şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mitomani;

  kişilerde kendi söylediği yalana inanma hastalığıdır. bu tür hastalar hatalarını örtmek için sürekli yalana başvururlar. bir süre sonra söyledikleri yalanlara kendileri de inanmaya başlarlar. zaman içinde kendi vicdanlarından uzaklaşmaya başladıkça, gerçek bir varlık elde etmek amacıyla yalan söylemeye devam ederler. çevrenizde suçluluk psikolojisiyle hareket ederek, suçunu bastırmaya çalışan kişiler vardır. mitomani olarak adlandırılan bu durumdaki kişiler, çıkar elde etmek ya da çevresinin ilgisini çekmek içinde yalana başvururlar. bu yapıdaki kişiler bir makamı elde etmek için bile yalan söyleyebilirler. mitoman kişiler için yalan söylemek yaşamlarının rutin davranışı haline gelmiştir. söylemiş oldukları yalanların ortaya çıkması durumunda, bundan herhangi bir suçluluk hissetmezler. mitomani kişiler için yalan söylemek olağan bir davranıştır. bu kişiler sessizliğe tahammül edemezler. bulundukları ortamda yalan ve abartılarla birlikte konuşmaya girerler. ilk başlarda kişilerin söyledikleri yalanlar kolay anlaşılmaz. ancak yalanların tek tek ortaya çıkmasından sonra, çevresindekiler bu yalanlara inanmamaya başlar. bu kişiler gerçek mutluluğu yakalayamadığından, iş ve arkadaş çevrelerini sürekli değiştirirler. yalanlarını düzeltme amaçları olmaz. kişilerde pişmanlık mekanizması işlemez.

  bir yerlerden tanıdık geldi mi? hım geldi geldi, tamam o zaman, şimdi de bu hastalığa yakalananların özelliklerine bakalım.

  1) bu kişiler çoğu zaman yalan söylediklerinin farkında olur, ancak bazen yalanlarına kapılabilirler. bu yüzden sunumlarını daha etkili yaparlar. mitomanlar hareketli ve sosyal kişilerdir. bazen cana yakın ve sevimli bile olurlar. fakat onun yalanlarını ortaya çıkardığınızda, agresif ve alıngan taraflarını görebilirsiniz. bu kişilerin yalanlarında süreklilik vardır, ancak tutarlılık yoktur.

  2)kurgular yapsalar bile, açıkları bulunmaktadır. çocukluk döneminden yetişkinlik dönemine kadar herhangi bir süreçte ortaya çıkan mitomani, kişide yalan söylemek için güçlü bir istek oluşturur. yalanı söylemek için ısrarcı olmak, yalan söylemek için büyük bir istek duymak mitomanlık için yeterlidir. kişi yalan söylemekten büyük bir haz duyar, bu onun için kişisel kazançların en büyüğüdür.

  peki özellikler bir yerden tanıdık geldi mi? kabul edin gençler, sağlam bir psikolojik tahlil yaptım.