• yılbaşı muhabbetine her taraf kar sis oldu. soğuktan durulmuyor, can eriyip duruyor bu böyle olmayacak dedim zar zor biriktirdiğim parayla gittim bir palto aldım böyle yakası koyun yününden falan.

kelle avcısı olduğumdan lemoyne senin new austin benim gezip kanun kaçağı avlıyoruz, kah canlı kah ölü ben dolarına bakarım arkadaş.

gene bir gün breton atım kızıl baronla izabella gölü boyunca aşağıya iniyorum kaçağı teslim etmeye, tipiden kör gözü görmüyor. üstümdeki palto, atın arkasına bağlandığım kanun kaçağı kar tipi derken bir baktım baya bildiğin the hateful eight filminin içindeyim lan, yol kenarında ormanın içindeki bir ticaret postuna girsem içeriden bağıracaklar kapıyı civiyle çak yoksa kapalı durmuyor diye o kadar eminim yani.

bana ankara'nin bu soğuk kış gününde bu keyfi yaşattığınız icin teşekkürler rockstar, teşekkürler tarantino.
  • topluluğu gta online'dan iyi olsa da orospu çocuğu doludur.

ulan karavana korumalık yapıyorum piçin teki geldi saldırmaya başladı. işin kötü yanı bu adamı sürekli vuruyorum saniyeler içinde dibimde tekrar doğuyor. en sonunda o beni öldürdü karavanların ikisine de molotof attı yaktı. sonra da oyundan çıktı.

orospu çocuğu işte.

bir de epilogue'dan sonraki boş boş gezdiğim dünya ile online'da gezdiğim dünya arasında uçurum var yav. biraz başı boşluk var online'da. içini pek dolduramamışlar sanki. bir de şu adamlar niye konuşmuyor?
  • hikayeyi 2 kere bitirmiş, onlineda 140 level olmuş ama hala bilmeyen benim gibi mallar varsa diye yazıyorum; oyunda işaretlediğiniz noktaya giderken at sürmeye başlayıp sinematik modunu açarsanız, gitmek istediğiniz noktaya kontolleri kullanmaya gerek olmadan otomatik pilot gibi gidebilirsiniz. x'e basmaktan parmakları ağrıyan arkadaşlara duyurulur. üstelik hızı ayarladığınız şekilde sabit de kalıyor. ben bunu daha yeni öğrendim amk.

bunun dışında oyundaki en iyi at herhalde siyah arap atı. kontrolü elit olduğu için dar yollarda falan çok rahat kontrol ediliyor. health ve stamina özellikleri çok iyi ama bir sıkıntısı var ki hikaye modunda da gıcık ediyordu beni beyaz olan, bu arap atına binince eşeğe binmiş gibi görünüyorsunuz amk. çok küçük. yeni çıkan moonshiners atları güzel zaten düzgün saddle ile birlikte en iyi hıza ulaşıyorsunuz. şu an en hızlı at o. ama o da çok büyük anasını avradını. sığamıyorum hiçbir yere. canı da az. şu missouri fox silver atı bana göre oyundaki en güzel görünümlü at. hem orta büyüklükte hem health falan iyi hem de hızı fena değil.
  • millet herhalde gta 5 deki gibi şeyler bekliyo.
    vahşi batı lan orası,ister hayvan avla sat,ister hayvanları kurtar,ister suçlu avla,ister poker oyna.

istersen de kaçak içki üret, sat,bar kur işlet.

o yıllarda daha ne yapican?

uçan atlara binip roket atacak halin yok ya,o yüzden boş oyun filan değildir,aksiyon arıyorsan git terör estir, marshall ları tak peşine. herşey sana kalmış.

gayet güzel bi oyundur,beğenmeyenler gitsin pubg ,fortnite oynasın.
  • gta 5'in yarısı kadar güncelleme ve farklı görevler getirseler muhteşem bir oyun olarak devam edebilirdi. gta'daki heist görevleri bu oyuna inanılmaz yakışırdı mesela.

hikaye modu bence gelmiş geçmiş en güzel oyun. ( bana göre tabii ki )

online oynamak da inanılmaz zevkli, fakat bir süre sonra diyorsun ki, her şeyi yaptım şimdi ne olacak?

