şükela:  tümü | bugün
 • aralarında muazzam benzerlikler ve farklılıklar olan iki insan. tam bir what are the similarities & differences between yapmalık versus.

  tayyip erdoğan'ın 20-25 sene önceki haliyle ekrem imamoğlu benzerlikler taşıyor. tayyip erdoğan'ın bugünkü hali ile ekrem imamoğlu arasında ise ciddi farklılıklar var.

  benzerlikler

  - ikisi de karadenizli
  - ikisi de partilerinde ilçe başkanlığı yapmış
  - ikisi de istanbul büyükşehir belediye başkanlığına aday olmuş
  - tayyip erdoğan 94'te medyaya rağmen kazandı, imamoğlu da kazanırsa medyaya rağmen kazanacak.
  - ikisi de partilerinin profilinin dışına çıkabiliyorlar
  - 25 sene önce tayyip erdoğan'ı sokakta dinleyenler "bi dinleyelim şu adamı doğru şeyler söylüyor" diyorlardı şimdi de imamoğlu için aynı şey geçerli.
  - ikisi de korkusuz
  - ikisinin de din ile arası gayet iyi.

  farklılıklar

  - bugünün tayyip erdoğan'ı elinde değnekle geziyor. dövmediği kim kaldı emin değiliz. ekrem imamoğlu ise sokakta salt provokasyon amaçlı kendisine saldıranları bile anlayışla karşılayıp "canın sağolsun" diyebiliyor.
  - tayyip erdoğan bağırıyor. ekrem imamoğlu sakin sakin anlatıyor.
  - tayyip erdoğan "ben" diyor. ekrem imamoğlu "biz" diyor.
  - tayyip erdoğan, rakiplerini terörist olmakla ya da teröristleri desteklemekle itham ediyor. ekrem imamoğlu ise cumhur ittifakı ile ilgili bir kötü söz ya da suçlamada bulunmuyor.
  - tayyip erdoğan televizyon ve 1000 korumalı meydanlarda halkla! buluşuyor. ekrem imamoğlu ise sokakta ve pazar'da halkla buluşuyor.
  - tayyip erdoğan oy isterken tehdit ediyor. ekrem imamoğlu oy isterken teklif ediyor.
  - tayyip erdoğan emrediyor. ekrem imamoğlu rica ediyor.
  - tayyip erdoğan kaba. ekrem imamoğlu kibar.
 • ekrem imamoğlu'nun lisans ve yüksek lisans eğitimi mevcut. ekonomi, insan kaynakları ve yönetimi konularında akademik birikim sahibi yani.

  bi düşünsene istanbul'u bilime, sanata ve kültüre değer veren birinin yönettiğini...
 • güç yozlaştırır demişti bir abimiz, adını tam hatırlamıyorum danton abiydi galiba, tekel bayisi vardı mahallede.

  şimdi bu adamlardan birisi gücü eline geçirince yozlaşmış, paranoyaya kapılmıştır, diğeri henüz gücü tadamamıştır. (bkz: gölgelerin gücü adına) güç kimde olursa olsun o kişi yozlaşacaktır.

  velhasıl kelam kimseye mutlak güç verilmemelidir, herke denetlenip sorulanmalıdır.
 • recep tayyip erdoğan:
  refah partisi beyoğlu ilçe başkanlığı
  refah partisi beyoğlu belediye başkanlığı
  refah partisi istanbul bb başkanlığı

  ekrem imamoğlu:
  cumhuriyet halk partisi beylikdüzü ilçe başkanlığı
  cumhuriyet halk partisi beylikdüzü belediye başkanlığı
  cumhuriyet halk partisi istanbul bb başkanlığı... ?
 • ikisinin de kurt politikacılar olduğunu düşünüyorum. recep tayyip erdoğan yaşlı kurttur, imamoğlu ise gözü liderlikte olan genç kurt. imamoğlu’nun ülke siyasetinde biraz geç arzı endam etmesi yanıltmasın, chp gibi ideoloji çorbası bir partide kimsenin ayağına basmadan ama kimsenin kayığına da binmeden sivrilmek sağ kanatta yükselmekten çok daha zordur. yine de hâlâ erdoğan’ın karakter özellikleri liderliğe ve polikacılığa daha elverişli. erdoğan’ın duygusallığı hem en büyük avantajı hem de dezavantajı. bu hassa sayesinde insanlarla dev bir gönül bağı kurdu, insanlar onu babaları, aşkları gibi görüyor. sanki elini uzatsa tutarmış gibi yakın görüyor. kabul etmeli ki bu etkiyi yaratmak her yiğidin harcı değil, imamoğlu’nun mesafeli kişiliği bence bu etkiyi hiçbir zaman yaratamayacak. ama aynı şekilde bu duygusallık sert çıkışlarla kendini gösterdiğinde farklı düşünen kişiler üzerinde ters etki yaratıyor. oysa 2007 balkon konuşmasındaki kucaklayıcı, sakin dil muhalifleri bile eritmişti.

