• tbmm'nin sitesinden resmi olarak ilan edilmiş durum. buradan da bunun doğruluğu görülebilir. one minute.
  • eğer ki iş ilanı için cv verecekse şüphesiz ki biliyordur.
  • - ingilizce biliyor ama sharon'un, obamana'nin vs. aksanini anlamiyor olabilir. hatta öyledir.
  • one minute diyebilen herkesin ingilizce biliyor sayıldığını gösteren olgudur.

+ one minute.
    - yes sir.
    + do you speak english ?
    - no sir. i'm afraid i don't know how to speak english to be honest. because i haven't taken language course in my life.
  • ilköğretim dördüncü sınıfta ingilizce dersi görmeye başladığımızda "ingilizce biliyorum" diyordum, sonra lisedeki 24saatlik ingilizce hazırlığı ve kalan 3 sene 8er saatin ardından "ingilizce biliyorum" dedim, şimdiyse bitirmek üzere olduğum eğitim dili ingilizce olan üniversitede konuşulanı anlayıp, konuşup, yazıp, akademik yayınları takip edebildiğim seviyeye "ingilizce biliyorum" diyorum.
    belki bu bakış açısı 'başbakanın ingilizce bilmesi'ni açıklar.
  • isadamlari, devlet adamlari bazen bir dili bilmiyormus gibi yapip, pazarliklarda, görüsmelerde tercüme süresini düsünmek için kullanirlar. bazi devlet adamlari da uluslararasi bir ortamda kendi dillerini kullanarak ulusal varliklarini hissettirmeyi tercih ederler. davos'taki erdogan - peres tartismasinda izlendigi üzere erdogan'in rengi, yüz ifadesi peres'in cümlesi bittikten onbes saniye sonra degisiyordu. demek ki erdogan ingilizce anliyor ama yüz ifadesine sadece onbes saniye söz geçirebiliyor diye düsünebiliriz. ama rusen çakir "ama adam öldü" dediginde bu süre saniyenin onbinde birine kadar inmisti. demek ki erdogan kendisine ancak bildigi bir yabanci dilde hitap edildigi zaman, yüz ifadesine hakim olma süresini onbes saniyeye kadar uzatabiliyor.
  • kesinlikle doğru olan durumdur. erdoğan, ingiliz ingilizcesi bildiği için; yabancı liderler de amerikan ingilizcesi bildiği için anlaşamamaktadırlar.
  • başbakanımızın bugün bir kez daha kanıtladığı gerçek!

"başbakan erdoğan, clinton'un "how are you?" (nasılsınız?) sorusuna, "fine fine, and you" (iyiyim ya siz?) diye cevap verdi."

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/…964#.ucbj0-wzljc
  • mucizedir. oğlumun bilim adamı olma hayalinden daha düşük bir ihtimaldir.
hesabın var mı? giriş yap