şükela:  tümü | bugün
509 entry daha
  • bu cuma sabah 7. 00 dan itibaren pre-ordercı tayfanın indirmeye başlayabileceği oyun-u harikulade.

bir takım arkadaşlar 500 liraya değer mi diye sorma gafletinde bulunmuş. bakın arkadaşlar ben gta v çıktığında arkadaşımda oynayıp benim bu oyunu bitirmem lazım dedim ve olmayan paramla ps3 ve oyunu aldım. o zamanın parası ile 750 tl vermiştim. oyunun kendisini ve online versiyonu 2 yıl oynadık neredeyse. crew kurduk buradan birçok arkadaşla. geceleri bazen goygoy muhabbeti bazen dertli sohbetler ettik. bazen arabaları modifiye ettik yanlıya yanlıya gezdik apaçi gibi bazen bisikletleri aldık şehirden çıkıp dağ bayır gezdik.

daha sonra oyun ps4'e çıktı. ben yine ilk arkadaşta gördüm ve dedim ki benim bunu oynamam lazım. o zamanın parası ilede ps4 ve oyunu tekrar aldım. birde plus aldım tabiki. yani toplamda gta v için ps3 ve ps4 alıp ayrıca oyunu 2 defa aldım. bunca şeyi şunun için yazdım ki evet değer. çünkü hala oynuyorum gta v'i ara ara. 5 yıl olmuş.

şimdi bu oyun ise gta v den daha yaşayan daha dolu bir hikaye ve dünya ile geliyor. online cabası. 500 tl de eder, 1000 tl'de.

ha dünyaya göre gereksiz bir şekilde kazıklanıyoruz. buna itirazım yok. sadece belirtmek istediğim bu oyunu alan kişinin pişman olmayacağı...
  • eğer bu oyunu alacaksanız gidip us psn den 330 lira civarına alın amazondan gift card alıp, burada 470 lira verip boşu boşuna 140 lira vermeyin havadan
  • durup durup videolarını izlediğim oyun.

bu oyunla ilgili bir de şöyle bir gerçek var ki rockstar gerçekçiliğe hiç olmadığı kadar daha çok ağırlık vermiş bu oyunda.

atımıza ve silahımıza bakım yapıyoruz.
    silah suya değerse çalışmıyor ve yahut hasarı düşüyor.
    saç sakal uzuyor (bunu witcher dan apardılar kimse kusura bakmasın)
    üst baş kirleniyor banyo yapmazsan millet ayıplıyor falan.

ve en önemlisi ve en çok takdir ettiğim gerçekçilik ise:

ayaklı cephanelik gibi gezemiyoruz. arthur iki altıpatlar belinde ve iki tüfek sırtında taşıyabilecek. bu özellik benim sold olduğum olaydır çok önem veririm bu realizme ben.

silahları kınına taktığında vücudunda görünür olacak, onları çekerken karakter de gerçek zamanda çekecek. yoktan var olan bir tüfek çıkarmayacak bir tarafından. ister kılıç kalkan ister tüfek silah olsun benim oyunlarda aradığım budur. mesela rockstar max payne 3 de bu sistemi uyguladı. benim çok hoşuma gitmişti, max payne 3 çok hakkı yenmiş bir oyun neyse o başka konu.

red dead 2 ye dönersek, oynanış videolarının bir kısmında arthur altıpatları doğrultmuş ateş ediyor. diğer elinde ise gövdesinden tuttuğu tüfek var. sonra hızlı bir şekilde altıpatları beline takıp tüfekle ateş etmeye başlıyor.

varya bu sahneyi ne zaman izlesem orgazm oluyorum. oynarken kalpten gidebilirim hanımı tembihledim arada beni kontrol etsin diye asdhkasjd. boşuna öküz parasına konsol sipariş etmedik heralde.

benim takdir ettiğim bir konu da 94 sonrası kanser nesil bu gerçekçilik ögelerini hiç sevmez. at fırçalamak, silah bakımı yapmak falan sıkar bu bebeleri. onlar ister ki götlerinden gattling gun çıkarıp herkesi tarasınlar.