online'ına yazık edilen canım oyundur kendileri.
  • oldukca keyifli bir mod. baslarda biraz bos gibi geliyor, ana gorev disinda dogru duzgun etkinlik yok ve para olmadigi zaman hicbir gelistirme yapilamadigindan oturu cok zayif kaliyor karakter. bir de az sayida da olsa bazi kontroller single player oyundan farkli oldugu icin alismak gerekiyor.

ama eger 2-3 saat harcayip ogrenmeye caba harcarsaniz ve birazdan yazacaklarimi uygularsaniz alismak bir yana gayet keyif alarak saatlerinizi ve gunlerinizi harcayabilirsiniz. intro'yu bitirdikten sonra yapmaniz gerekenler kisaca soyle:

1. sag ustteki ability card ve token (mavi yuvarlak ile gosterilen sey) sekmelerini gormezden gelin. sadece altin ve dolar onemli olacak bir sure icin.

2. baslangic seviyesinde olacaginizdan oturu free roam eventlere ve yarismalara (series) girmenize gerek yok. girecekseniz de basari hedeflemeyin, ogrenmek icin girin. zaten girdiginiz butun free roam eventlerde sonuncu dahi olsaniz altin kazandiginiz icin bu isinize dahi yarayacak.

3. intro bittikten sonra haritada acik sari renkli story mission'lariniz olacak. ilk olarak bunlari yapin cunku guzel miktarda para, experience ve altin kazaniyorsunuz. serefinizin yuksek veya dusuk olmasina gore farkli gorevler aciliyor ve ne kadar cok yaparsaniz o kadar cok kazanirsiniz. o yuzden serefiniz yuksekse dusurup diger story missionlari da acmanizi tavsiye ederim.

4. haritada bir suru koyu sari renkte stranger missonlar goreceksiniz. bunlara da mumkun oldugunda katilin cunku oldukca basit olmalarina ve kisa surmelerine karsin guzel para kazandiriyorlar. cogu birbirinin benzeri 3-4 farkli tip gorevler bunlar ama kisa surdugu icin bunaltmiyor.

5. her 24 saatte bir farkli farkli daily challenge'lar geliyor ve bunlarin cogu oldukca kolay. her bir daily challenge baslangic seviyesinde 0.2 altin veriyor ve her gun ortalama 7, 8 tane veriliyor. bir de bu challenge'larin en az 1 tanesini her gun yapmanizi siddetle tavsiye ederim. cunku 1 hafta boyunca bunu yaparsaniz bundan sonra kazandiginiz butun altinlar 1.5 ile, 2 hafta boyunca yaparsaniz 2 ile, 3 hafta boyunca yaparsaniz 2.5 ile, 4 hafta boyunca yaparsaniz da 2.5 ile carpilarak eklenip ustune bir de her gun bir hazine haritasi veriliyor. ve yani bu challenge'lar "x sehrine git, 5 tane dukkana gir, su bitkiden 3 tane topla, 2 tane kus vur, 5 tane et kizart" ayarinda seyler oluyor genelde. ve tekrarliyorum, hepsini yapmaniza gerek yok, en az 1'ini dahi yapsaniz row'a sayiliyor. unutmadan, her 10 level'da bir otomatik olarak hazine haritasi veriliyor ve bu hazine haritalarindan da oldukca fazla miktarda altin toplayabiliyorsunuz. o yuzden hazine haritalarini yabana atmayin.

5. oyunda ilk olarak verilecek atiniz cok kotu olacak, uzgunum ama yapacak bir sey yok. para vermeye degecek atlar 650, 700 dolardan basliyor ve o parayi kazansaniz dahi harcamak istemezsiniz cunku cok baska seylere harcamaniz gerekecek. cebinizde en azindan 2000 dolar olmadan yeni at ve silah almanizi tavsiye etmiyorum ki ihtiyaciniz da olmuyor fazla. kaldi ki paraniz olsa bile iyi olan at ve silahlari almaniz icin seviyenizin en az 40, 45 civarinda olmasi gerekiyor. o yuzden biraz sabredin.

