şükela:  tümü | bugün
 • açılımı "kapalı devre sucul sistem" olan biyolojik ortam.

  çok büyük ölçeklerde olabileceği gibi evinizdeki akvaryumda kullandığınız dış filtreler gibi küçük ölçeklerde de görülebilir. temel prensip su değişiminin olmaması, sistemin kendi içinde çevrilmesidir. ancak buharlaşma, temizlik gibi sebepler yüzünden günlük %5-10 arasında su eklemesi - değişimi yapılabilir.

  kapalı devre sistemlede en önemli unsur biyolojik filtre ve nitrifikasyon bakterileridir. su değişimi olmadığı için sistemdeki tüm atıklar biyolojik filtrede parçalanır (nitrit - amonyak - nitrat) ve ortamdan uzaklaştırılarak suyun temizliği sağlanır.

  tabii anlattığım bu olaylar bu kadar basit gerçekleşmez, detaylı hesaplamaları, projelendirmeleri vardır.

  su ürünleri yetiştiriciliğinde genelde yavru üretim aşamasında bu tip sistemler kullanılır, yavrular buradan sonra ya ağ kafeslere ya da toprak havuzlara alınarak büyütme aşamasına geçerler. su değişimi olmadığı ve stok yoğunluğu çok yüksek olduğundan büyütmede verimsizdir. sadece belli türlerin büyütmesinde kullanılabilir.

  işletme ve tesis maliyeti toprak havuz veya ağ kafes işletmesine göre yüksektir. ayrıca bir hastalık durumunda kullanılan antibiyotikler biyolojik filtre bakterilerini de etkileyebileceği için hastalığın daha az görüldüğü evrelerde tercih edilirler.