bu bebelere siktiri çektiği için ayrıca rockstarı kutluyorum.

bu başlığı haftaya cuma terk eyleyeceğim. çünkü oyun ve konsol elime 5-7 kasım arası geçecek. spoiler yeme riskini göze alamam. o yüzden o zamana kadar biraz laf kalabalığı yapacam burda hakkınızı helal edin lol.
  • kendi adıma; teknik özellikler ve içerik olarak ne kadar iyi olsa da, bu kadar emeğin vahşi batı teması yüzünden harcandığını düşündüğüm oyun.

aynı kalitede, aynı büyüklükte bir oyun, güzel tasarlanmış bir post apokaliptik dünyada geçse benim gözümde oyun dünyasının en uç noktasına dayanılmış olurdu ve yenisi çıkana kadar başka hiç bir oyun oynamazdım.

evet post apokaliptik dünyada geçen birbirinin kopyası bir sürü vasat açık dünya oyunu var ama, bunlar bırakın alternatif olmayı, düşündükçe "neden rdr/gta gibi değil" diye sinir bozan yapımlar.

umarım kaliteyi düşürmeden farklı dünyalarda geçen dlc'leri çıkar.
  • uranüs dlc'si çıkarsa kesinlikle alacağım oyun.
  • mars'ta suyu bulup suyun içinde silahın orada çalışamamasını sağlayacağım.
  • oyunun zamlanacağını bekliyordum, "aybaşı olsun da yapıştırayım" diyordum.
    300 liradan oyunu satın aldım ve 2 gün sonra 470 lira oldu. hayatımda belki pre-order'la oyun çıkmasına bu kadar gün varken oyun satın aldım. inanılmaz hypelanmış durumdayım.
    üstteki yazar arkadaşa kesinlikle katılıyorum, oyunlarda gerçekçilik arayanlar için muhteşem olacağa benziyor. geçen gün oyunda bulunan hayvanları paylaştı rockstar games ki muazzam görüntülerdi.

heralde oyunun çıktığı hafta keza hem yayınlarda hem de yayın dışı 25-30 saatimi harcarım eve kapanıp gibi geliyor bana.
  • bana göre tüm zamanların en iyi oyunu olan rdr'nin devamı olan oyun. hikaye olarak öncesi gerçi.

300 küsür lira iken vpn ve xbox gift cardı ile uğraşmayayım dediydim. 15 12 lira için değmez o kadar taklaya dediydim ama psn'den bir kaç gün sonra microsoft store fiyatı da 470'e çıkmış ki çıktığı gün veya bi iki gün öncesinde alırım nasılsa diyordum.

hal böyle olunca gift card aldım. 330 liraya geldi dolardaki hafif düşüş sebebiyle. önceden alaska fatura adresimi girmem iyi olmuş, yoksa vpn ile bağlanırken pingden ötürü bi iki kodu girene kadar yarım saat geçti.

microsoft store'un burda tek artısı herhalde aynı hesabın birden fazla bölgede sıkıntı çekmeden çalışması. psn'de diğer bölge satın almaları için hesap açılıyormuş herhalde. bilmiyorum emin değilim o yüzden. diğer konsolu tercih edecek arkadaşlar da böyle veya sizin kosolunuzun desteklediği şekilde farklı bölgeden alın derim oyunu.

microsoft store için en ucuz arjantin diye biliyorum rockstar oyunlarında ama o bölgenin gift card olayı olmadığından uğraşılıcak gibi değil. gold üyelik mevzusunda da benzer durum var. brezilya da ucuz bölgelerden. vpn ile gold kartı alıp uygulayabiliyordunuz ama bu bölgelerde satılan kart uluslar arası değil görüşü gibi yalan bilgi dolaştırıp oyuncuları buralardan uzak tutmaya çalıştıklarına göre ekstra ucuz bölgelerden uzak durmaya çalışıyorum. malum kütüphanemiz artık hep dijital, sakata gelirsek kötü olur.
  • nvidia reyizi göreve çağırıyorum. rs'yi rage motoruna ray tracing eklemeye ikna et.
5 entry daha