığı ise takdire şayandır. bu kadar da iddalı konuşurum adamın yaptığı işleri ve yapabildiklerini gördükten sonra,
  • istanbul üniversitesi çapa tıp fakültesi kadın hastalıkları ve doğum anabilim dalı perinatoloji kliniğinde profesördür. tanıdığım en bilgili ve alçak gönüllü hocalardandır.

http://www.istanbul.edu.tr/…le&user=2802&itemid=103
  • sahip olduğu bilgi, bilginin kullanımı ve bu süreçte takındığı tavır ile gregory house karakterini yaratırlarken kendisinden esinlendiklerini düşündüğüm profesör.
  • başta ikili test olmak üzere detaylı ultrason ve bunun gibi anne karnında bebek üzerinde gereken tüm incelemelemelerde alanında tek ,muayne ücreti olan 350 tl 'nin hakkını tepe tepe veren helal olsun derdirten işinin hakkının sonuna kadar veren insan.
  • süper bir doktor, hoca. işini sırasıyla, özenle ve hızlıca yapar. o ultrasound ile bebeğinize bakarken 'karaciğer normal, safra kesesi normal, mide normal bla, bla, bla' diye devam ederken diz doktor halinizle 'nerede gördü yahu, neresiydi acaba, hay allah karaciğeri de kaçırdım ama şu galiba mideydi' diye kendi kendinize hayıflanmanıza neden olan doktordur. arada bir de güzel güzel bilgilendirmesini yapar, işini bitirir ve 'her şey normal' (bizde öyle oldu) diye özetler. haaaa bir de bebeğinizin üç boyutlu fotosunu çekip cd olarak elinize verir ki bence iki boyutlu ultrasound görüntüsü daha şekerdi ya neyse.

elinize sağlık hocam, hem bilginiz, hem ayırdığınız zaman, hem de deontolojik yaklaşımınız için.......
  • 22. hafta'da yapilacak detayli ultrason icin yaklasik 2,5 ay oncesinden randevu alabildik!! gitmeden 1 gun once de bizi arayip "ıstanbul trafigi aman gec kalmayin randevular cok sikisik" dediler. randevu saatinden yaklasik 30 dakika oncesinde orada olduk. mal gibi beklemeye basladik. 45 dakikalik beklemenin sonunda bize doktor bey gec geldigi icin gecikme olacak dediler. madem gecikme olacakti bunu neden daha once soylemediniz dedigimizde; ama simdi belli oldu yeaaa diye bir cevap verdiler. peki en azindan ne kadar bekleyecegimizi soyleyin dedigimizde de biz bilemeyiz doktor bey bilir dediler. dogmamis cocugumun hatirina fazla bir arizaya baglamadan yerime oturdum ve 1 saatlik beklemenin sonucunda sira bize geldi. odasina girdik bize hamilelikle ilgili birkac soru sordu ki sonra ultrason odasina gectik. hemen acele acele bakip cocugunuzun durumu cok iyi hersey normal deyip suratimiza bile bakmadan odadan cikti. ultrason 9 dakika surdu ve ben bu 9 dakika icin 450tl verdim. kendisi tibbin turkiye'de nasil bir ticari olgu oldugu konusunda bir ornektir. bir daha boyle birsey icin kendisine zikseler gitmem. bu ve bunun turevindeki adamlara verilen deger abartilip diger meslektaslarina haksizliktir yapilmaktadir.
  • suratsiz herifin tekidir. bir aydir cocugunun ultrasondaki halini gormeyen ve bu kadar onemli bir kontrol icin heyecani tavani yapmis bir cift ebeveyini toplam 15 dakikalik muayene sonucunda adam gibi birsey aciklamadan, sadece kendi anlayabildigi ve duyabildigi tonda konusarak hayattan sogutmayi basarmistir. bu aktivite icin de 500 tl almistir. ben hayatimda bu kadar soguk, bu kadar hastasiyla bag kuramayan sosyopat doktor gormedim. bu kontrolden esim de ben de son derece dusuk enerjiyle ciktik; bu kadar paraya ragmen adam gibi izah eden, konusan baska bir prof gormeyi bile dile getirdik.
  • hekim nedir? sorusunun cevabi recep has hocadir.gerek kişiliği ile gerekse teorik ve pratik bilgisi ile birçok hekime göre açık ara öndedir.
  • doktor yerine yalaka arayanların, üç kuruş para ödüyor diye şebeklik bekleyenlerin beğenmediği doktor.
    benim gözümde ise bu dünyanın en iyi doktoru.
    gerektiği kadar konuşur, bilmeniz gerekeni açıklar size.
    vakti değerlidir, kimsenin keyfiyle uğraşamaz. ona ihtiyacı olan onca insanı, sizin keyfiniz için bekletmez. asıl işi sizin bebeklerinizin fotografını çekmek değil, ölüm kalım savaşı veren bebeklerin, üzüntüden kahrolan ailelerin yardımıcısı olmaktır.