6. altin toplamak zor gibi gorunecek ama merak etmeyin nasil doldugunu farketmiyorsunuz bile. ben 1 gunde 7, 8 civari altin topladim sadece gorev, daily challenge ve free roam event yaparak. 15 altin topladiktan sonra bir rol secmeniz gerekecek. trader, bounty hunter, moonshiner veya collector olabiliyorsunuz bu roller sayesinde. sectiginiz rollere gore yapacaginiz ekstra isler olacak ve bu isler size oldukca fazla miktarlarda experince ve para kazandiracak. zaten silah, at, ability card satin almaya bu rollerin icine girdikten sonra baslarsaniz daha saglikli olur. benim sahsi gorusum collector rolu secmekten yana cunku hem su haritada almaniz gereken her sey butun lokasyonlari ile beraber gosteriliyor hem de bu topladiginiz urunleri set olarak sattiginizda cok ciddi para kazaniyorsunuz. haritayi bir kez dolastiginizda yaklasik 5000 dolar para kazaniyorsunuz. fakat burada belirtmem gereken bir sey var. eger collector rolunu secerseniz ve haritayi daha ilk seviyenizde dolasmaya calisirsaniz her esyayi bulamayabilirsiniz. bunun sebebi ise bazilarinin topragin altinda gomulu olmasi ve metal dedektorune ihtiyac duyacak olmaniz. metal dedektorunu de collector rolunde 5 level olmadan satin alamiyorsunuz ve kurekle beraber satin almaniz gerekiyor. o yuzden benim tavsiyem haritada ilk once tarot kartlarini veya bitkileri toplamaniz ve toplarken kazandiginiz exp sayesinde 5 level olduktan sonra gidip 1050 dolar vererek kurek ve dedektor alip tekrar haritayi gezmeniz yonunde olur. bir de en basta mavi tokenleri ciddiye almayin demistik. bu asamadan sonra alabilirsiniz zira herhangi bir rol sectikten sonra kazanacaginiz experience sayesinde level atladikca oyun size token veriyor ve bazi seyleri satin almak icin bu tokenleri kullanmaniz gerekiyor. o yuzden tokenlerinizi hemen harcamayin. once aldiginiz rolde level atlamaya bakin. bir yerden sonra zaten harcayamayacaginiz kadar token kazanmis olacaksiniz.

7. rollerden yeterli miktarda experince ve para kazandiktan sonra bu sefer kendimizi donatmaya hazir hale geliyoruz. oldukca bonkor davranarak istedigimiz silahlarin en iyi modellerini butun upgrade'leri yaptirarak satin alabilir, en iyi atlari yine butun upgrade'leri (at egeri vs.) ile birlikte satin alabilir, ability card'lari da en iyi oyun stilinze gore alip yukseltebilir ve bu sayede karakteri guclendirip online yarismalarda diger oyunculara kok sokturebilirsiniz.

not: uzun gibi gorunuyor ama bunlarin hepsini yaya yaya yaklasik 1 haftada yaptim ve inanin sonuc cok tatmin edici. herkese iyi oyunlar.
  • red dead redemption 2 oyununun online modunun adı. hikaye modundan sonra pek sarmadı.

cepte para yok, heybede yemek yok, silahta mermi yok. garibanlık diz boyu. bir kaç sikindirik görevden sonra sizi rhodes'da at çalmaya yolluyorlar. siyah arap atını çalmaya bakın, çünkü sizden başka dört newbie daha var.

el kaldıran adam işaretli görevler hem şerefinizi yükseltiyor, hem de üç-beş bir şeyler kazanıyorsunuz. bu görevleri yapın, tabi atınız sizi yolda bırakmazsa.

iki currency var. altın ve dolar. cep telefonu oyunlarındaki gibi. seviyenizin yetmediği bazı şeyleri altın ile açıp vaktinden önce satın alabiliyorsunuz ve bazı şeyler de yalnızca altın ile satılıyor.

cepte para yok demiştim, arazide ot toplamak karnınızı doyurmanın en iyi yolu. illa ki bizon, geyik fln da vuracaksınız ama mermi de değerli unutmayın.

başka oyuncuyu vurmak şeref filan düşürmüyor. ancak, şehir içinde vurursanız wanted çıkıyor ama kalıcı değil. hikaye modundaki gibi wanted diyeti ödeme fln yok.

