şükela:  tümü | bugün
 • rizgari örgütü ve bir çok basın davasından ötürü toplam 14 yıl hapis yatan, mahpusluğunun önemli bir kısmını diyarbakır askeri cezaevinde geçiren ve ölüm orucu direnişinde yer alan, "diyarbekir rizgari davası’nda siyasi savunma”, “yasaklı yazılar” ve “ermeni ulusal demokratik hareketi ve 1915 soykırımı” adlı kitaplarda imzası bulunan kürt aydınıdır. geçmişte komal yayınevi ve sterka rizgari dergilerinin yayın yönetmenliğini de yürütmüştür.

  uluslararası pen kulübü’nün onur üyesi ve birkaç kez basın özgürlüğü ödülleri alan ve aynı zamanda grafik sanatçısı olan recep maraşlı'nın yazıları gelawej.net adlı siteden takip edilebilinir.
 • sol tarihin yaşarken simgeleşmiş nadir adlarından biridir. (simge çok da hepsi ölü!) 12 eylül dönemi askerî mahkemelerinde savunmasını ana dilinde (bkz: kürtçe) yapma ısrarıyla bilinir. aslında tek yaptığı, devletin kuruluşunda vaat ettiği bir hakkı kullanmak istemekti.

  lozan barış antlaşması (24 temmuz 1923)

  md. 39/4: herhangi bir türk uyruğunun, gerek özel gerekse ticaret ilişkilerinde,
  din, basın ya da her çeşit yayın konularıyla açık toplantılarında, dilediği bir dili
  kullanmasına karşı hiçbir kısıtlama konulmayacaktır.

  md. 39/5: devletin resmî dili bulunmasına rağmen, türkçeden başka bir dil
  konuşan türk uyruklarına, mahkemelerde kendi dillerini sözlü olarak
  kullanabilmeleri bakımından uygun düşen kolaylıklar sağlanacaktır.
 • aybüke öğretmen öldüğünde ses çıkarmayan, türk ordusu pkklı itlerin kafasına kafasına vurduğunda ağlayan, vatan hainidir. fazlası değil;
  https://twitter.com/…n06/status/1182233353141018624

  "birde şu "askerlerimizin burnu kanamadan sağ salim dönmesini diliyoruz" diyenler var. sanki çocuklarını insan öldürmeye, işgale, yağmaya değil de çocuk bahçesine gönderiyorlar.

  askerleriniz gittikleri gibi dönmeyecekler; ya ölü, ya katil ya da her yönüyle yaralı olarak!.."

  https://abload.de/img/15ajbj.jpg
  https://imgur.com/a/bt7ktau

  bu ermeni kırmalarının iki yüzlülüğü beni bitiriyor.

  tayyip'ten tek bir dileğim var. o kapıları açması ve mültecileri salması.

  1 milyon mülteci ile almanya perişan durumda (bakınız alman meclisinde aşırı sağ parti). 3/5 mülteciyi almamak için kavga eden avrupa ülkeleri. ulan birazda biz mısır eşliğinde keyif yapalım.