şükela:  tümü | bugün
  • yaşadığımız dönemdir.

umutla, çöktüğü günü ve insanlara yaşattığı onca acının her birisini gözlerinde görmeyi bekliyorum ben ise..

(bkz: insanı mutlu eden başlıklar)
  • (bkz: abdullah bey)
  • erdoğan'nın konuşurken sesi yükseldikçe, kızgınca daha sık olarak birilerine mesajlar, dersler vermeye başladığını gördükçe, giderek daha da yaklaşıldığı anlaşılan dönem.
  • dış politikadaki açmazlar sonucu başladığını ve tamamlanmak üzere olduğunu düşündüğüm süreçtir. elinde bir tek son derece kırılgan olan kürt ittifakı kalmıştır. son darbeyi de buradan yiyeceğini tahmin ediyorum.
  • tarihte şöyle anılan dönemdir:
    " ustalıktan aşaaa kasımpaşa " dönemi.

muhteşem yüzyıl adlı dizimizde gördüğümüz gibi
    adaletli olmak için
    sadece kendi kibirin ile değil
    çevredeki hatta hane içindeki kibir ile de savaşmak şart.

sultan süleyman o kadar çok insana danışıyor ki adım atarken
    ve o kadar çok kendini de sorguluyor ki
    hani bir zamanlar
    " padişah mısın ki ? " diye sorarlardı.
    bu dizi sayesinde anladık ki
    padişah dahi elini kollunu sallaya sallaya ahkam kesemiyor.
    kanun var, kitap var, nizam var, neydi efenim teayyum muydu o var, divan var, vezir var, kadılar var,
    büyük bir karar sistemi süzgeci var, padişahın özel danışmanı olanlar var,
    var da var.
    devletin hazinesi var
    herşey kayıt altında
    yazılı edili.
    hatta delil olarak kullanılıyor.

buna olsa olsa
    çakma neo osmanlı denirdi ki
    valla osmanlıya dahi hakarettir.

neyse efenim geçmiş olsun.
    bu daha başlangıç tabii ki
    sonun başlangıcı ......

son iki ayda:
    kuzey afrika ülkeleri gitti, keza mısır gitti, suriye gitti, türki cumhuriyetler rusyaya yanaştı, iran da seçim oldu, ırak ın durumu belli. ab ve abd ayar çekti. resti de çekti. suudi arabistan nın da durumu belli. israil in de ..... içeride bölücülük işlerini halk yemedi, an be an birbiri ile kaynaşıyor, anlaşıyor, konuşuyor, birleşiyor. akp yi destekleyen konformist liberaller gitti, semarye yüzünü bambaşka bir yere döndü. akp den istifa eden partililer var. tüm dünyada adalet için sokaklarda, caddelerde, meydanlarda yürüyen insanlar var. abd de şu an adalet için yapılan birçok yürüyüş var. bugünleri gördükten sonra balyoz ve ergenekon davaları ile içerde olan insanlara " haksız ve suçlu " demek de abesten öte oluyor. sırf mistır prezident olmak için, anayasayı değiştirmek amacı ile " barış sürecini " kullandığı ve hiç samimi olmadığı da anlaşıldı. eee ne kaldı ki geriye ????

elde ne var ?
    telekinezi ve ekonomi uzmanı baş danışman
    isviçre de olduğu iddia edilen 8 gizli banka hesabı.
    bir de 06 melih.
    gidilebilecek bir başka ülke yok.
    fas a kaçan bile daha şanlı o derece yani.

ve biz sıradan insanlar olarak tüm bunları biraz google da araştırmak marifeti ile öğreniyoruz.
    herşey şeffaf olmuş durumda.

bunu da yeni gördüm:
    http://ekonomi.milliyet.com.tr/…1728434/default.htm

şeffaflık raporunu bekliyoruz :)

tabii bu kadar hızlı sentez yapabilmemiz de katkılardan biri de
    feyzi işbaşaran a ait. çok şeffaf, kısa, net bilgiler paylaştı " tivit aleminde "
    ben kişisel olarak çok yararlanıyorum yazdıklarından.

bir de 3 - 5 entirili yeni trollerin azaldığı dönemdir.
    ne deseler olmuyor. ya da benim liste epey kabardı. görmüyorum kendilerini
    ikisi de aynı kapıya çıkar.
    görmüyorum.
  • şu anki hükümetin suriye'de aslında bizdeki gezi parkı eylemcilerinin oradaki karşılığını desteklediğinin farkında olmayanların yaptığı bir önerme.

herşeye ideolojik bakmayın lam. azcık saksıyı çalıştırın.

esad güçlendi ise e demek ki tayip de güçlenecek. demek ki bu gerillasal direnişler bi boka yaramıyor.
  • saddam'i dusunun. abd saldiracaginda “onlari pisman edicez, yerle bir edicez. cok gucluyuz” diyip durdu. yikilmasi birkac gun aldi (abd galip geldi demiyorum, ama saddam kolay yikildi).

mubarek. muhalifler (once sosyalistler, sonra isciler, ve en son musluman kardesler) ayaklandiginda “yikilmadim, ayaktayim diyordu”. 1 ay surmedi devrilmesi.

kaddafi. o daha bile sert cikti, ama onun kaybetmesi de uzun surmedi (ne yazik ki vahsice).

tersten gidelim. israilli hic bir liderin “biz en gucluyuz, yikilmayiz, ayaktayiz” dedigini duydunuz mu? ya da iranli kimi kurmaylar.. israil’e bol bol kufrediyorlar, ama hic bir iran liderinin bu tonda “ortadogu’nun en guclusuyuz, muslumanlarin lideriyiz, yapariz ederiz” dedigini duydunuz mu?

ortadogu’da guclu olan bagira cagira “ben gucluyum layn” diye iknaya calismaz beyler.

tayyip bagirdikca gercek gucunun bittigi ortaya cikiyor. yalniz kisisel fikrim, laikler ya da ozgurlukculerin eliyle degil, icten yikilacak gibi duruyor.
  • çok doğru bir hede olmuş. bence tayyip'in bu duruma düşmesinin nedeni, america ve isralin güdümünde işler yolunda giderken bir anda kendini onlarla eşdeğer,aynı sınıfta görmenin sonucu. ekonominin düzelmesi, arapların tayyip'e saygı duymaları, america ve israil'in her alanda desteklemesi bir anda ''osmanlının torunuyum, yavuz sultan selimim'' triplerine sokmuş olabilir. america ve israil ile aynı sınıfta oynamak için, en az bir 100 sene bu istikrarlı durumun devam etmesi gerekiyordu, tayyip bunu göremedi. araplara güvendi,''müslümanlar bana kazık atmazlar'' dedi ama şunu unuttu ankara savaşında bile araplar bir,bir topal timurun yanına geçmiş,sırplar ve yeniçeriler kanının son damlasına kadar savaşmıştı,ne sırplar, nede yeniçeriler türktü veya araptı. bundan sonra ne olacak? hiç korkmayın kimse türkiye'ye saldırmaz veya işgal etmeye kalkmaz avrupa ile son karakol türkiye,avrupa buna izin vermez. yarın veya birgün güçlü bir lider çıkar ya kemalizmi sömürür yada dini. isim değişir, aynı tas aynı hamam america ve isralin korumalığını,tetikciliğini yapmaya devam ederiz.
  • gezi parkı direnişinde insanların şiddetsiz direnişini, esad'a muhalif, hükümetin desteklediği terör örgütlerinin yaptıklarıyla bir tutan, gezi parkı direnişini de gerillasal direniş zanneden gerizekalılar olduğunu gösteren dönem.