şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
36346 entry daha
  • bu adamı sandıkta yıkmanın yolu bu adamın huyuna suyuna gitmek yani risk almak ki bahçelinin yaptığı gibi yenikapı mitinginden sonra bahçeli reisi sevmeye başladı bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü şuan için bahçelinin planıda tıkırında siyasette plansız hareket eden yolda kalır
  • siyasi olarak zekidir. kitleleri harekete geçirmeyi iyi biliyor. aynı konuşma içinde "bu başkanlık şahsımın projesidir" deyip yine aynı konuşma içerisinde "kendim için istemiyorum" diyen birisidir. halk ikisine de inanıyorsa siyasi olarak zeki değil demek hata.

chp mhp hdp'den oy istiyor ve alabiliyorsa, aynı oyu ana muhalefet isteyince pkk'lı oluyorsa zekidir. karşısına en az kendisi kadar karizmatik, dindar, hitabeti iyi olan bir muhalefet lideri çıkmadığı sürece ölene kadar iktidarda kalabilir. hayır oyu önde iken seçime girme riskini göstermesinin ilk sebebi budur. ikinci sebebi ise sandıktan evet çıkması için her yolu deneyecek kadar gözü karartmasıdır.

çok ilginç bir iki ay bekliyor bizi. inanılmaz ithamlar, akıl almaz olaylar yaşayacağız. ama sandıktan hayır oyu çıkacak ve erken seçime gidecektir. kendisi bile farkında ak parti seçmeninden bile kopmalar var.

not: hayır.
  • kabus gibi.
    00.59 da bile yakamı bırakmıyor. sol frame ilk sıra. şimdi gel de uyu.
  • devlet bahceliden tam destek gelmis kendisine:

https://sarizeybekhaber.com.tr/…k-bahceli-anlatiyor
  • türkiye'nin en büyük sosyoloğudur bence.ciddiyim.

gezi parkı olayları sırasında, çeşitli mesleklerden yetkin kişiler, sorunun çözümü için başbakan erdoğan ile toplantıya katılıyorlar. toplantıya katılanların arasında adını hatırlamadığım ünlü bir kadın sosyolog da mevcut. gazeteye yansıyan haberlere göre bu kadın sosyoloğumuz ile erdoğan arasında bir gerilim yaşanıyor. ve hatırladığım konuşmanın bir yerinde kadın sosyoloğumuz, başbakana "...siz sosyolojiyi bilmiyorsunuz..." minvalinde bir laf edince, haşmetlumuz sinirleniyor ve " ben sosyolojiyi bilmesem nasıl bu kadar oy alabilirim, ben sosyoloji gayet iyi bilirim, toplumu çok iyi tanırım " minvalinde laflar ederek oldukça sinirleniyor, kızının yatıştırmaları sonucunda sakinleşiyor.

bu haberi okuyunca düşündüm, sahiden de zat-ı şahaneleri bu toplumun yapısını, kültürünü, karakterini... çok iyi bilmekteydi.

birden 17 yaşıma gittim, erdoğan bizim şehre mitinge gelmişti. miting sırasında ön safta yer alan bir kadın kendini yırtarcasına başbakan erdoğan'a sesleniyordu, "başbakanım paraya ihtiyacım varrrrr, bize para verinnnnnn"...erdoğan başlarda duymazdan geldi, sonra kadının ısrarını görünce sinirlendi, yüzü düştü ve kadına çıkıştı.

evet tayyip erdoğan bu milletin, bir torba kömüre, bir paket makarnaya muhtaç olduğunu ve bunlar karşılığında oylarını alabileceğini çok iyi biliyordu. kahvehanelerde oturan sığ insanların, yarı cahillerin kafa yapısını çok iyi biliyordu. gazla çalışan bir millet olduğumuzu, övüldüğümüz vakit gururumuzun okşandığını biliyor ve "sen türkiye'sin büyük düşün" diyordu.

bizim ülkenin insanı bir sorun olduğunda, asla bu sorunun kaynağını kendisi olarak görmez. suçlu hep ötekidir. bunu çok iyi bilen tayyip erdoğan, her türlü olumsuzluğu "dış mihraklara" bağlarsa bunun toplumda karşılık bulacağını çok iyi biliyordu.

osmanlı devleti gibi koca bir imparatorluğun yıkılması sonucunda travma yaşayan bu coğrafya insanının, yaşadığı travmayı görüyor ve onlara umut vaat ediyordu, "yeniden güçlü türkiye" , "hedef 2023"...
  • çok sayıda ve yetkin kişilerden oluşan danışmanları vardır.

machiavelli, modern anlamda ilk siyaset bilimci olarak kabul edilir. yazmış olduğu prens adlı eserinde, prens'e pekçok tavsiyelerde bulunur:

-"efendim, halk aslında(özünde) sizin nasıl birisi olduğunuzla ilgilenmez, halk vitrine bakar, vitrinde görünenle ilgilenir, vitrinin ötesinde ne olduğu umrunda değildir. siz, cimri,yalancı, korkak,bencil, cahil olsanız dahi üzülmeyiniz, yapmanız gereken tek şey elibol-muş, doğru sözlüy-müş, cesur-muş, bilgiliy-miş... gibi gözükmenizdir, önemli olan sizin aslında ne olduğunuz değil nasıl göründüğünüzdür, der."

kısaca imaj her şeydir, diyor machiavelli. mesela "uzun adam" lafı bir imaj çalışmasıdır. "uzun" olmak pozitif bir özelliktir. veya davutoğlu için akademisyen kimliğine vurgu yapılmasının ötesin de "hoca" denmesi de bu imaj çalışmasına yöneliktir.

yıllar evvel,belki 4 sene önce, gazetelere birtakım kulis haberleri yayılmıştı. iddiaya göre, sanırım 2004 yılında, mgk toplantısında "şener eruygur", erdoğan'a sert çıkıyor ve ortalık bir an da buz kesiyordu, erdoğan ise oldukça sinirlenmesine rağmen sessizce oturmak zorunda kalıyordu.
    gazetelerde bu tür haberler dolaşmaya başlayınca, akp cephesinden hemen bir yalanlama gelmişti. hatırladığım kadarıyla şöyle bir şeydi; " o toplantı da sayın erdoğan, şener eruygur'a haddini bildirmiştir."
    olay yalanlanmamış lakin aksi bir iddia ile "erdoğan'ın, eruygur'a haddini bildirdiği" açıklaması yapılmıştı. neden? çünkü eruygur'un çıkışı karşısında sessizce duran bir erdoğan portresi onun imajına ciddi zarar verirdi. bu imajın çizilmemesi için böyle bir açıklama yapmak zorunda hissetmişlerdi. yani "imaj her şeydir"

yine benzer şekilde, akp ve medyası tarafından dillendirilen "kılıçdaroğlun'da liderlik vasfı yok bir kere" lafı da oldukça etkili ve olumsuz bir imaj çalışmasıdır.

yine benzer şekilde bahçeli için söylenen "bahçeli tam bir devlet adamıdır" lafı da güzel bir imaj çalışmasıdır.

peki sahiden bahçeli, kılıçdaroğlu veya erdoğan dedikleri gibi "öyle" midir? kimin umrunda ki zaten...halk vitrine bakar...
  • türkiye'nin geriye gideceği yol yaptırmakla ünlü bir kişidir.
  • noktayı koymuştur.

https://youtu.be/rmc80xuf63u
  • "havuç ve sopa" taktiğini çok iyi kullanmaktadır. düşmanına sopa, dostuna havuç...
7837 entry daha