şükela:  tümü | bugün
  • mustafa oğlu kemal

1882 doğumludur üstelik: http://www.hurriyet.com.tr/…-flas-aciklama-40706279

sarıkamış'ta meçhul olmuş. bence soğuğu görünce firar edip köyüne dönmüştür ya neyse...
  • ülke o kadar onların ki dedesini bile şehit gösterebiliyor.

benim dedem şehit olmuş desem araştırıp bulabilir miyiz acaba!
  • sayesinde akıbeti meçhul olanların da (aslında ne oldu bilmiyoruz demek) şehit sayıldıklarını öğrendik. meğer osmanlı bunlara donarak öldü yerine meçhul (bilinmiyor) diyorlarmış. yada biz meçhulün anlamını hep yanlış bilmişiz. adama şehit yazmamışlar, anladık diyelim de neden öldü yazmamışlar.

meçhul demek ne olduğu bilinmiyor demek bu benim dedem içinde böyledir adama meçhul demişler. meğer esir düşmüş ve seneler sonra geri gelmiş. şimdi öğreniyorum ki dedem meğer arabistan çöllerinde donarak ölmüş sonra ingilizler alıp mısıra götürünce dirilmiş. allah razı olsun tsk sayende bir şey daha öğrendik.
  • bir panislamcı enver paşa tarafından ölüme gönderilmişe benziyor. 90.000 insanla birlikte.

tesadüfe bakınız ki başka bir panislamcı, bu kez kendi torunu, koca ülkeyi ölüme göndermekle meşgul.
  • küçük kelime oyunlarıyla atatürkçü kesimi kendisine çekebileceğini zanneden kitlenin ironisi.

bir zamanlar “iki ayyaş” deyip geçiştirerek ağızlarına almaya korktukları bu ismi artık her iki laflarından birine meze yapmış durumdalar.

kusura bakma kardeş, yemezler.
  • taa 136 yıl önce doğan dedesi ortaya çıktı
    mahalleden arkadaşları ortaya çıktı
    liseden ahbapları ortaya çıktı
    askerlik arkadaşları ile fotoğraflar, çalıştığı kurumdaki futbol takımı organizasyonları, hatta greve gittiği zamanların bile fotoğrafları ortaya çıktı

ama 30 yıl önceki üniversitesinden tek bir arkadaşı, tek bir fotoğrafı, tek bir sınavının notu ortaya çıkmadı...
    diploma zaten yok

tuhaf iş.
  • büyük dedemin erkek kardeşinin menemen'de başı kesilmiş, atın terkisinde kesik bağlı cesedi getirmişler.
    bizim aile bir defa bile dillendirilmez. artık neyden kendilerine yağ çıkaracaklarını bilemediler.
    bu ülkede çanakkale'de, sarıkamış'ta bir nesil kayboldu, kimin umurunda!