54747 entry daha
  • ulke tarihinde cok acaip izler birakmistir.

yeni nesil kendisiyle ayni doneme denk geldigi icin, hem cok sansli, hem cok sanssiz.
    sansli oldugu konu teknolojik olarak internet caginda yasiyor olmasi ve reyizin tekelindeki kanallara mahkum olmamasi.

sanssiz olduklari konulari siralamaya kalkarsak bu entry aksama kadar bitmez.

90 lar ve 2000 lerde buyumus olan bizler ve bizden onceki nesilin bilgiye ulasma imkanlari cok kisitliydi. 90 larin basina kadar tek kanal mevcuttu mesela tv de. o ne yayinlarsa onu izleyebilir, haberleri ordan takip edebilirdik. bir de gazeteler vardi, simdiye nazaran cok daha ozgur ve bagimsiz.
    sonra ozel tv kanallari geldi. bam bam ulkede ne olup bitiyorsa yayinliyorlardi. ekonomik durumu boyle sisirme rakamlarla anlatamazlardi misal, ya da bir dogal afette 100 kisi olurse, 20 kisi öldü diyemezdi kimse. is kazasinda insanlar ölürse o isletmenin anasini sikerlerdi gunlerce. yolsuzluk yapan adamin siyasi kariyeri biter, cezaevlerinde surunurdu. mesela surekli isci, memur grevleri olurdu, insanlarin hak arayisi, terorizmle bagdastirilmazdi asla.

ha tum bunlar icimizi karartan haberlerdi. ama sapina kadar gercekti. insanlar bilincliydi ve karar mekanizmasi kendi ellerindeydi.

bu olaylarin gunumuz televizyonlarinda yayinlandigini dusunun. dusunemediniz degil mi? aksama kadar ahaber de trt de nelerin yayinlandigini, ulkenin gulluk gulistanlik oldugunu dusunerek yasiyoruz.

sansli oldugumuz konu burada devreye giriyor, internet.
    eger interner olmasaydi (ilerde olacagi muamma) aksama kadar tv de ne veriliyorsa ona inanacak onu kabullenecek ve sikayet etmeyecektik. ulke cicek bahcesi gibi gelecekti.

ben 30 lu yaslarda, omrunun 20 yila yakinini akp hukumeti ile gecirmis bir birey olarak bunlari soyluyorum. benden sonraki nesil uyanik olmazsa bu gunleri bile ozleyecekler.
  • gecenin bu saatinde kararnameler de cikartirmis, cok calisirmis, kiyamam. 15 gunde iki kez sadece bu kuruma baskan atadi. hâlâ buyumuyoz filan diyen varsa gitsin karasularimiza balik yagi doksun, vitamin hapi ezsin havanda...

(bkz: 2 mart 2021 tüik başkanının yine değişmesi)
  • cidden bu ne ya.
    islam dininin yasakladığı, haram kıldığı israf değil de ne bu. cidden akp'li arkadaşların argümanlarını merak etmiyor değilim. ülke bu fakirlikteyken, milyonlarca işsiz, aç varken. vicdanınız size neler söylüyor bu görüntüleri izlediğinizde. cidden samimi olarak mesaj bekliyorum akp'ye gönül vermiş vatandaşlardan. anlamak istiyorum sizi. küfürleşmeden, kavga gürültü olmadan fikir teatisinde bulunabiliriz mesaj atarsanız. saray, sarayın giderleri, bu arabalar, bunca israf hakkında ne düşünüyorsunuz. erdemli bir durum mu bu. komşusu açken tok yatan bizden değildir sözüne aykırı değil mi bu. bu israf olmadan insanların karnı daha çok doymayacak mı. bu israf olmasa vatandaşlarınızın durumu daha iyi olmaz mıydı. cidden halen oy mu vereceksiniz bu israfa.