• öldürünceye kadar taşlamak..
  • recm kuranda ya da ( burayı çıkartıyorum(hadislerde)) (burayı sonradan ekliyorum ) mevcut şeriatta rastlanılan bir ceza uygulaması değildir.ama dayanak olarak hz.ayşenin sandığında bulunan ve bir keçi tarafından yenilerek imha edilen bir kayıp kuran ayetinden bahsedilir.

ayrıca delil olarak bir tevatür nakledilir.hz.osman ormanda gezerken(artık arabistanda ne ormanıysa) zina yapmış bir çift babunun(artık babun kurumunda nası zina ediliniyor ve evli olunabiliniyorsa?) diğer babunlar tarafından taşlanarak recmedildiğini görmüş ve burdan ibret almıştır.

ama hz.osman kuran ın tashihine ek olarak bu ayeti ekleyememiş bahane olarakta
    "osman kurana hevasından ayet ekliyor derler bundan korkarım" demiştir.

buna göre hz.osman allahtan ziyade halktan korkmaktadır.ama tabi ceza uygulaması caydırıcılığı sebebiyle uygulamaya geçmiştir.
  • hatta bu sebepten aslında doğru kullanımı taşla recm etmektir.ama artık öyle ayıplayıp, aynı ortamda bulunduklarında seslice
    "ay buranında tadı kaçtı birden" diyerek uzaklaşmakla özdeşleşmediğinden recm taşlamayla özdeşleşmiştir.
    turan dursun kitaplarında taşla recm cezası olarak geçiyor idi.
  • olayın bir başka boyutu ise maiz olayıdır. malik oğlu maiz'in recm edilmesine dair hadis şöyledir :

maiz: ey tanrı elçisi, ben zina ettim.
    peygamber: deli misin sen ?
    - hayır
    - evli misin ?
    - evet (bu soruları muhammed 4'er kez sorar)
    - bu sözleri sen dört kez söylediğine göre, şimdi söyle bakalım kimle zina ettin ?
    - falan kadınla (cariyeyle)
    - yani onunla yattın mı ?
    - evet
    - onunla birbirinize yaklaşıp dokundun mu ona ?
    - evet
    - peki onu "şey mi ettin" yani ?
    - evet
    - seninki onunkinin içine; "sürme aygıtının sürmeliğin içine ve kovanın kuyunun içine girip kaybolması biçiminde" girip kayboldu mu ?
    - evet
    - peki zina nedir bilir misin ?
    - evet; bir insanın helal olan karısıyla cinsel ilişkide bulunması gibi ben de haram olan bir kadınla ilişkide bulundum.
    - yazık olmuş sana, peki ne istiyorsun bunları anlatmakla ?
    - beni temizlemeni, arındırmanı istiyorum.
    (tüm diğer aktarmalara da göre, peygamber sonunda maiz hakkındaki kararını bildirir)
    - götürün bunu ve recm uygulayın.
    (kimi aktarmaya göre de maiz, taşa tutma sırasında bağırıp kaçmak ister, fakat yakalarlar ve aynı yolla öldürürler sonunda. bunlar peygambere anlatıldığında, o şöyle buyurur)
    - onu kaçtığında bıraksaydınız keşke, belki de tevbe eder ve tanrı onun tevbesini kabul ederdi.

(hadis için bkz. buhari, kitabu'l kulub-hudud/28-30)
  • hem taşlamak hem de kovmak anlamına gelir. (bkz: köylülerin uzaylı taşlaması)

"euzi billahi min eşşeytanirracim" derkenki "şeytan ir racim", recm edilmiş şeytan anlamına gelir.
    "kovulmuş şeytan" diye tercüme edilir. ama yine de hac esnasında şeytan taşlamak denen olay yapılmaktadır.
    denildiği gibi; arapçanın anlayışında taşlamakla kovmak aynı şeydir.

benzer bir durum için (bkz: imdat)
  • bir yahudi şeriatı olarak islam'a geçen, yahudilikten çıkarıldığı halde islam'da hala yer edinen uygulama.
  • fatih altaylının konuğu olan türbanlı sözde aydın bir kişiye recm etmek hakkında ne düşündüğü soruldu.bu arkadaşta'' recm islam öğretisinde olan bişey olmamasını rağmen müslümanlar arasında zina yapan kadınlarda kullanılmıştır.ancak müslümanlar, eğer kadın hamileyse çocuğunu doğurmasına ve onu emzirmesine müsade edip sonra recm ediyorlardı'' gibi bir cevap vererek müslüman toplumların ne kadar insancıl olduğunu vurgulamaya çalışmıştır.
  • kendilerini fazlasıyla müslüman sananların, islamiyeti uyguladıklarını düşündükleri ceza biçimidir.

edit:imla
hesabın var mı? giriş yap