2 saatlik online tecrübem bu kadar. iyi eğlenceler.
  • her online sistemde olduğu gibi yine burada da iş komünütede bitiyor.

gta online umrumda olmadı çünkü hem ilgimi çeken bir alan değil hem de hileciden geçilmiyor.

ama rdr2 benim yıllardır beklediğim oyun, yıllardır wester oyun oynayamamış olmanın getirdiği açlık böyle kolay kolay dinmeyecek bünyemde o yüzden rdr onlineyi uzun süre oynamayı planlıyorum ( baya böyle son level olacak şekilde wow gibi her gün online olarak) o yüzden güzel bir komüniteyle güzel bir sistem oturtmak şart.

invite only lobi sistemi geldiğinde çok katı kurallı bir roleplay grubu kurmayı teklif ediyorum. vahşi batıda bir kovboy nasıl davranır ise o şekilde davranacak adamlardan oluşan bir gurup kurmalıyız.

hepimiz beraber takılıp tren soymak zorunda değiliz ama en azında bir oyuncuyu görür görmez ip atmak yerine gidip selam veren, yardıma ihtiyacı olup olmadığını soran ya da düelloya davet eden ,

aynı zamanda bu demek değil ki kimse kanun dışı işler yapmayacak, illa ki yapacak ama sonucuna da katlanacak, haydut olan kişi artık serverda haydut olarak anılacak, herkes onu haydut bilecek, eğer adını temizlemek istiyorsa zarar verdiği kişiye tazminat verecek.

çok zengin bir oyuncu var ve sürekli öldürülüyor mesela, bu oyuncu parası ile başka oyuncuları bu sürekli kendini öldüren oyuncuyu avlaması için tutabilecek mesela.

yani oyun bu sistemleri uygulamaya ne kadar izin verir bilmiyorum ama oyunun eksik kaldığı yerde komünüte devreye girmeli.

bu tarz rp ortamları yurtdışında çok sık yaratılıyor. biz de deneyebiliriz.

ben şimdilik hala single oynuyorum. hem de online kısmının betadan çıkıp temellerinin iyice oturmasını bekliyorum. ondan sonra bu tarz bir oluşum arayacağım. belki zamanım elverirse yaratmaya da çalışacağım.

şimdilik bu burda dursun.
  • yeni update ile gelen performans artışıyla "yine mi downgrade yedi acaba" dedirten red dead redemption 2 modu.

oyunun yayımlanmasından hallice bir süre sonra çıkan online modunu artık memelere konu olan bağlantı problemleri, online için hazırlanan hikayeyi sıkıcı bulmam, free roam'da yapacak pek bir şey olmaması, pvp de normal şartlarda tilki öldüremeyen varmint rifle'ın meta olması vs gibi sebeplerden bırakıp yüzüne bakmamıştım. ta ki en az benim kadar western hastası ve oyunlarda immersion'a pek değer veren kadim bir dostumun oyunu alıp online'a geri dönmem için yalvarmasına kadar. bu süreç de tam şu büyük update'e denk geliverdi, pek de güzel oldu. gözlemlerime gelirsek,

iflah olmaz bir ateist olarak "aman nazar değmesin" diye diye dile getirmeye korktuğum bir durum var ki, bağlantı problemleri olduğu gibi çözülmüş. en azından ben son 1 haftadır sadece bir kez kopma yaşadım. oyunu açık ara en oynanmaz hale getiren problem ortadan kalkmış gibi yani.

yeni gelen roller sayesinde (trader, collector, bounty hunter) free roam'da gerçekleştirilebilecek eylem çeşitliliği artmış, bana kalırsa tekrarlandıkça sıkıcı hale gelecek öğeler ama en azından alternatif eylem sayısı oluşmuş, gta online'da gelen bu tarz updatelere kıyasla da daha cüzzi bir girişim fiyatı koymuşlar gibi. ps4 sahibi olarak trader rolüne direkt bedava erişim sağlayabildik zaten, zamanında birikmiş 15 altın ile de bounty hunter lisansına eriştik.

