şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • extreme spor sponsorluğunda tekel olmuş marka. karadenizlilerin kendi yaptıkları tahtadan arabalarla yaptıkları yarışlara formulaz adı altında sponsor olmuş üstüne bir de açılışta oğlunu kaybeden kenan sofuoğlu nu hatırlamış marka. ürünlerini hayatta içmeyeceğim ama sempati beslediğim marka.
 • bir doktor olarak tavsiye etmesem de viskiye en çok yakışan şeydir.
 • tadı çokta süper olmayan ve içindeki maddelerin zararları hakkında internette bir çok "aman sakın içmeyin" konulu kaynak bulabileceğiniz bir enerji içeceği acaba hangi ikna taktiklerini kullandı ve sizler kendi işinizde ve hayatınızda bundan ne gibi dersler çıkarabilirsiniz ?

  red bull'un başarı hikayesinin arkasındaki kişi avusturya vatandaşı ve bugün itibarıyla 9.2 milyar dolarlık bir servetin tepesinde neşeyle oturan dietrich mateschitz amcamızdır.

  mateschitz daha önce olmayan bir pazarı çeşitli ikna ve pazarlama teknikleri kullanarak tamamen kendisi meydana getirmiş ve bu meydana getirdiği pazarı da tepe tepe kullanmıştır.

  avusturyada doğan ve çok da iyi bir öğrenci olmadığı için üniversiteyi on senede geze geze bitiren mateschitz, satış elemanı olarak girdiği unilever firması için tüm dünyayı dağ taş dolaşıp deterjan,diş macunu ve şampuan satmış ve bu dönemde ikna ve pazarlamanın prensiplerini direkt olarak sahada öğrenmiştir.

  1982 yazında sıkıntıdan sayfalarını karıştırmak için eline aldığı bir dergide japonyanın en çok vergi veren zenginlerinden bay taisho denen bir adamın bu paracıkları daha önce ne olduğunu duymadığı "enerji içecekleri" satışından kazandığını okumuş ve okumakla kalmayıp konuyu araştırmaya başlamıştır.

  bir iş görüşmesi için gittiği tayland'da enerji içeceklerinin çok popüler olduğunu ve özellikle "kratindaeng" yani su bufalosu isimli markanın uykularının gelmesini istemeyen kamyon şoförleri tarafından su gibi tüketildiğini görmüştür. bu acayip içeceği kendisi de alıp incelediğinde içindeki maddelerin basit ham maddelerden oluştuğunu ve üretiminin kolay olduğuna kanaat getirmiştir.

  mateschitz beyefendi pek çoğumuz gibi sadece düşünüp hayal kurmakla kalmamış hemen ve kararlı bir şekilde eyleme geçerek önce işinden istifa etmiş ve tüm birikimleriyle bugün red bull olarak bildiğimiz içeceği üretmek için paçaları sıvamıştır.

  kendisi de boğa burcu olan mateschitz içeceğin logosunu bizzat kendisi seçmiş ( iki tane toslaşan boğa) ve "red bull kanatlandırır" sloganını da reklamcısı kastner isimli bir adam ortaya çıkarmıştır.

  etrafındaki herkesin böyle basit maddelerden oluşan bir sıvıyı satarak başarılı olamayacağı yönündeki "tavsiyelerine" ve ilk dönemler doğru dürüst satış yapamadıkları için batma tehlikesi geçirmesine rağmen mateschitz yılmamış ve aynen logosundaki boğalar gibi sürekli mücadele etmiştir.

  red bull zorlu bir kaç seneden sonra satış kampanyasını tamamen değiştirmiş ve sadece üniversite kampüslerine ve gece kulüplerine odaklanmıştır. özellikle kampüslerde özel satış arabalarıyla yaptıkları bedava dağıtımlar çok etkili olmuştur.

  kampüslerde ve gençlerin takıldığı gece kulüplerinde kullanılan taktik şuydu. yüzlerce gence bedava dağıtılan red bulların eninde sonunda reklamcılıkta "kraliçe arı" denilen çevresi bol,popüler ve sözleri dinlenen gençlerin eline geçeceğini ve bu gençlerin etraflarını etkileyerek bir dalga etkisi yaratacağını düşünüyorlardı. (ikna taktikleri : sürü psikolojisi kullanımı prensibi)

  bu taktik tabii ki son derece başarılı oldu ve özellikle ingiltere pazarında kısa zamanda senede 200 milyon kutu ürün satılmaya başlandı ve tüm bu satışlar sadece "kulaktan kulağa" reklamlarıyla yapılıyordu.

  mateschitz bununla yetinmedi ve hedef kitlesi olarak belirlediği gençlerin belli bir kesiminin son derece ilgi duyduğu dünyadaki en deli,çılgın ve acaip sporları yapan kişileri toplayarak onlara red bull sponsorluğuyla müthiş gösteriler düzenletti.

  kendisi de bir havacılık tutkunu olan ve yüzlerce antika uçağa sahip olan mateschitz her birisi ayrı çılgınlıkta hava gösterileri de düzenleyerek gene hedef kitlesi olan kesimin dikkatini çekmeyi ve "heyecan = red bull" formülünü kabul ettirmeyi başardı

  amerikan pazarında da mateschitz benzer bir ikna taktiği uyguladı ve "muskeeter - silahşör" adı verilen satış ekipleri amerikadaki popüler bar ve club'lara bedava red bull yığmaya başladılar. barmenler bir süre sonra votka gibi içkilerle karıştırılan red bull içeceklerin müthiş bir talep gördüğünü ve bu işte iyi para olduğunu farkedince satışlar amerikada patladı.

