şükela:  tümü | bugün
 • özal'dan fersah fersah ilerdedir!
  hatırlayanlar olacaktır. körfez savaşında özal, "bir koyup üç alacağız" demişti. sonuç; yaklaşık on yıl sonra iktisatçıların yaptığı hesaba göre türkiye'nin ambargo nedeniyle kaybı ortalama 40 milyar dolardı.
  pekii tayyip ne iş?
  henüz ortaya ümmet tacirliğinden öte bir şey koyduğu yok ortadoğuda. (türk arapsız yaşayamaz) mavi marmara olayında israil'i resmi olarak kınayan pek bir arap ülkesi olmadığından, uluslararası ilişkilerde yine her zamanki gibi "sıfır çekmiştir" tayyip.

  sebep olduğu maddi kayıpların belirlenmesi için sanırım yine bir on yıl beklememiz lazım.
  umarım ve temenni ederim, sonu adnan menderes gibi olmaz.
 • yoktur. ben tüccarım dedi sürekli, lakin unutmamak gerekir ki tüccar her zaman alırken kazanır. rte'nin aldığı bir şey yok ki. habire satıyor. recep bey'e tüccar değil, dense dense mirasyedi denir. onunla ilgili de şöyle bir kelam etmiş atalarımız vakti zamanında; "hazıra dağ dayanmaz".
 • ösym sorularının baş kahramanı, parasının 3/5 'i ile fındık alacak ali'den hallicedir. neden %88 iş sahibi olduğu konuşulmuyor* diyecek kadar ekonomik polyanacılık yapacak kadar da iyimserdir ayrıca.
 • yetersiz bir bilgidir.

  bunun başlıca nedeni, masum bir atasözümüzün de anlattığı gibi (bkz: kılavuzu karga olanın burnu boktan kurtulmaz) kendisine seçtiği ekonomi baş danışmanı (bkz: yiğit bulut)tur. bu beyefendinin bildiği tek şey ise (bkz: finansal ergenekon), (bkz: tanzimattan beri aynı oyunlar), (bkz: büyümenin dış kaynaklı likitideyle alakası yok) demekten öteye gitmemektedir.

  ali babacan gibi bir adamın, kur realizasyonunda faiz için gerekli adımları atmasını bile yiğit bulut'un engin bilgileri nedeniyle reddetmiş bir adamdır erdoğan. piyasayı bilmesi, ekonominin büyük çarklarını bildiği manasına gelmez. işletmecilik ayrı şeydir, iktisatçılık ayrı şey.
 • etrafındakileri zengin edecek kadar vardır. yapmaz ya farz-ı mahal şöyle yapsa.

  -----------------------
  rte: döviz alın, artacak değeri.

  yandaş iş adamı: ama efendim.

  rte: alın dedim, bana bırakın.

  -----------------------------

  açıklama yapılır. "merkez bankası çok oldu artık, faizler düşmeli falan filan."

  döviz yükselir, borsa düşer.

  -----------------------------

  rte: satın şimdi, borsaya girin.

  yandaş iş adamı: peki efendim.

  -----------------------------

  yeni bir açıklama gelir, "merkez bankası özerk bir kuruluştur vs vs."

  ya da siz bildiğinizi yapın,bakmayın benim dediklerime der merkez bankasına. faizler artar, döviz düşer. malı vuran vurur bu arada.

  (bkz: türgev'in iban numarası)
 • ekonomi bir okyanus ise, recep tayyip erdoğan'ın ekonomi bilgisi, su birikintisidir.
 • teknoloji bilgisi, din bilgisi, felsefe bilgisi, dil bilgisi ve daha bilimum bilgi çeşitleri gibi çok iyi bildiği bir bilgi çeşididir. adam cb oldu diye her şeyi kendinin yönetmesi gerektiğini falan sanıyor sanırım. bazı şeylere bırak o işin pirleri karar versin be.
 • "üç türlü insan vardır; ekonomiden anlayan ve anlamayan"
  ..................................................................recep tayyip erdoğan

  kesin bilgi, hemen yayalım....
 • benim gördüklerime ve duyduklarıma göre, olmayan bilgidir..

  arz ve talepten haberi olmayan birinin ekonomi bilgisinden söz edilemez. faizler düştükçe insanların daha çok borçlanacağını, bunun da enflasyon yaratacağını düşünemeyen birinin ekonomi bilgisi yok demektir..

  ticaret kafası başka birşey. inşaat projelerinden dolayı cari açık 80 katına çıkmış olmasına rağmen, hala inşaat diyebilen birisi ekonomiye değil, ticarete önem veriyor demektir.

  faizleri yüksek kılan şeyin o cari açık olduğunu, dolayısıyla inşaat projeleri olduğunu anlamamasına hiç girmiyorum. belki o biraz ilkokul düzeyini aşabilir, onun için herhangi bir iktisat okulundan mezun olmak gerekiyor olabilir..