şükela:  tümü | bugün
 • sinema sanatçısı faruk peker'in babası...
 • inkılap tarihimizin sert bakışlı ve demokrasi düşmanı başvekillerinden.
 • recep peker 5 şubat 1889 istanbul'da doğdu. orta öğrenimini kocamustafa paşa askeri rüştiyesi idadisi'nde yaptıktan sonra 1907 yılında harbiye mektebi'ni bitirdi. 1911-1912 yıllarında yemen'de trablusgarp ve 1912- 1913 yıllarında da balkan savaşlarında çarpıştı.
  i. dünya savaşında rumeli ve kafkas cephelerinde görev aldı. 1919'da erkanı harbiye mektebini bitirdi. kurtuluş savaşına katılmak üzere şubat 1920'de anadolu'ya geçti. binbaşı rütbesi ile 20. kolordu'da görevlendirildi. 23 nisan 1920'de açılan tbmm'nin genel sekreterliğine getirildi. 1923'te kütahya mebusu seçilerek 2 dönem tbmm'ye girdi. aynı yıl halk fıkrası katibi umumisi seçildi. bir süre hakimiyeti milliye gazetesinin baş yazarlığı yaptı.
  1924 - 1925 yıllarında dahiliye vekilliğine getirildi. ayrıca mübadele imar ve iskan bakanlıklarına vekalet etti. 3. ve 4. ismet paşa (inönü) hükümetlerinde 1925-1927 yılları arasında müdafaayi milliye vekilliği ve 1928-1930 yıllarında nafiya vekilliği yaptı . 1927'de ikinci kez cumhuriyet halk fırkası genel sekreterliğine seçildi.
  1928'de cumhuriyet halk fırkası meclis grubu başkan vekilliğine getirildi. ağustos 1946'da çok partili dönemin ilk hükümetini kurdu. recep peker'in halk evlerinin yayın organı ülkü dergisinde çıkan inkılâp tarihi ders notları, 1935'de inkılâp dersleri adı ile kitap olarak yayınlandı. 1 nisan 1950'de istanbul'da öldü.
 • 1930'lu yıllarda gerçekleştirdiği almanya ziyaretinin ardından, nazi yanlısı bir politika izlemek gerektiğini chp'ye empoze etmeye çalışan siyasetçi. bu çabası, mustafa kemal atatürk tarafından engellenmiştir.

  (konunun ilginç noktası, peker'in görüşlerini o dönemde savunan bir gazetenin* bugün de varlığını sürdürmesidir.)
 • zihinlerde "recep peker.. parayi cepten ceker." seklinde bir tekerlemeyle yer etmistir.
 • 1934'teki almanya ziyaretinin ertesinde şu sözleri sarf etmiştir:

  "ben ihtilalden evvel almanya'da bulundum ve o vakit orada hüküm süren sefalet ve perişanlığı gözlerimle gördüm. bu sefalet yalnızca maddi değil, daha ziyade manevi olarak insanları ağırlığı altında eziyordu. bu vaziyette almanya'yı kim bozgundan ve batmaktan kurtaracaktı? bir hayli zaman evvel hitler'i münih'te dinlemiştim ve hayran olmuştum. fakat sizi temin etmek isterim ki, biz almanya'da inkılabın faaliyetlerinden, gidişatından çok memnunuz. almanya'nın şimdiki gayret ve mesaisi ile doğru yolda gittiğine hiç şüphe edilemez."
 • türk düşün tarihinin ilk ateist faşist örneklerindendir.

  bir diğeri için (bkz: nihal atsız)
 • (bkz: 35ler grubu)
 • türkiye cumhuriyetinin 80'lere kadar gelen birinci nesil resmi ideolojisinin en başat üreticilerinden biri olarak tarihteki yerini almıştır.
 • neyzen tevfik'ten şöyle bir ayar almış olduğu da söylenir:

  ey peker ey peker
  beş lira oldu kesme şeker
  bu işler böyle giderse
  yarrak döner bu teker
hesabın var mı? giriş yap