şükela:  tümü | bugün
  • xbox360 için olan versiyonunda 1-2 görev oynadığım ve kanımca güzel oynanışa sahip çerez bir oyundur kendisi.
  • 5 saattir başından kalkamadığım oyundur. fizik motoru inanılmaz, etrafınızda ne görürseniz yıkılıp paramparça edilebiliyor. en son bir rüzgar panelini indirdim aşağı.

mars'ta geçen oyunda çok büyük bir haritada gerilla kuvetlerimizle gezegeni bir kurum ya da onun gibi bir şeyin elinden kurtarmaya çalışıyoruz. ana görevler konuyu devam ettirirken yan görevler ise şehirdeki etkinliğimizin artmasını ve para kazanmamızı sağlıyor. bu parayla bomba, silah alabiliyoruz. aynı zamanda silahlarımıza modifikasyon yapabiliyoruz.

yukarıda "şehirdeki etkinliğimizi arttırabiliyoruz" yazdım. bu şu işe yarıyor: diyelim bir görev aldınız ve bina yıkmanız gerekiyor. tam binayı yıkacakken bir bakmışsınız, etrafınızda yüzlerce asker. burada şehirdeki etkinlik ön plana çıkıyor. eğer düşmanlarımızn etkinliğini indirebildiysek ve şehrin moral durumu iyiyse şehirde yaşıyanlar bize gerilla kuvveti olarak katılıyor ve çatışmaya giriyorlar. böylece onlar çatışmadayken biz binayla işimizi rahatça halledebiliyoruz.

oyunun sesleriyse çok iyi gibi gelmedi bana. nedenini ben de bilmiyorum fakat pek iyi gelmedi.

oynanabilirlik üst düzey. birkaç kez bahsettiğim binaların yıkılabilmesi oynanışa çok etki ediyor. aynı zamanda araç kullanımı büyük haritada karşımıza çıkıyor. hele bir tane transformers vari bir robot kullanıyoruz ki bir bölümde dillere destan.

16 kişilik multiplayerı ise yıkılabilir çevreyle birlikte farklı bir oyun deneyimi sunuyor.

klasik olarak puan vermek gerekirse:

grafik: 9.2
    ses: 8.4
    oynanabilirlik: 9.1
    multiplayer: 8.7
    genel: 9
  • gta'nın mars'ta geçen versiyonu...

oynanış dahil pek çok bakımdan da gta 4'ü andırıyor. oyunun üzerinde uğraşılmış olduğu belli, zaten geneline bakarsak güzel de olmuş. patlayıcılarla uğraşmak, koca binaları yıkmak, takım halinde çatışmalar yapmak, robotları ve askeri araçları kullanmak, balyozla sağa sola dalmak gayet eğlenceli... bu arada oyun zamanında çok sevdiğim freedom fighters'ı da hatırlattı, zaten oyunda freedom fighters diye de achievement varmış.

şu video oyun hakkında fikir verecektir:

http://www.youtube.com/watch?v=bjnieydi3iu

kusurlarına gelirsek; malum, ortam mars olunca etraf sürekli dağ-taş olduğundan sıkıcı olabiliyor.görevler birbirine benzeyebiliyor, yıkım haricindeki yan görevler ise neredeyse hep aynı... bu bakımdan oyun kendini tekrar etme hatasına sıklıkla düşüyor. düşman çeşitliliği de az... bazı yerlerde düşmanın 30-40 kişi birden dalması insanı kasabiliyor. terminator gibi sürekli tek başına düşman üslerine dalmak da rutine bağlayınca sıkıcı olabiliyor. yani böyle hepsinin bi ince noktası, zayıf noktası vs. si olsaydı, kolayca yok edebilseydik iyi olurdu. gerçi sonradan silahlar güçlenince bina yıkmak kolaylaşıyor ama yine de deli gibi binalara dalmak yerine biraz daha strateji yönü ağır bassaydı çok iyi olurdu.

yine de güzel olmuş, oynanır olmuş, puan da verelim tam olsun:

8/10
  • bir boka benzetemediğim oyun. bazı yapımlar vardır, sadece fizik motorlarına, grafiklerine veya başka şeye güvenirler ama hikaye tırışkadır. red faction guerrilla 3 de böyle bir şey işte...
  • grafiği oynanabilirliği süper olan ama sürekli ve sürekli çok uzun mesafeleri bizden gitmemizi isteyen oyundur.

tamam gideriz sorun değildir de neden hep aynı şekilde aynı görevleri yapıyoruzdur? çok fazla tekdüzelik ve biraz da yapay zeka sorunları olsada,

6.5/10
  • yılbaşı haftası dolayısı ile steam'den 9.99'a kaptığım güzel oyun.
  • ortamna kaptirinca gayet guzel olan oyun. ayrica yapilarin destek yerlerini patlattiktan bir sure sonra sadece agirlik yuzunden de cokebiliyolar. yani kafa goz dalmaya gere kalmiyor her zaman.
  • oynamaya üşendiğim oyun, bi başladım, hiç beğenmedim, inanılmaz bayık. böğğ.
  • steam'de bugünlük fiyatı 4.99 dolar olan oyun.
  • oyunsuz kaldığım günleri doldursun diye aldığım beni hayal kırıklığına uğratan oyun.

zaten konuyla çok uğraşmamışlar. karakter yok bir şey yok. sağı solu kır yeter. mars'a gelince abimizi öldürüyorlar biz de madem öyle diyip terörist gibi ortalıkta dolanıyoruz ki gerçekten de teröristiz oyunda.

bende bir gariplik var oyun son ayarlarda hafif kastığı için biraz kıstım özellikle de motion blur olmayınca oyun uçarak ilerliyor. nişan alabilmek imkansız. zaten o kadar çok asker geliyor ki dayanamayıp "ahhh sı..cam ha" diyip binalara dalıyosunuz. oyunda ölmek sanki çok doğal. binaları biraz yıkıyorsun diyelim ki öldün kaldığın yerden devam edebiliyorsun. silah çeşitliliği falan yok zaten.

grafikler orta işte bir eksisi artsı yok.

çok kötü bir oyun aslında. sanki daha oyun bitmemişte aceleleri varmış piyasaya sürmüşler gibi. bir de buna devam oyunu falan yapıldı yuh yani.

3/10