şükela:  tümü | bugün
 • 2007 yilindan bu yana her nisan ayinin ucuncu cumartesi gununde kutlanan gun. bu yilki 17 nisan'da.

  http://recordstoreday.com/home
 • çoğu grup bu kutlu güne özel 45'lik filan yayınlar, sevenlerini mutlu eder. böyle de güzel bir gündür.
 • radiohead'in 18 şubat'ta çıkardığı son albümü sonrası çıkaracağı 2 yeni şarkıyla katıldığı gün (bkz: radiohead/#23033776)
 • bazı yerlerde de ünlü müzisyenlerin tüm gün boyunca bir müzik markette takılıp hayranlar ile takıldığı, imza verdiği vs. güzel bir gündür.
 • bugündür. kontra plak'ta da şöyle bir etkinlik var: record store day @ kontra plak
 • 2014 yili turkiye etkinligi gecen seneki gibi yine kontra plak'ta duzenlendi. cok guzel bir gun oldu. gerek muzisyenler, gerek dinleyenler, gerekse benim gibi plak koleksiyonerleri icin mutluluktan baska herhangi bir ifade kullanilamaz. emegi gecen herkese tesekkur etmek lazim.
 • ülkemizde gene her sene olduğu gibi coşkuyla kutlanıyor.

  demeyi çok isterdim ama diyemiyorum. çünkü ne kadar eleştirsem de kontra plak harici bu güne özel bir şeyler yapan dükkan sayısı bu sene 0, geçen sene bir dükkan daha vardı ama o da ilgi görmeyince bu sene hiç üzerine düşmedi.

  neden? çünkü ülkemizdeki müzik dükkanı konsepti plak hususunda ikinci el üzerine yoğunlaşmış durumda. çünkü 2-3 dolarlık plakları salak müşteriler sayesinde 50-60 tl gibi rakamlara ittirebiliyorlar da ondan. yeni plakların peşinde kimse koşmuyor, ithalatçılar lütfedip de getirirse onlardan alıp satıyorlar, ne birisi yabancı plak şirketleriyle iletişime geçiyor, ne de kimse bu ithalatçı firmalara "şunu da getirsene bunu da getirsene" diye baskı kuruyor. ne getiriliyorsa alıyor, onları da millete satıyor. bu tutumları halden 1 ton patates alıp pazarda satan pazarcıdan farksız. özelliksiz, niteliksiz, kalitesiz dükkanlar yığınları..

  dükkanları geçelim, ithalat yapan firmalar ve oradaki sorumluların da dinleyici zerre skinde değil. mesela ben kişisel olarak artık bıkıp warner bros'un türkiye ithalatçısının sorumlusunun iletişim bilgilerine bir türlü ulaşıp mail atıp derdimi anlatsam da "maliyeti çok yüksek o yüzden getiremeyiz" cevabı aldım.

  bir kültür oluşturmak ve onu oturtmak, devamını sağlamak zor iş. ticari firmalar olarak bunları bu kaygılarını tabii ki anlıyorum ama ne yazık ki omlet yapmak için birkaç yumurta kırmak gerekiyor. 2 sene kafa kafaya noktasını sineye çeker, 3. sene kar etmeye başlarsın. ama bu sorumluluk niteliksiz kişilere bırakılarak ne yazık ki boşa gidiyor, ziyan oluyor.

  sözün özü bu sene de ingiltere'ye, almanya'ya, hollanda'ya bakıp iç geçiriyoruz. ulan bari bir tane türk sanatçı da çıksa dese ki ya ben bir şeyler kaydettim rsd vesilesiyle de 7" bastırdım 1000 tane, rsd özel kolleksiyon olarak müzik dükkanlarına dağıtıyoruz. o da yok işte o da yok mk.

  bu ülkede yaşamaktan nefret edilen anların çok nadide bir köşesine bu ufak sıkıntıyı da yerleştirerek rsd geçtikten sonra internetten 2 katı fiyatına satılacak plaklar için pusuya yatıyoruz..
 • metallica - record store day 2016: https://www.youtube.com/watch?v=aq4l4lho4fc
 • listeler açıklandı ve hemen hemen tüm listelerde yaptığım göz atmalara dayanarak belirtebilirim ki; rsd kan kaybetmeye devam ediyor.

  bol bol canlı performans kayıtları, bol bol geçtiğimiz sene vefat eden sanatçı albümleri, bol bol gereksiz yeniden basımla dikkate değer ve bana not aldıran albüm sayısı 5-6 sanıyorum.

  çok peşinde koşmayacağım çıkacak albümlerin, denk getirebilirsem mantıklı fiyatlardan ebay, discogs falan almaya çalışacağım, amerika listesinde dikkatimi çeken 2-3 tane var onları almak daha zor kargo yüzünden ama bakalım kısmet.

  gene türkiye'de bir aksiyon yok tabii. amk.
 • bu yıl, 2017'nin acısını çıkartacak şekilde bol bol güzel albümün bulunduğu etkinlik. ama hayretler içindeyim, third man records'un da en sönük rsd yılı bu yıl diye düşünüyorum. jack white ve ekibinin turne yoğunluğuna vereceğim bunu.

  2014-15 civarında burada da kendisi için güzel etkinlikler yapılıyordu -ki istense hala çok güzel baskılar yapılabilir bugüne özel türkiye'de- ancak bu yıl da hiç bir şey yok.

  rsd vesilesiyle bu yılın ilk yarısında edinmeniz gereken plaklar için buraya bakılabilir.