• aksiyon diye çöp izlediğimiz son zamanlarda şaşırtıcı derece eli yüzü düzgün olmuş bir aksiyon filmi. ilk filmi başarılı bir şekilde devam ettirmiş. ilk filmi sevmiştim, bunu da sevdim. gideri olan bir hikaye, dozunda aksiyon, yerinde espriler ve usta oyuncularla* beklentimi tam olarak karşıladı.

--- spoiler ---

- john malkovich ilk filmdeki gibi paranoyak halleriyle yardırıyor. bakmayın paranoyak dediğime adam mütemadiyen haklı çıkıyor. ayrıca ilişkiler hakkında kendinden beklenmeyecek nokta atışlarıyla beni benden aldı.

- mary-loise parker, her halta burnunu sokan şirinlik muskası meraklı kadın rolünde şirin olmaktan ziyade sinir bozucuydu.

- byung-hun lee çok konuşmayan ancak dövüş sahnelerinde coşan uzak doğulu adam rolünün hakkını vermiş. frank'ı* öldürmeye çalıştığı sahnelerde hırs ve intikam duygusu herifin gözlerinden yaş oldu taştı. burdan sonra alır yürür hollywood'a artık.

- anthony hopkins ne yapacağı kestirilemeyen tam bir çılgın profesör. bir yanım gidip tonton yanaklarını sıkmak istedi, diğer yanım "gebersin gitsin manyak" dedi. özlemişiz kendisini.

- helen mirren ve brian cox'un birlikte daha fazla sahnesi olsaymış keşke.

- bruce willis her zamanki gibi. kalıplaşmış aksiyon oyunculuğuyla görevini yapmış.

- catherine zeta-jones yaşlanmış ama hala güzel.*

--- spoiler ---
  • bir amerikalı, bir rus, bir ingiliz, bir koreli uçakta bir araya gelir...
    ilk filminin ekmeğini yemek üzere yola çıkmış, bundan 10-15 yıl önce önce olsa tek tek film çevirmek üzere arkalarından holywood'u koşturan bir dolu oyuncuyu bir araya getirerek ekmeğine bal sürmüş film. yaşlı başlı insanların da aksiyonu yüksek hayatları olabileceğini gösterme açısından da faideli olmuş ama.

--- spoiler ---

filmin alt metnine gelirsek:
    amerikan sineması artık "yüce amerikan devleti" demeye bir ara vermiş, bu filmde tüm devletler kötü. çünkü derin devletleri çözmeye ne ajanların ne hükümet yetkililerinin gücü yetiyor.
    psikopat bilimadamı hala devrede, zaten adam kitle imha silahı yapabildiğine göre ne beklenir ki?
    ruslar artık öcü değil, ama ya amerikalıya ya da ingilize aşık oluyorlar, hatta amerkalı aşkları uğruna canlarını verebiliyorlar.
    ingilizler, cool ve kardeş güç, ama istibaratları hala boktan.
    amerikalılar hep dünyayı kurtarır, köylü bile olsalar.
    uzakdoğulular agresif, başarılı ama dünya söz konusu olunca yandaş.
    ortadoğu hele ki iran söz konusu ise amerika gözünün yaşına bile bakmaz. ama amerikalının irana iltica talebi sahnesinde iranlı yetkilinin ifadesi oldukça komikti.
    türk ajan da olabilirdi. fıkra olsa olurdu.

--- spoiler ---
  • iş makinesi gibi film, seyrettiriyor kendini... başı sonu belli ama yine de izliyorsunuz*. sadece izle, bitince de dön git.

(bkz: given up)
  • john malkovich olduktan sonra ölüsünün dahi iş yapacağını düşündüğüm film. sırf bu çılgın dede için izlenir. hastasıyız ailecek.*
  • bruce willis - john malkovich ikilisinin ilk film performansı sonrası izlenebilirliği olan film. world war z hüsranından sonra bu filmin iyi hissettireceğine inanıyorum. hadi bakalım.

edit: gayet güzel, eğlenceli filmmiş. herkes gitsin.
  • öncellikle düşük beklenti ile gittim çok beğendim demeyenleri dövdükleri film. ulan bi filmede büyük beklenti ile gidin ve beğenin. bir şeyi beğenmek bu kadar mı zor amk. yönetmen belli, hadi onu geçtim oyuncular belli. bu filme düşük beklenti ile gidiyorsan hangi filme yüksek beklenti ile gidiyorsun merak ediyorum.

bunun dışında film gerçekten çok eğlenceli. bir kaç absürt sahne var ama filme bile bile eklenmiş ve çokda güzel olmuş. john malkoviç yine harikalar yaratmış. en çok ona güldüm diyebilirim. mutlaka izlemeniz gereken bir film.
  • ilk filmdeki aksiyon yetmemişti ama bu sefer aksiyonu da fullemişler dediğim film.
    malkovich'in yine bomba oynadığı, aksiyonun ve komedinin enfes harmanlandığı bir devam filmi olmuş. verdiğim paraya değdi.

http://t.co/zibvo2dwdf
  • şu anda star tv'de yayınlanan film.

orijinal adı red 2.

edit: adamın elindeki içki bardağına sansür koydular mk. şimdi de bardaki bütün bardaklar sansürlü. televizyondan niye film izlemiyorum sorunun yanıtını alıp hızla uzaklaştım.
  • mini dünya turu yapmak isteyenlerin kaçırmaması gereken film.
  • son zamanlarda izlediğim en iyi aksiyon-komedi filmlerinden birisidir. bana şibumi'yi anımsatmıştır.

--- acayip spoiler * ---

içerdiği han karakteri bana fazlasıyla trevnian'ın romanı şibumi'deki nikolai'ı hatırlattı. kağıtla adam öldürme, kimanolu olarak nöbetçi gözetiminde farkettirmeden adam öldürmek. hatta profesörün 30 sene içeride gözetim altında tutulması dahi bir gönderme ya da esinlenme olarak gözüktü bana... siz ne dersiniz bilmem...
    --- spoiler ---

edit: bir de filmde sürekli yippie ki-yay motherfucker beklentisi vardı bende...
hesabın var mı? giriş yap