trader mevzusu gta online'daki business dlc'sini hatırlattı, cripps beyefendiye raw material veriyoruz, amcam final product hale getiriyor, biz de onu üstüne kâr marjı koyup satıyoruz. raw material şu an için anladığım kadarıyla sadece avlanmaktan gelen deri, parça, boynuz, diş vs. yani aslında oyun bu noktada ilk çıktığında insanların "en hızlı" seçtiği para kazanma yöntemini daha geniş ve mantıklı bir hale getirmiş. biz raw material getirsek de arada cripps in üretim için diğer ihtiyaçları bitebiliyor, biz bunları istersek diğer oyunculardan, istersek cripps'ten alacağımız bir görevden, istersek de bir miktar para karşılığı sağlayabiliyoruz, böylece üretim kaldığı yerden devam ediyor. satış işlemi içinse supply'ımızın en dolu hale gelmesi muhtemelen en yüksek kârı sağlıyor, daha denemedim, en son %20 si dolmuştu üretimin, onu da risksiz, yakın bir yere satarsam 60-70 dolar arası bir şey veriyordu. riskli, diğer oyuncular tarafından saldırıya uğrama ihtimalinizi artıracak yollar seçerseniz kazanacağınız para da artıyor. rol içersinde xp kazandıkça (cripps'e deri vs vererek, görev yaparak, satış yaparak bu xp artıyor) sadece bu role has özellikler, kozmetikler ve eşyalar açılıyor, atıyorum 6. rank'e gelince çantanızda daha fazla sakatat taşıyabiliyorsunuz, veya 15. rank'e gelince avlarınızda kullanabileceğiniz bir vagon satın alabiliyorsunuz gibi.

bounty hunter'lık tam olarak ismini taşıyor, çok üzerine anlatılacak bir şey yok ve muhtemelen roller arasında sayıca en çok tercih edilecek olan da bu.

collector ise benim açık ara en ilgimi çeken ama daha almama yeterli altınım olmadığından çok bahsedecek bir yönünü bilmediğim bir rol. uzaktan anladığım kadarıyla rdr 2 nin koca haritasına yayılmış yerlerde bir nevi wild west tomb raiderlıkla uğraşıyoruz, belli itemlar topluyoruz ve bunların setlerini/koleksiyonlarını yapmaya çalışıyoruz. set haline gelmeden de satabiliyoruz ancak maksimum kazanç için set halini toplayana kadar beklememiz gerekiyor. işin güzel yanıysa bu rolde satış için kullanabileceğimiz birçok item'ın role özel görevlerden ziyade alakasız yer ve zamanlarda vurduğumuz insanlardan, yolda gezip kendi kendine konuşan biriyle etkileşime girdiğimizde falan ortaya çıkması, ya da ben çok şanslıydım.

genel anlamda güzel bir update olmuş ve eğer bu şekilde beslerlerse oyunu, gamebreaker diyebileceğimiz teknik sorunları da minimize ederlerse bir yıldır herkesin büyük haklılıkla burun kıvırdığı bu oyun yürür gider.
  • sürekli disconnect (dc olarak anılacaktır) problemi yaşayan arkadaşlar için çözümlerimi yazıyorum, peşin edit olarak network uzmanı değilim, 2002 yılından beri internet 2005 yılından beri de adsl kullanan sıradan bir vatandaşım, manasız gelen yerleri uygulamayabilirsiniz, bende çalışan yöntemi aktarıyorum;

platform: ps - isp: kablonet - modem: netmaster sikko versiyonlardan biri

oyunu kapatıp açma, sistemi kapatıp açma gibi çözümleri hiç yazmıyorum, zaten bunlarla çözülen bir probleminiz varsa o problem sayılmaz. yazdığım 15-20 dakikadan uzun dc almadan oynayamayan arkadaşların işine yarayabilir.

öncelikle basit çözümlerle başlıyorum, bunların sıralaması çok önemli değil, bazı insanlar rebuild yapınca çözüldü diyor bazısı port açınca düzeliyor diyor bilemiyorum. ben 2 haftaya yakın her çözümü, farklı kombinasyonlarla denedim, yılmadım. artık sabrınız ne kadarsa.

