şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye cumhuriyeti'ni uzun yıllardır ayakta tutmuş olan 3 eliti ortadan kaldırmaktır.

  birazcık siyaset bilimi bilen, okuyanlar belki metin heper'in çalışmalarını okuma fırsatı bulmuşlardır. kendisinin fuat keyman ile 1998 yılında middle eastern studies dergisinde yazdığı "double-faced state: political patronage and the consolidation of democracy in turkey" isimli makalede de anlatıldığı üzere, türkiye'de 3 adet köklü elit bulunmaktaydı.

  bunlar; askeri elit, bürokratik elit ve ticari elitti.

  işte erdoğan, önce askeri eliti balyoz ve ergenekon isimli kumpaslarla ortadan kaldırdı. sonra, bu süreçte kendisine yardım eden ama sonra darbe planlayan terörist fetö'yü "bürokraside güçlendiler" diyerek temizlerken, bürokratik eliti (ve bunun bir kısmını oluşturan üniversiteleri) de tasfiye etti.

  şimdi sırada ticari eliti ortadan kaldırmak var. bugün (12 ağustos 2018) sanayici ve işadamlarını açık tehdit ederek bu niyetini gösterdi. krizi bahane ederek yerli sanayicinin (özellikle beyaz türk denen sermaye gruplarının) mallarını tasfiye edecek ve üçüncü eliti de ortadan kaldırarak misyonunu tamamlayacak.

  sonra mı? sonrası kaos. temelsiz, desteksiz kalmış türkiye cumhuriyeti batılı modern ülke olma çabasından vazgeçerek, aç akepeli çomarların hükmettiği ortadoğu ülkesine dönüşecek.

  itiraz eden yeşillendirsin aklını alayım.