şükela:  tümü | bugün
 • rahmetli natuk baytan ve rahmetli kemal sunal'i ayri ayri mezarlarinda ters dondurecek karsilastirma. herseyden once ayiptir yahu.
  (bkz: agir ol da molla desinler)
  edit: zaruri olarak belirtmeliyim ki burada gecen ayiptir yahu tamamen sahan'in recep ivedik karakterini yeni nesil saban olarak lanse etmesidir. onun disinda olay bastan zaten elma ile armudun karsilastirilmasindan farkli degildir.
 • (bkz: zübük)
 • ancak ömrü hayatında şaban askerde'den başka şaban filmi izlememiş adamın yapacağı karşılaştırmadır. yoksa bir insanın tosun paşa'yı izleyip sonra da recep ivedik'i yeni nesli şaban ilan etmesi afedersiniz andavallıktır. kendisi kemal sunal olmasa da bir sinan bengier olabilir belki.*
 • şaban çiftçi olur, şaban köylü olur, şaban doktor olur, şaban şarkıcı olur, şaban ofis elemanı olur, şaban mafya babası olur, şaban kovboy olur. ama recep ivedik'ten "laaan" demekten başka birşey bilmeyen bir kıllı adam dışında hiçbir şey olmaz. recep ivedik'e sinemada gitmiştim zamanında. gülmüştüm ama sıkılmıştım da. geçenlerde televizyonda verdiler ve gördüm ki ikinci sefer izlerken hiç gülünmüyor bile, sıkılmak da baki kalıyor. oysa kemal sunal filmlerini kesinlikle kaçırmam, hala gülerim, hala sıkılmadan izlerim. karşılaştırmak abes çünkü klasman farkı var.
  ayrıca ben çok net hatırlıyorum kemal sunal filmlerini de hedef ilan etmişlerdi bir ara. "başka birşey yok mu yayınlayacak", "sürekli küfür ediyor, komik değil" seslerini. ki ben o günlerde de fanatiğiydim izlerdim, bugün de fanatiğiyim izlerim. daha kötüsü çıkmadan anlaşılamıyor bazı şeylerin değeri.
 • böyle bir şeyin kıyaslamasının yapılması bile rahmetli kemal sunal a saygısızlıktır.
 • kemal sunal'la şahan gökbakar karşılaştırması değil sadece iki tipleme karşılaştırması olarak baktığımız zaman:

  hababam sınıfından sonraki tüm şaban filmlerinin (avanak apti, sakar şakir vs dahil) ortak noktası saflığa verecek kadar iyi niyetli, kırsal kökenli şaban'ın şehirdeki zorbaya veya köydeki ağaya karşı mücadelesi ve hakkın/halkın da şaban'dan yana olup galip gelmesidir.

  recep ivedik'in özelliği ise 90'lardan sonra ortaya çıkan bir kesimi çok güldürmesidir. hayatın sadece gösterişli giyim-cep telefonu-araba-kasıntılıktan ibaret zanneden bu kesim bunun tersi yönde veya bunu görmezden gelerek davranan kırsal kökenli bir insanın (ki hemen hepsinin kendine bile itiraf etmekten en çok korktuğu özelliğidir, özüdür) düştüğü hallere güldükçe kendi kompleks noktasından uzaklaşmaktadır. amelenin 80'lerden sonra bir hakaret-küfür anlamı kazandığı süreçte gayet olağan bir varış noktasıdır.

  şaban 70'lerin toplumsal dönüşüm çabasıdır, hayalidir recep ivedik ise 2000'lerin dönüşümünün turnusol kağıdıdır, insanların kendilerinin uzak olduklarına inandıkça mutlu olduğu özleridir.

  şaban en basit insanlara kadar kişinin kendine saygısının, düzeni değiştirebilmeye inanmasının gururudur, recep ivedik ise kitlelerin aşağılık kompleksinin göstergesi, altta kalanın canının çıktığı düzende üstten aşağıya tükürme meşrulaştırıcısıdır.
 • kemal sunal'in yer aldigi filmler bir ara inter star televizyonunda ödeneksizlik vesilesi ile sikca gösterildigi zamanlarda, "yeter be biktik kemal sunal'dan, bu ne böle sabah ak$am" diyen bir milletin uyani$ina mazhar kar$ila$tirma..

  lan siz degil miydiniz 10 sene önce "sabah ak$am kemal sunal yetti artik, inek $aban'a gülen milletin osuruk kadar akli yoktur" diyen.. n'oldu $imdi? $ahan da ölünce badem gözlü mü olacak sayenizde? "ne komik adamdi, türk mizahina farkli bir baki$ acisi getirmi$ti, kendi ekolünü yaratmi$ti" mi diyeceksiniz? ne midesiz, ne nankör bi toplum olduk biz yahu..

  niye denyo gibi isyan yaptiysam böyle, cetin ki$ $artlari dengemi bozdu herhalde, 'nankör toplum'mu$, cok anlarim ya.. son bi not olarak:$ahan, sözüm sana; galaya iki bilet atarsin artik karde$ine, hörmetler..
 • recep ivedik'le saban'i kim karsilastirmayi dusunmusse, halt etmis. recep ivedik ne, saban ne. saban filmlerini kac yillardir izliyoruz, sikildikca olsa da izlesek diyoruz. ya recep ivedik? izlemeye tenezzul etmem. saban filmleri artik eskisi kadar izlenmiyor olabilir ama piyasaya cikan 10 filmden 5i onlara benzemeye calisiyor. recep ivedik ise 5 sene sonraya hatirlanmayacak. hatta hatirlanmamasini umit ediyorum.
 • aralarında şöyle bir fark vardır:

  recep ivedik'i ikinci izleyişte sıkılırsınız,
  şabanı ise sıkıldığınız zamanlarda 34.kez dahi olsa izlemek istersiniz*
 • şaban aşık olduğu için sinemayla evlenmişken, recep ivedik parası olduğu için evlenmiştir.