öncelikle network ayarlarından test internet connection seçeneğiyle ilerleyerek nat type'ınızı kontrol etmeniz gerek, eğer type 3 ise muhtemelen bu engel oluyor size. nat tipleri ps'da 1- open 2- moderate 3- strict olarak 3 e ayrılıyor, ve başka kullanıcılarla iletişime geçme durumunuzu etkiliyor, portlar açıldığında genelde tip 2 olabiliyorsunuz ve probleminiz çözülebilir. eğer tip 2 olmanıza rağmen (benim gibi) bu problemi yaşıyorsanız biraz daha uzun sürebilir.

1- red dead cache'ini silmek: oyunu başatırken l1+r1 tuşlarına basılı tutun. ana menü geldiğinde oyunun cache dosyaları silinmiş olarak başlayacak. not: parlaklık ve dil ayarlarınız sıfırlanacaktır.

2- ps kablosunu cihazın arkasından çıkararak (duvardan değil, ne farkı var diye sormayın bilmiyorum, cache temizlemiyor diğer türlü) 30 saniye- 1 dakika bekleyin. sonra ps'ı konsolun üzerindeki tuşa basılı tutarak başlatın, ikinci bip sesini duyana kadar parmağınızı tuştan çekmeyin. daha sonra gelen ekrandaki talimata uyarak joystickinizi kabloyla bağlayın ve home tuşuyla sistemi başlatın, gelen menüden 5inci sıradaki rebuild database seçeneğiyle ps'ı yeniden başlatın. dosyalarınız silinmeyecek sadece cache dosyaları temizlenecek. (sorunu çözmese bile sistemin ciddi anlamda hantallığı üstünden atmasını sağlıyor, tavsiye ederim.)

3- network ayarlarına ufaktan girmeye başlıyoruz ilk adımımız dns değişikliği. ps'ın network ayarları menüsünden, set up new network diyoruz, lan veya wifi'dan sonra custom seçeneğini seçip ip'yi (şimdilik) dhcp , mtu otomatikte bırakıyoruz, proxy kullanmıyoruz. sadece dns kısmına 8.8.8.8 / 8.8.4.4 yazıyoruz. bunlar google dns rockstar da bunu tvsiye ediyor ama cloudflare, opendns hangisi işinize gliyorsa kullanabilirsiniz.

buraya kadar yaptıklarınızla probleminiz biraz çözüldüyse ne mutlu size.
    çözülmediyse modem ayarlarına bulaşmadan yapabilecekleriniz bu kadar maalesef.

4- modeminizin arayüzüne bağlanın 192.168.x.x modeminizn arkasında da yazan uzantıyı girin. muhtemelen daha önce değiştirmediyseniz admin/admin kullanıcı ismi ve şifresi ile giriş yapabilirisniz. tabi önce ps4e bir sabit ip atamamız gerekecek. bunu bir önceki adımda atladığımız ip kısmına auto değil custom diyerek halledebiliyoruz.
    ip kısmına modeminizin atadığı ip aralığında (genelde 1-250 arası) bir sabit ip veriyoruz, yoksa modem her yeniden başladığında ps'a yeni ip atayabilir ve yaptığımız ayarlar boşa gider. modem arayüzünden bağlı cihazları görererk veya 45-50 gibi numaralar atayarak bu işi halledebilirsiniz.

ip : 192.168.0.45
    subnet mask: 255.255.255.0
    default gateway: modeme bağlanırken kullandığımız ip 192.168.0.1
    dns: bi önceki adımdakiler

daha sonra modemin gelişmiş ayarlar kısmında yönlendirme kısmını açıyoruz. bu arayüzden modeme izin verdiğimiz portları açacağız. rockstar ve sony nin sorunsuz bağlantı için önerdiği portlar şunlar:

sony tarafı:
    port 465 (tcp)
    port 983 (tcp)
    port 1935 (tcp)
    3478 (tcp)
    3479 (tcp)
    3480 (tcp)
    port 3478 (udp)
    port 3479 (udp)
    10070 - 10080 (tcp)

rockstar tarafı:
    port 6672 (udp)
    port 61455 (udp)
    port 61456 (udp)
    port 61457 (udp)
    port 61458 (udp)
    ports 30211-30217 (tcp)