  işte bu noktada imamoğlu aşk ilişkisi kuramayacak olsa da sakin yapısı gereği bu dili kaim kılabilecek gibi duruyor. aynı zamanda bu durum imamoğlu’nu yıpranmaya daha müsait kılabilir çünkü erdoğan hata olarak düşünülebilecek şeyler yapsa dahi seçmenle arasındaki romantik bağ bunu absorbe ediyor ancak ekrem imamoğlu’nun realist tavrı hatalarını da realite edecektir. böyle sakıncaları olsa da imamoğlu’nun en büyük avantajı yine bu realist ve dürüst duruşu. çünkü bunun ona şimdilik kattığı bir asalet var, alaycı tavırlar, küçümseyici laflar adamın üzerine hiç yapışmıyor, süzülüp gidiyor. bunun sürdürülebilir olup olmadığını göreceğiz.

  erdoğan çalışkan bir lider, imamoğlu şimdiye kadar bu konuda gelecek vaadetti, devamını getirirse en büyük artısı bu olur. ikisi de iktidarı seviyor, partileri kitlelerle buluşmalarına engel değil gerekirse partilerinin çizgisi dışına çıkmak pahasına seçmene kendini tanıtmak istiyorlar. erdoğan belediye başkanlığı döneminde marjinal bar açılışlarına çelenk gönderiyordu, ak parti ilk kurulduğunda genelevlere dahi girip çıkıyordu. imamoğlu da çoğu zaman chp’den farklı bir dil konuşuyor.

  erdoğan kişiliğinin yanında bir davayı da öne çıkarıyor, islam davası. böylece taraftarları daha ateşli daha adanmış, imamoğlu cumhuriyet değerlerine sahip çıkıyor ama ateşli bir dava savunuculuğu üstlenmiş değil çünkü kucaklayıcı da olmak istiyor.

  son olarak erdoğan’ın winner bir kişiliği var, açıkçası kendisinin ilkokulda sınıf başkanlığı seçimlerini bile kazandığına eminim. eğer imamoğlu bu sürecin sonunda mazbatayı alabilirse bu winner algıya sahip olmak için büyük bir adım atacak. kazanamazsa birkaç seneye ekrem kimdi? diye sorabiliriz.
 • banker bilo filminde, maho, kayınpederi olan ali şen'den borç alırken, ali şen şöyle diyordu;

  "sende yıllar önce istanbul'a yeni gelmiş kendimi görüyorum."

  acaba reis de imamoğlu'nu yanına çağırıp böyle der mi?
 • biri kitaplara dusmanken digeri secim kosturmasinda bile kitap okuyabilmek icin caba sarfedendir.

  "dünyada hayatın bir tek manası varsa o da sevmektir. hatta mukabele edilmesini
  bile beklemeden sadece sevmek. başka bir insanı bahtiyar edebilmek, kendini bahtiyar edebilmekten daha güç fakat daha insancadır.

  bugün böyle düşünenlere saf, hatta enayi derler.

  fakat ne derlerse desinler, biz kalbimizin ve kafamızın doğru bulduğu şeyleri etrafın ne dediğine bakmadan yapmalıyız."

  ****
  sabahattin ali - canim aliye ruhum filiz'den.
 • recep tayyip erdoğan 1994 mahalli idareler seçimini istanbul'da %25,19 oy alarak demokrasi tarihimizin en düşük oy oranıyla kazanmış.

  ekrem imamoğlu 2019 mahalli idareler seçimini istanbul'da %48,80 oy alarak demokrasi tarihimizin en yüksek oy oranıyla kazanmış.

  yıl 2019; en düşük oy oranıyla kazanan zat, en yüksek oy oranıyla kazananın meşruluğunu sorguluyor..
 • günümüz;
  tayyip=trump
  gelecek;
  ekrem imamoğlu= alexandria ocasio-cortez

  herşey çok güzel olacak!!!