ülkedeki hangi doktora recep has'ın hastasıyım dediğinizde "hocamızın söylediği de yaptığı doğrudur o ne derse o dur" lafını duyarsınız.
    asla paracı değildir ve en önemlisi vicdan sahibidir.

not: daha sonra neden böyle düşündüğümü ve detaylarını açıklayan bir şeyler yazacağım.
  • prenatal muayenede tahminleri ve tanıları cok isabetli olan perinatolog.
    ayrica bir kez, tanisi ile dünyayi basima yikmis; baska bir kez de bana dünyalari vermis olan doktordur kendisi.

on bes aylik ikiz bebeklerim var. onlarin on ikinci haftadaki prenatal muayenelerini doktor bey yapti. islem yirmi dakika sürmüştür en fazla. muayene cabucak bitince ne kadar sevindiğimi anlatamam. tahmin ettiğim üzre bebeklerim saglikli idi; gelisimleri normal, risk faktorü olağan derecede idi. nitekim doktor bey de bu görüşlerini benle paylaştı. daha sonra ne yapmam gerektigi ile ilgili bilgiler verip muayeneyi sonlandirdi. yani ikiz bebeklerimle muayene sürem toplamda yirmi beş dakikayi geçmedi. eşimle mutlu mesut evimize döndük aldigimiz güzel haber ve bilgilerle. aklımıza da muayenin kısa olduğuna, geçiştirildiğimize dair bir şey de hiç gelmedi.

ben daha önce de doktor beye muayene olmustum çünkü. tek gebelikti, beklenen gebelikti o da. cok kiymetli gebelikti benim icin. tüp bebekti. muayenem bir saat kadar sürmüştü onda. yetmedi doktor bey baska bir hastayla görüşmesinin akabinde bir yirmi dakika kadar daha tekrar muayeneye aldi bizi. tanida emin olmak istedigini söylüyordu. sonrasinda da esimle bizi odasina cagirip bir yirmi dakika da orada bilgilendirdi. bebekte ciddi boyutta, nadir rastlanan bir kalp rahatsizligi vardi. on iki haftalik bebeğin kalbinden detayları ile bahsetti bize. bizi de bebegi de nelerin bekledigini söyledi. umutsuz konustu. hayatimin en zor anlarindan birini yasadim diyebilirim. cok zorlu bir surece girmistik sonrasında. ilerleyen haftalarda bebegi kaybettim, kalbi durmuştu ve yapilan otopsisinde de tanısının bire bir dogru oldugu görüldü ne yazik ki.

demem o ki o gibi bir muayenede aslolan bebeginizle ilgili alacaginiz guzel haberlerdir, gebeliginizin sorunsuz ilerledigini duymussaniz bebeginizin saglikli olduguna dair tahminler paylasilmissa cok cok mutlu olmaya yetmelidir bu. bebeginizin gelecegine dair guzel hayeller kurabilerek ayriliyorsaniz baska da hicbir seyi dert edinmeyin kendinize. diğer türlüsü cok beter, cok fena bir sey cünkü. onun üzüntüsü muayenem kisa sürdü, fotograf alamadim, efendime söyleyeyim ilgi göremiyoruma benzemiyor hic onu diyeyim.