bunları yönlendirme kısmından yeni ip4 yarat diyerek gelen menüden daha önce ps'a atadığımız ip'yi ilk kısma girerek, port numaralarını da başlangıç bitiş portu yukarıdaki numaralar olacak şekilde giriyoruz. yani 465 tcp portunu açmak için dahili ve harici başlangıç portuna 465 dahili ve harici bitiş portuna 465 yazacağız, etkin seçeneğini seçip tcp / udp seçenğini yine listeye göre seçip ekleyeceğiz. aralarında - olan port numaralarını başlangıç ve bitiş olarak ekleyebilirsiniz. yani 30211-30217 tcp olan r* portunu harici/dahili başlangıç portuna 30211 dahili/harici bitiş portuna 30217 yazarak ekleyebilirsiniz.

bütün listeyi eklediğinizde modeminizi ve ps'ınızı yeniden başlatmanızı tavsiye ederim. red dead'i açıyoruz ve 15 dakika dc problemi almadan oynamayı deniyoruz. başarılı olduysanız ne mutlu.
    eğer hala başarılı olamadıysanız sonraki adımlara geçiyoruz.

5- modem ayarlarından upnp 'yi açmak veya kapatmak. bazen açık olunca problem bazen kapalıyken problem net bir şey yok iki halde de denemekte fayda var.

6- dmz (demilitarized mode) modu. bu pc'ler için hiç, konsollar için de genelde tavsiye edilmeyen bir yöntem. anladığım kadarıyla direkto networke bağlanıyorsunuz isp yi devre dışı bırakıp. ama sanırım bizim modemlerde çalışması gerektiği gibi çalışmıyor. ama yine de deneyebilirsiniz. tavsiyem öncesinde varsayılan kredi kartınız varsa onu kaldırmak. savunmasız sistem ne olur ne olmaz *

7- son olarak benim problemimi çözen mod ise bridge mode oldu. kablonetin verdiği modemler modem+router tek makinede şeklinde ve bu anladığım kadarıyla nat tipini etkiliyor. router olduğu için havaalanı, okul, lojman interneti gibi algılayıp nat tipinizi düşürüyor. bridge modu ise cihazı sadece modem olarak kullanmanızı sağlıyor. burada tek kötü taraf ise cihaza aynı anda tek ip verebilmesi. yani bilgisayarınızdan bridge modu açtıktan sonra modem resetlenirken wifi ı falan kapamanız gerekiyor ki ip almasın. yoksa ps alamaz ve bağlanamazsınız. tek cihaz kullanabiliyor. ben kabloyla bağlı olduğum için modemin ismini değiştirip evdeki cihazları bağlanmaktan geri tutabildim. ve problemim çözüldü. hiç kopmuyorum artık. sadece hanım biraz kızgın internet kullanamadığı için ben oynarken ama onu da bir ekstra router alarak çözmeyi planlıyorum

bunları neden yazdım, çünkü oyun harika bir oyun ve oynarken kopmak, görevi tam tamamlayacakken ekranın kararması dünyanın en sinir bozucu şeyi. internetteki her çözüm karmaşık ve anlaşılmaz ve ingilizce. çözemeyen arkadaşlar olduysa belki faydalanabilir.

bu süreçte hem directly ile hem rockstar'ın kendi şirket çalışanlarıyla yaşadıklarımın hepsini konuştuk ve verebildikleri son tavsiye bir de farklı dns'le deneyelim oldu.
    oyunda bir problem yok mu? elbette var, bu kadar uğraşmamalıyız ve pvp dediğin bu kadar hassas bağlantı istememeli. ama dediğim gibi 4 kişilik posse'de tek sürekli bağlantı problemi yaşayan da benim. sadece rockstarın da suçu olamaz.

eğer problemim çözülmeseydi isp değiştirmeyi planlıyordum. muhtemelen kabloneti arayarak sabit ip'mi değiştirerek de bir çözüm bulabilirdim ama gerek kalmadı. ben problemi internet servis sağlayıcımda görüyorum.

umarım yardımcı olabilmişimdir birilerine de st. dennis saloonlarında ismim hoş anılır.
hesabın var mı? giriş yap