• konsolların sikindirik donanımları için dizayn edilmiş bir oyunun, b planı olarak pc'ye uyarlanmasından ne medet umdunuz da optimizasyonuna bu kadar şaşırdınız enteresan.
  • pc versiyonu 40 adet grafik ayarına sahip olan oyun:

https://www.game-debate.com/…ive-runs-on-vulkan-api

oyun muhtemelen, gta5'teki "advanced graphics" seçeneklerinde olduğu gibi, görsel açıdan çok az fark getiren ama gpu'yu zorlayan gereksiz ayarlar yüzünden sistemlere fazla yük bindiriyor.

rdr2'de ayar sayısının artması ve gerekli ayarların gereksizlerle bir arada sunulması yüzünden, gta5'ten daha karışık bir durum oluşmuş.

su birikintisindeki yansımaya msaa uygulama, 100 metre ötedeki çalının gölgesini detaylı çizme gibi şeyler için sistemler zorlanıyor. oyundan ziyade grafik ayarları ve optimizasyon konuşuluyor.

ps4'ün gpu'su, 2013'ün orta - alt düzey kartları olan hd 7850 & gtx 660 ayarındaydı *. rdr2 de temel olarak bu donanıma göre tasarlandı. oyunun ps4'teki gpu performansı 1080p - sabit 30 fps iken, ps4'ten 8 - 10 kat daha hızlı olan rtx 2080 ti ile, çoğunluğu gereksiz olan ayarlar yüzünden, high ve ultra'da 4k@60 fps alınamıyor. oyunda grafiksel bir yenilik, görülmemiş bir efekt olmamasına rağmen, ideal görüntü ve fps'yi almak için uğraşmak gerekiyor.

bu tür oyunlar için kart yenilemek mantıklı değil. sisteminizde iş görecek seviyede bir kart varsa (gtx 970, rx 480 gibi), gerekli ayarları yaparak rdr2'yi zaten xbox one x seviyesinde oynarsınız. upgrade için ise ps5 tabanlı oyunlar ve ray tracing'in standartlaşması beklenmeli.

yüksek bir bütçeniz varsa bile, bu bütçeyi upgrade yerine high-end tv veya monitör, kaliteli ses sistemleri, oyun konsolu ve mobil cihazlara aktarırsanız daha önemli getiriler görürsünüz.
  • ben notebookta grafiklerle alakalı sorun yaşamadım ama benim sorunum arthurla. arthur beyciğim kendine gel
  • bitmemiş ürüne para verme taraftarı olmadığım için iade ettiğim oyundur. düzeltsinler alırız gerekirse yeniden. denediğim sistemde sorun çıkarıyorsa, zaten her yerde yapıyordur bunu.
  • fevkaladenin fevkinde bir oyun.
    yalnız anlamadiğım bir sey var, konsolcu bebe konsolcu fakir falan yazan birkaç liseli var.

oğlum ben oyunu 199 tl'ye alıp oynayıp bitirip 2 ay once sildim lan. sen hala driver güncellemeye 30 fps mi 60 fps mi, ekran kartıni mi yenilesem acaba diye karar vermeye calişiyorsun.

benim yaptığım daha mantiklı geliyor ama sen bilirsin.
    driver güncellemek ister misin çocuk adam? asdajadaja
  • ilk günden beri pc'de tek bir sorun ile bile yaşamadığım oyun... dün 2 saat falan online oynadım, bi kere ana menüye attı, başka da bir şey olmadı. onun için de çözüm olabilir diyerek önerilen tcp ve udp portlarını açtım.

bence hatayı biraz da pubg'yi 50 fps olarak oynatabildiği için hala iyi sandığınız eski konfigürasyonlarınızda, yıllarca temiz kurulum yapılmayıp orospu olmuş windowslarınızda, güncellenmemiş driver ve bioslarınızda arayabilirsiniz.

mesela forumlar: "anakartın bios'unu güncelledim, oyuna girmeyi başardım" yazanlarla dolu... ee amcık daha önce niye güncellememiştin o zaman bios'unu? ne biçim pc kullanıcısısın lan sen? kullanmayı bilmiyorsan siktir git konsola amk...

bu oyun bir kere daha gösterdi ki; pc'de oyun oynamak herkesin becerebileceği bir şey değil... iyi-kötü pc'den anlıyor ve pc'in ile ilgileniyor olman lazım... o sebeple tak-çalıştır mantığındaki konsollar piyasayı hayvan gibi domine ediyorlar zaten...

bu arada evet bazı başka oyunlarda sorun yaşamamıştınız biliyorum ama her oyun da bu oyun değil... bu oyun ayrı bir "şey" ve pc'de 4k'da ultra dokularla oynandığında gerçekten harika görünüyor. bildiğin bokum gibi oynamışız konsolda...
  • oyun basınını ve redditi takip ederseniz ne kadar kötü bir konsol portu olduğunu anlarsınız. 2080ti ile bile sorun yaşayan var. orospu olmuş windowsunuz gibi teknik bilgilerinizi kendinize saklayın.
  • pc versiyonunu 2 gündür bizzat oynadığımdan dolayı nasıl bir port olduğunu anlamak için oyun basınını ve redditteki ecnebi bebeleri takip etmeye gerek duymuyorum, öneriler için teşekkür ederim.

ha ama bu mecraları yine de takip ediyorum ve zaten buralardaki sorun yaşayanların sorunlarının olası kaynaklarını da yazdım, sorunun "esas" kaynağını da 5 yaşındaki çocuğa anlatır gibi açıkladım. (bkz: #97526378) ve fakat bunları sıralarken ekran kartının e'si bile geçmedi dikkat ederseniz.

ona rağmen: "ama 2080ti ile sorun yaşayanlar var!" derseniz, ne benim yazdığımı anlamışsınız, ne de pc'ler hakkında bir halt biliyorsunuz. zaten biliyor olsanız: "yıllarca temiz kurulum yapılmayıp orospu olmuş windows" ifadesindeki metaforu ilk görüşte çakozlardınız ve garipsemezdiniz.

bu arada bende 2080ti yok, daha eski model bir kart var ama oyunu cayır cayır oynuyorum. eğer gerçekten 2080ti ile oyunu oynayamayan varsa, sözü geçen o 35 cm'lik kartı dik şekilde yere koyup üstüne otursun bence... ben bir karta 1300 dolar para verip, o kartı en gerekli zamanlarda kullanamasaydım öyle yapardım.
  • oyun.

gençler tamam en pahalı pc sizde. muhteşem de teknik bilginiz var.

ama artık şu başlığı oyun ile ilgili paylaşımlar için kullansak. eski güzel günlerdeki gibi?

çok istenirse rdr2 pc optimizasyon veya en pahalı ve büyük ekran kartı benimki başlıkları açılabilir.
  • yaklaşık 5 yıllık r9 290 ekran kartım ile sorun yaşamadığım oyun. tabi ultra ayarda oynamıyorum ancak mesela amd'nin son güncellemesi dahi (zaten rdr 2 optimizasyon arttırıyor) %10 falan fps artışı sağladı. ilk günden beri kopan kıyameti anlamıyorum cidden. benim 5 yıllık bu ekran kartım bile bu oyunda kendinden beklenen performansı zorlanmadan veriyorsa bu oyunun optimizasyonu başarılıdır. sorunu çözmek için ayarlarla oynayın, driver güncelleyin vs. güzel rehberler var orada burada. ha eminim bir hafta içerisinde bir %10 luk performans arttırıcı update de gelecektir rockstardan.
hesabın var mı? giriş yap