şükela:  tümü | bugün
  • adını koyamadığınız acayip bir çekiciliği olan bir yandan da içten içe sizi rahatsız eden filmlerden. bir nev-i "bana o kadar mükemmel bir yalan söyle ki iki saat boyunca bu karanlık ve kapalı salondan ayrılmak istemeyeyim" diyen sinema seyircisine "işte seni parmağımda böyle oynatıyorum" diye haykıran, aldatılmanın hazzını yaşatırken bir anda tepe taklak ediveren illüzyonlar zinciri. alex in nezdinde biz de şaşırdık, kızdık, düştük, kalktık, sevindik, üzüldük. üzüldük, evet. bile bile.
  • yirmi üçüncü istanbul film festivali sonunda altın lale alamamış olsa dahi radikal halk ödülünü almış olan film.
  • aldığı ödülü kesinlikle hak eden harika film. çoğu sahnesi insanın içine işlemekle beraber en sıkı sahnesi yazar yazarken ve alex tren istasyonuna doğru yürürkenki sahneydi kanımca -bir de barda tanıştığınız biri "romaya gitmiyor muyuz?" diye sorarsa gitme eğiliminiz daha yüksek oluyor bu filmi izleyince- içindeki ne yazıkki unuttuğum pek çok etkileyici sahne ve repliği de ekleyebilmek isterdim, özellikle filmin başı ve sonundaki tekrar ve genel olarak oyunculuk da çok başarılıydı.
  • ing. yeniden yapilanma.
  • cesur yeni dünya izleri taşıyan, tüylerimi diken diken edebilmiş film ötesi eser.
  • (bkz: yeniden sev beni)

24 eylül de gösterime girecek başarılı bir yap-boz ve aşk hikayesi...
  • orpheus önde, eurydice arkada, ölümden yaşama çıkan merdevenleri tırmanırlar adım adım. orpheus tek bir an bile tereddüt edip arkasına bakarsa, biricik aşkı eurydice’i kaybedecektir. tam yeryüzüne vardıklarında, gün ışığına bir kaç adım kala, içini bir tarif edilmez bir tereddüt kaplar orpheus’un. dönüp bakar geriye ve sonsuza dek yitirir sevdiğini, karanlık gölgelerin içinde....*

cannes film festivali'nde altın kamera ödülü, istanbul film festivali'ndeyse radikal halk jurisi ödülü alan "reconstruction - yeniden sev beni" 24 eylül'de vizyona giriyor. yonetmenligini christoffer boenun üstlendiği film gösterildiği her ülkede büyük begeni ile karşılanmıştı.

reconstruction 24 eylül'de sinemalarda.
  • kalpsizlerin de izlemesi gereken film, bir umit, ise yarar kim bilir, "kurmaca ama acitir" belki, yasadigini farkeder insan, sonra gider elini keser emin olmak icin*, birinci siiri okur, belki hayata karisir sonra akarsu gibi denize dogru; mutereddit kaldigi anlar bir film seridi gibi gecer gozunun onunden, bu defa yakalar* belki hayallerini kim bilir*..
    (bkz: #4643127)
  • construction ingilizce inşa etmek demektir. reconstruction ise yeniden inşa etmek, onarmak anlamına gelir. şu sıralar irak' taki ihalelerin %99' u reconstruction adıyla gelmektedir. eee yıkıldı tabi onarmak lazım...
  • ingilizce veya fransızca konuşmayı marifet sanan bazı geri zekalıların yeniden yapılanma anlamını çeşitli triplere girerek vermeye çalıştıklarında bir çok insanın içinden küfür etmesini sağlayan sözcüktür. ha bir de yeni bir filmmiş galiba. yan tarafta yanıp sönüyor. biri şunu uygun şekilde çevirsin allah aşkına yoksa ben bu adamları evirip çevirip...