şükela:  tümü | bugün
40699 entry daha
 • başlığı altına kitapçık boyutunda mektup entryleri girilen akp genel başkanı. isterseniz roman yazın fark etmez; umrunda de ğil si niz! ne sizi, ne dertlerinizi umursamıyor. sarayda oturan adam penceresinden her şeyi toz pembe görür. senin derdini gö re mez.
 • an itibariyle merkez bankası tarafından tutulan ve devamlı tezahürat yapan adamlar tarafından konuşması devamlı bölünen cumhurbaşkanı. merkez bankası biliyor ki kendisi konuşmaya devam ederse dolar 4'ü kesin geçecek, o yüzden önlem almışlar. hele üst katta "dedeeeee, dedeeeeeeee" deyip duran bir çocuk var ki merkez bankası en çok parayı kesin ona vermiş.
 • dindar nesil idealinden sağcı, muhafazakar, putperest nesil idealine geçiş yapan cumhurbaşkanı.
 • dolar rekor kırarken çıkıpta merkez bankası yönetimine ve faize savaş açmanın haklı gururunu yaşıyordur şu an.

  kendisini korumak isterken ülkeye zarar veriyor milliyetçilik bu değil.
 • sayın cumhurbaşkanım,

  gündemdeki tütün yasası ile ilgili son gelişmeler, üreticisinden tüketicisine ve türkiye'nin dört bir yanında faaliyet gösteren açık tütün satıcılarından tütün yan sanayiisine varıncaya kadar milyonlarca insanı maalesef tedirgin etmiş durumdadır.

  daha önceki mektubumuzda da özellikle vurguladığımız üzere bu sorunu ancak cumhurbaşkanlığı makamı çözebilir.

  sayın devlet başkanım, eğer olumsuz senaryo gerçekleşir ve bu yasa mecliste kabul edildiği halde geçerse yetkililerimiz bölge halkına ne denli müsamaha gösterirse göstersin, yasa uygulayıcılarımız ne denli hoşgörülü davranırsa davransın var olan açık tütün piyasası ortadan kalkmış olacaktır. hem devletimiz; hem milletimiz; hatta ve hatta aşağıda arz edeceğim üzere yabancı sigara üreticileri bile zarar görecektir.

  şu anda varılan noktada özellikle üreticiler ve esnafın üzerindeki tedirginliğin boyutu da dikkate alınarak yasanın tamamen geri çekilmesi ve gelişmelerin zamana yayılması hususunu yüksek makamınızın değerlendirmesine arz ederiz.

  *

  sayın cumhurbaşkanım,

  bu yasa sonucunda son bir kaç yıldır yüzü gülmekte olan çiftçimiz ve şehirlerdeki küçük esnaf büyük zarara uğrayacak, tarlaların değeri düşecek, yöresel ekonomiler küçülecek ve dalga dalga yayılarak ülkemiz insanının büyük bölümünde tepki oluşacaktır.

  bu sosyal çöküş nedeniyle vergi gelirlerindeki artışın kat kat fazlası zarar olarak maliyemize yansıyacaktır. daha şimdiden pek çok yerde esnaf dükkan kapatmakta, daha düşük gelirli işlere razı olmakta tütün üreticisi henüz yasa ilan edilmediği halde adeta suçlu muamelesi görmekte ve artık onca masraf yaptığı ürününe alıcı bulamamaktadır. çünkü insanlar yasadaki hapis cezalarının yüksekliği karşısında ciddi korku halindedir.

  bu tepkinin yabancı sigara şirketlerine yönelme ve bu şirketlerin faaliyetlerinin azalma olasılığı mevcuttur.

  çünkü şu anda büfelerde marketlerde bandrollü olarak satılmakta olan normal sigaranın içerisindeki tütün ile yasaya konu olan kurutulmuş saf türk tütünü arasında önemli bir fark bulunmaktadır. yabancı sigaradaki nikotin molekülünün yapısı farklıdır ve bir nevi uyuşturucu özelliği göstermektedir.

  bu kimyasal farklılık nedeniyle yabancı sigaraların yasaklanması gerekebilir.

  veya en azından bu konuda paketlerin üzerine bilgi notu konulması gerekebilir. bu sefer yabancı sigara satışları düşecektir çünkü insanlar uyuşturucu madde kullanıyor durumuna düşmek istemeyecektir.

  *

  sayın devlet başkanım bu kimyasal farklılıkla ilgili kısmen teknik bir özeti izninizle takdim etmek isterim:

  işlenmiş tütünün ph derecesi insan ağız mukozasındaki ile aynı olacak şekilde, yedi derece civarındadır.

  saf türk tütününün ph derecesi ise altı derece civarındadır.

  bu bir derecelik fark nedeniyle, yabancı sigara içen türk vatandaşı sarma sigara içene kıyasla onlarca kat daha fazla nikotine maruz kalmaktadır.

  çünkü saf türk tütünündeki nikotinin neredeyse tamamı, yüzde doksandokuzu kararlı haldedir, eksik elementi yoktur. böylelikle nikotin doğal yollarla, vücut sıvılarına karışarak beyindeki alıcılara ulaşır.

  ancak yabancı sigaralardaki nikotin türk tütününden daha yüksek ph değerine sahip olduğu için yanma esnasında onlarca kat daha fazla kararsız nikotin açığa çıkarır. bu kararsız nikotinde bir hidrojen elementi eksiktir.

  bu eksik elementli nikotin son derece zararlıdır ve beyin kimyasını değiştirir. çünkü bu molekül eksik olduğu için uçucudur ve saf türk tütünündeki gibi normal, yavaş yollarla emilmez. doğrudan dokulara nüfuz eder ve beyne hemen ulaşır.

  peki bu ne anlama geliyor? bu kadar hızlı ve yoğun "gaz nikotin" bombardımanına maruz kalan beynimizdeki alıcılar uyum sağlayabilmek için onlarca kat çoğalıyor.

  işte sigara bağımlılığı denen şey de böyle ortaya çıkıyor. saf türk tütünü içen kişi saatlerce sigara içmeden normal faaliyetlerini sürdürebiliyor iken yabancı sigara tiryakisi yarım saat bir saat içerisinde yoksunluk belirtileri göstermeye başlar.

  çünkü yabancı sigara tiryakisinin beyninde normalden çok daha fazla alıcı oluşmuş durumda ve vücudun talebi ve bu talep karşılanmadığındaki azabı çok daha fazla oluyor sigarayı bırakmak zorlaşıyor.

  *

  sayın cumhurbaşkanım sayenizde umarım tütün yasası ile ilgili maddeler bir süreliğine de olsa geri çekilir toplumsal mutabakatla herkesin menfaatine olacak şekilde çıkabilmesi için daha çok üzerinde uzmanlar çalışma yapma fırsatı bulur hem de sayenizde insanlardaki gerginlik yerini mutluluğa bırakır.
 • kan, şehit, millet gırla gidiyor şu anki konuşmasında...