şükela:  tümü | bugün
 • 2007 yilindan bu yana her nisan ayinin ucuncu cumartesi gununde kutlanan gun. bu yilki 17 nisan'da.

  http://recordstoreday.com/home
 • çoğu grup bu kutlu güne özel 45'lik filan yayınlar, sevenlerini mutlu eder. böyle de güzel bir gündür.
 • 2014 yili turkiye etkinligi gecen seneki gibi yine kontra plak'ta duzenlendi. cok guzel bir gun oldu. gerek muzisyenler, gerek dinleyenler, gerekse benim gibi plak koleksiyonerleri icin mutluluktan baska herhangi bir ifade kullanilamaz. emegi gecen herkese tesekkur etmek lazim.
 • türkiyedeki fiyatlar sebebiye usandığım yıldığım plak toplayıcılığı için yılın en nadide birkaç günü. ilk kez bir etkinliğe bu kadar yakınım ve katılmayacağım. bir sürü kampanyaya rağmen amazondan kur farkına karşın çok daha pahalıya geliyor. türkiyede bu iş bir zenginlik gösterisine dönüşmüş durumda. çünkü alınabilir fiyatların öylesine üstünde ki her şey. bir rammstein seti geçen sene 600lere toplanabiliyorken şuan bu güne özel 1200e toplanabiliyor. 10 senedir içinde bulunduğum plak takıntısından böylece kaçmış bulunuyorum işte. çok çok nadide çok istediğim bir şey karşıma çıkmadıkça asla yanaşmıyorum. dükkanlar artık mafyatik tiplerin elinde zaten. eski sahaflarıma uğradığımda yeni plak gelir gelmez seçen bir grup satıcı sebebiyle hiçbir şey bulamaz oldum. zaten avrupalı djlerin türk müziğine yapışması sebebiyle hiçbir şey de bulunmaz oldu. birkaç hafta önce zafer dilek alırken japonun tekiyle kapıştım. benim ayırttığım plağı remixlemek amacıyla almaya çalıştı elimden. mezatlar mezata benzemiyor kasıtlı fiyat yükselten bir grup.. alıcıya gerçekten kök söktürüyorlar. öyle işte. benim için 10 12 senemi verdiğim devir böylece kapanmaya çok yaklaşmış oldu. yine de kontraplağı tebrik etmeden geçemeyeceğim bugün harika dinletileriyle bizimle oldu. olmaya devam ediyor.
 • müziğin "m"sinden anlamayan aptal ve cahil plak satıcılarının pazarcı edasıyla "giiieeel vatandaş gieeeel" şeklinde takıldığı, yurtdışında 2-3 euro olan plakların fiyatlarının önce 100 liraya çıkarılıp sonra yüzde 15 indirimle 85 liraya filan indirildiği, fiyatları pahalı bulan alıcılara bazı satıcıların "plak pahalı bir hobidir, beğenmiyorsan youtubedan müzik dinle" diye çemkirdiği, buram buram alaturkalık kokan bir rsd'yi daha geride bıraktık geçtiğimiz gün. bu rsd'nin türk dinleyiciler bakımından en güzel tarafı mor ve ötesinin aya irinideki senfonik performanslarının plağının yayınlanması oldu belki de.
 • ülkemizde gene her sene olduğu gibi coşkuyla kutlanıyor.

  demeyi çok isterdim ama diyemiyorum. çünkü ne kadar eleştirsem de kontra plak harici bu güne özel bir şeyler yapan dükkan sayısı bu sene 0, geçen sene bir dükkan daha vardı ama o da ilgi görmeyince bu sene hiç üzerine düşmedi.

  neden? çünkü ülkemizdeki müzik dükkanı konsepti plak hususunda ikinci el üzerine yoğunlaşmış durumda. çünkü 2-3 dolarlık plakları salak müşteriler sayesinde 50-60 tl gibi rakamlara ittirebiliyorlar da ondan. yeni plakların peşinde kimse koşmuyor, ithalatçılar lütfedip de getirirse onlardan alıp satıyorlar, ne birisi yabancı plak şirketleriyle iletişime geçiyor, ne de kimse bu ithalatçı firmalara "şunu da getirsene bunu da getirsene" diye baskı kuruyor. ne getiriliyorsa alıyor, onları da millete satıyor. bu tutumları halden 1 ton patates alıp pazarda satan pazarcıdan farksız. özelliksiz, niteliksiz, kalitesiz dükkanlar yığınları..

  dükkanları geçelim, ithalat yapan firmalar ve oradaki sorumluların da dinleyici zerre skinde değil. mesela ben kişisel olarak artık bıkıp warner bros'un türkiye ithalatçısının sorumlusunun iletişim bilgilerine bir türlü ulaşıp mail atıp derdimi anlatsam da "maliyeti çok yüksek o yüzden getiremeyiz" cevabı aldım.

  bir kültür oluşturmak ve onu oturtmak, devamını sağlamak zor iş. ticari firmalar olarak bunları bu kaygılarını tabii ki anlıyorum ama ne yazık ki omlet yapmak için birkaç yumurta kırmak gerekiyor. 2 sene kafa kafaya noktasını sineye çeker, 3. sene kar etmeye başlarsın. ama bu sorumluluk niteliksiz kişilere bırakılarak ne yazık ki boşa gidiyor, ziyan oluyor.

  sözün özü bu sene de ingiltere'ye, almanya'ya, hollanda'ya bakıp iç geçiriyoruz. ulan bari bir tane türk sanatçı da çıksa dese ki ya ben bir şeyler kaydettim rsd vesilesiyle de 7" bastırdım 1000 tane, rsd özel kolleksiyon olarak müzik dükkanlarına dağıtıyoruz. o da yok işte o da yok mk.

  bu ülkede yaşamaktan nefret edilen anların çok nadide bir köşesine bu ufak sıkıntıyı da yerleştirerek rsd geçtikten sonra internetten 2 katı fiyatına satılacak plaklar için pusuya yatıyoruz..
 • metallica - record store day 2016: https://www.youtube.com/watch?v=aq4l4lho4fc
 • listeler açıklandı ve hemen hemen tüm listelerde yaptığım göz atmalara dayanarak belirtebilirim ki; rsd kan kaybetmeye devam ediyor.

  bol bol canlı performans kayıtları, bol bol geçtiğimiz sene vefat eden sanatçı albümleri, bol bol gereksiz yeniden basımla dikkate değer ve bana not aldıran albüm sayısı 5-6 sanıyorum.

  çok peşinde koşmayacağım çıkacak albümlerin, denk getirebilirsem mantıklı fiyatlardan ebay, discogs falan almaya çalışacağım, amerika listesinde dikkatimi çeken 2-3 tane var onları almak daha zor kargo yüzünden ama bakalım kısmet.

  gene türkiye'de bir aksiyon yok tabii. amk.
 • bu yıl, 2017'nin acısını çıkartacak şekilde bol bol güzel albümün bulunduğu etkinlik. ama hayretler içindeyim, third man records'un da en sönük rsd yılı bu yıl diye düşünüyorum. jack white ve ekibinin turne yoğunluğuna vereceğim bunu.

  2014-15 civarında burada da kendisi için güzel etkinlikler yapılıyordu -ki istense hala çok güzel baskılar yapılabilir bugüne özel türkiye'de- ancak bu yıl da hiç bir şey yok.

  rsd vesilesiyle bu yılın ilk yarısında edinmeniz gereken plaklar için buraya bakılabilir.
 • bu yılki yine (bkz: kontraplak)'ta gerçekleşecek olup, şahane bir kadro bizleri bekliyor olacak. şöööyle bakınız.