  bu dönemde gece alemlerine nereden çıktığı bilinmeyen red bull dedikoduları da insanlara servis edildi. bu garip şehir efsanelerinde "çok alkol almış da olsan red bull içersen sarhoş olmuyorsun" veya "boğaların cinsel gücüyle red bull arasında bağlantı var hatta boğalardan elde edilen bir madde varmış bunun içinde" gibi laflar giderek kulaktan kulağa hızla yayılmaya başladı. bu dedikodular zaten patlamış olan amerikan satışlarını süpersonik seviyelere erişti ve oradan da tüm dünyaya yayıldı.

  mateschitz son hamlesini de kendisi gibi bir avusturyalı olan arnold schwarzenegger'in desteğiyle holywood'da binlerce filmde oynayan ama oscar gibi bir ödülleri olmayan dublörlere yönelik maddi değeri çok yüksek bir ödül ortaya atarak yaptı. yakın zamanda "dublör oscarları" olmaya aday bu özel ödülün simgesi de tabii kanatlı bir figür. (red bull kanatlandırır demişti ya)

  toparlayacak olursak mateschitz ve red bull markasının başarısının nedenlerini ;

  1 ) daha önce hiç örneği olmayan bir ürüne pazar yaratmak ve ürünü insanlara götürmek yerine, insanları ürüne çekmek

  2) "kulaktan kulağa,arkadaş tavsiyesi" gibi "sürü psikolojisi" olgularının nasıl kuvvetli etkiler yarattığını öngörüp pazarlama stratejisini buna göre uyarlamak.

  3) sadece iyi bir fikir bulmakla kalmayıp etrafındaki "çok bilmişlerin" laflarını dinlemeyerek cesaretle kararlı bir şekilde eyleme geçmek olarak

  özetleyebiliriz.
 • dünyanın en başarısız ve dikkat çekmeyen organizasyonlarını türkiye ekibinin yaptığını düşündüğüm marka.
  ben olsam şu an organizasyon ekibinde çalışan kim var kim yok hepsini kapının önüne koyar ve bu sektöre bir daha bulaşmamaları için elimden geleni yaparım.

  red bull türkiye'nin yaptığı organizasyonlara bakınca dünya gündemini 20 yıl geriden takip ettiğini görüyoruz. bilgisiz ve birikimsiz bir takım adamları böyle işlerin başına getirmek yapılabilecek en kötü hatadır. anadolu break denen bir facianın bile reklamını yaptınız ki o fikri ortaya atam insanı kapıdan girdiği anda ıslah havluyla dövmeliydiniz ki böyle saçmalıklar tekrar etmesin.

  arkadaş sene olmuş 2015 siz hala b-boyların rapçilerin peşindesiniz. insanların 20 sene önce yapıp bıraktığı street basket turnuvaları düzenlemeye çalışıyorsunuz. ve yapılan bütün bu salak saçma organizasyonları aynı kişiler takip ediyor. muhteşem değil mi gerçek bir reklamcılık dehası.

  peki bunların sonunda adınız mı duyuluyor? hayır. red bull'un satışlarımı patlıyor? hayır. sosyal medyada, yazılı basında daha mı çok konuşuluyor? buna da hayır. e ne skime böyle saçma sapan şeylere para harcayıp iti kopuğu zengin ediyorsunuz?

  umarım bir an önce organizasyon ekibinizi tamamen değiştirip şu 80'lerden kalma rap, hip-hop, b-boy gibi türlü saçmalıklardan kurtulup güzel işler yaparsınız. ama bu ekiple çok zor
 • ülkemizdeki yanlama, drift gibi apaçi takımının ilgi alanı olan otomobil sporları (!) etkinliklerine de anlamsız ve gereksiz şekilde sponsor olan, dünyaca ünlü içecek markası.
  bari bir araştırın, soruşturun değil mi; kimler organize ediyor bu saçmalığı, hakkıyla yapabilecekler mi, yüzlerine gözlerine mi bulaştıracaklar, adınızı kullanırken sıçıp batıracaklar mı diye? ama nerdeee...

  konu ile ilgili olarak, benim bildiğim son fiyaskoları geçen sene yaşandı. "34 otomobil sporları" diye bir kulüp, konseptlerine uygun olduğundan bahisle, ankara'da belediyeye ait atıl durumdaki bir binanın boş arazisini ayarladı. modifiye edilmiş arabalar ile drift, speen, yanlama cart curt gibi atraksiyonların gösterisi yapılacaktı. sponsor da tabii ki red bull.

  peki noluyor gösterilerde? ölüm oluyor, ölüm!
  gösterileri izlemeye gelen 13 yaşında bir çocuk; güvenlik önlemlerini almak üzere anlaştıkları ve yine belediyeye ait olan anfa güvenlik'in zaafiyeti sonucu daha yakından izlemek için emniyet bariyerlerinin ön tarafına geçiyor. o sırada bu saçma gösteri devam ediyor tabii.. ve duvara çarpan otomobil çocuğu altına alıyor ve çocuk ölüyor.

  aynı kulüp, aynı etkinliği bu sene de düzenlemek istemiş. geçen seneki sabıkalarından dolayı valilik izin vermemiş allah'tan.. bilin bakalım, bu seneki sponsor kim?!
 • üzerinde spor aktivitelerinden önce veya sonra tüketilmemesi gerektiği yazıyor, reklamında topçulara devre arasında dağıtılıyor.
 • yaz okulunda aldığım ısı transferi dersine girmeden önce mayışmamak için içtiğim içecek. lakin bir faydasını göremedim.
 • kanatlandırır.
 • alkolle kullanımında ani ölümlere yol açtığı için 2003 yılında amerika'da mahkemelik olan, sonrasında bileşiminde bulunan uyarıcı maddenin azaltılmasıyla gazoza dönüşmüş lezzetli içeçek.

  (bkz: redbull votka)