• fevkaladenin fevkinde bir oyun.
  yalnız anlamadiğım bir sey var, konsolcu bebe konsolcu fakir falan yazan birkaç liseli var.

  oğlum ben oyunu 199 tl'ye alıp oynayıp bitirip 2 ay once sildim lan. sen hala driver güncellemeye 30 fps mi 60 fps mi, ekran kartıni mi yenilesem acaba diye karar vermeye calişiyorsun.

  benim yaptığım daha mantiklı geliyor ama sen bilirsin.
  driver güncellemek ister misin çocuk adam? asdajadaja
 • ilk günden beri pc'de tek bir sorun ile bile yaşamadığım oyun... dün 2 saat falan online oynadım, bi kere ana menüye attı, başka da bir şey olmadı. onun için de çözüm olabilir diyerek önerilen tcp ve udp portlarını açtım.

  bence hatayı biraz da pubg'yi 50 fps olarak oynatabildiği için hala iyi sandığınız eski konfigürasyonlarınızda, yıllarca temiz kurulum yapılmayıp orospu olmuş windowslarınızda, güncellenmemiş driver ve bioslarınızda arayabilirsiniz.

  mesela forumlar: "anakartın bios'unu güncelledim, oyuna girmeyi başardım" yazanlarla dolu... ee amcık daha önce niye güncellememiştin o zaman bios'unu? ne biçim pc kullanıcısısın lan sen? kullanmayı bilmiyorsan siktir git konsola amk...

  bu oyun bir kere daha gösterdi ki; pc'de oyun oynamak herkesin becerebileceği bir şey değil... iyi-kötü pc'den anlıyor ve pc'in ile ilgileniyor olman lazım... o sebeple tak-çalıştır mantığındaki konsollar piyasayı hayvan gibi domine ediyorlar zaten...

  bu arada evet bazı başka oyunlarda sorun yaşamamıştınız biliyorum ama her oyun da bu oyun değil... bu oyun ayrı bir "şey" ve pc'de 4k'da ultra dokularla oynandığında gerçekten harika görünüyor. bildiğin bokum gibi oynamışız konsolda...
 • oyun basınını ve redditi takip ederseniz ne kadar kötü bir konsol portu olduğunu anlarsınız. 2080ti ile bile sorun yaşayan var. orospu olmuş windowsunuz gibi teknik bilgilerinizi kendinize saklayın.
 • pc versiyonunu 2 gündür bizzat oynadığımdan dolayı nasıl bir port olduğunu anlamak için oyun basınını ve redditteki ecnebi bebeleri takip etmeye gerek duymuyorum, öneriler için teşekkür ederim.

  ha ama bu mecraları yine de takip ediyorum ve zaten buralardaki sorun yaşayanların sorunlarının olası kaynaklarını da yazdım, sorunun "esas" kaynağını da 5 yaşındaki çocuğa anlatır gibi açıkladım. (bkz: #97526378) ve fakat bunları sıralarken ekran kartının e'si bile geçmedi dikkat ederseniz.

  ona rağmen: "ama 2080ti ile sorun yaşayanlar var!" derseniz, ne benim yazdığımı anlamışsınız, ne de pc'ler hakkında bir halt biliyorsunuz. zaten biliyor olsanız: "yıllarca temiz kurulum yapılmayıp orospu olmuş windows" ifadesindeki metaforu ilk görüşte çakozlardınız ve garipsemezdiniz.

  bu arada bende 2080ti yok, daha eski model bir kart var ama oyunu cayır cayır oynuyorum. eğer gerçekten 2080ti ile oyunu oynayamayan varsa, sözü geçen o 35 cm'lik kartı dik şekilde yere koyup üstüne otursun bence... ben bir karta 1300 dolar para verip, o kartı en gerekli zamanlarda kullanamasaydım öyle yapardım.
 • oyun.

  gençler tamam en pahalı pc sizde. muhteşem de teknik bilginiz var.

  ama artık şu başlığı oyun ile ilgili paylaşımlar için kullansak. eski güzel günlerdeki gibi?

  çok istenirse rdr2 pc optimizasyon veya en pahalı ve büyük ekran kartı benimki başlıkları açılabilir.
 • yaklaşık 5 yıllık r9 290 ekran kartım ile sorun yaşamadığım oyun. tabi ultra ayarda oynamıyorum ancak mesela amd'nin son güncellemesi dahi (zaten rdr 2 optimizasyon arttırıyor) %10 falan fps artışı sağladı. ilk günden beri kopan kıyameti anlamıyorum cidden. benim 5 yıllık bu ekran kartım bile bu oyunda kendinden beklenen performansı zorlanmadan veriyorsa bu oyunun optimizasyonu başarılıdır. sorunu çözmek için ayarlarla oynayın, driver güncelleyin vs. güzel rehberler var orada burada. ha eminim bir hafta içerisinde bir %10 luk performans arttırıcı update de gelecektir rockstardan.
 • hilesi çıkmış oyundur
 • keyfini arttırmak için arada şunu açık bırakınız:
  https://www.youtube.com/watch?v=peo6nx56xhw
 • bilgsayar kaldırıyor mu kaldırmıyor mu test etmek vs. için demosunu indirip indiremediğimizi merak ettiğim oyun.
  en azından satın aldıktan sonra tekrar iade seçeneği oluyor mu?
 • sırf bu oyunu oynamak için geçen sene ps4 pro alıp kontrol zorluğu, input lag, düşük fps ve akabinde göz ağrısından dolayı çok fazla oynayamadan oyunu oynamayı bırakmıştım. şimdi oyunu pc'ye tekrar yükleyip oynamaya başladım. öncelikle şunu söyleyeyim, pc'deki 1080p 60 fps'yi ps4'deki bulanıklaştırılmış yarım 4k 30 fps'ye her türlü tercih ederim. oyun çok daha net, grafik ayarları çok daha yukarıda ve de klavye ve fare ile oynamanın getirdiği rahatlık paha biçilmez. ps4'te kılıçlı baltalı dövüş ya da fifa gibi spor oyunları dışında oyun oynanmıyor malesef. shooter'larda auto aim ile oyun içinde gerçekten bir challenge yakaladığımı düşünmüyorum.

  evet oyun başta çok kez çöktü ancak forumlardan vs. edindiğim bilgilerle yavaş yavaş problemin sebebini bulmaya çalışıyorum:
  - birincisi hislerim çökmelerin kesinlikle sistemdeki gpu/cpu yüküyle alakası olduğu yönünde. msi afterburner ile yüklenen rtss'den oyuna 50 fps'lik cap koydum (normalde oyun 55 - 65 fps arası çalışıyor) ki gpu ve cpu'ya binen yük azalsın. hem oyundaki teklemeler azaldı, hem de oyun artık çökmez hale geldi. önerim oyunu ortalama kaç fps'de çalıştırıyorsanız ondan bir 10 fps çıkarıp rtss'ye cap koyun.
  - ikincisi ise hdr kaynaklı olabilir. zaten bende hdr açıkken oyun ile windows arasında alt+tab ile çok geçiş yapıyorsanız hangi oyun olursa olsun bilgisayarımda bir kilitlenme yaşanıyor. hdr'ı tamamen kapadığımda şimdilik sistem daha stabil.

  az önce hdr'yi tekrar açıp deneyeceğim ve sorunun gpu yüküyle ilgili olup olmadığına bakacağım. sorunlar devam ederse de artık patch bekleyeceğiz, başka çare yok.