şükela:  tümü | bugün
 • forgotten realms'ın taktik ve strateji tanrıçası. tempus'un yardımcılarından biridir kendisi ayrıca torm 'la da bir ilişkisi vardır.
 • kendileri neutraldır fakat aşırı derecede lawfuldur.
 • simgesi bir satranç atı olan bu tanrıçanın ismini kırmızı at diye çevirirsek gayet güzel olur. (bkz: at gibi hatunlar)
 • (bkz: red lady)
  (bkz: lady of strategy)

  olarak da bilinen muazzam bir lawful neutral deity'dir ve müthiş ötesi bir dogması vardır:

  "savaşlar göz önündeki üstünlüğün aksine en iyi planlamayı yapan, stratejiyi kuran ve taktik geliştirenlerce kazanılır. herhangi bir aptal, şansın yardımıyla mağlubiyetin pençesinden bir zafer koparabilir. ancak gerçek bir strateji üstadı kalıcı bir zaferi edinebilir. savaşlar, birçok çatışmadan meydana gelir. bir çatışmayı kaybetmek, savaşın kaybedileceği anlamına gelmez.
  rakibinin zayıflıklarını yokla, ve kendi zayıflıklarının farkında ol. rakibinin güçlü yanlarından kaçın ve kendi güçlü yanlarına oyna. ancak bunları gerçekleştirebilirsen muzaffer olmayı başarabilirsin.
  savaş dönemlerinde barış için, barış dönemlerinde savaş için hazırlan. düşmanlarının düşmanlarıyla ittifakları yokla, gerekli tavizleri vermekten çekinme.
  hayat, bitmez çatışmalar ve az denk gelinen savaşlar silsilesidir. hazır ol --ve her daim beklenmedik olaylara karşı planın olsun."

  bu tanrıçanın inananları, her sene iki büyük etkinlik düzenler. bunlardan birincisi, the retreat'tir. red knight inananları bir araya gelir ve o sene boyunca yapılmış bütün savaşları analiz eder, kullanılan taktikleri inceler ve bunların üzerine tartışırlar. her sene edinilen yeni bilgiler ve varılan sonuçlar ile kilise öğretileri düzenli olarak güncellenir ve geliştirilir.

  ikincisi ise the queen's gambit olarak bilinir. bu, bir festivaldir ve bir gün boyunca ziyafetler dizilir ve satranç, go gibi oyunların turnuvaları düzenlenir. bu turnuvaların kazananlarına ünvanlar, terfiler ve eşsiz hediyeler/ekipmanlar verilir.

  tamamen soğukkanlı ve hesaplı bir mü'min olma imkanı sunan bir tanrıça olmasından dolayı alanında oldukça eşsiz olduğunu söyleyebiliriz birçok tanrı/tanrıçanın kutsalları uğruna ne kadar ekstremist olabildiklerini düşününce. ancak öte yandan da insan olmanın ve değerli dostlarını kaybetmenin bu soğukkanlı ve hesaplı davranışı ne kadar zora sokabildiğini ve muazzam bir karakter gelişimi potansiyeli sağladığını da acımasız dungeon masterlarca oynatılan oyunlarda görmek mümkündür.*
hesabın var mı? giriş yap