şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: tom clancy)
 • tom clancy'nin jack ryan serisinin ikinci kitabi.. sonu ise her romanındaki gibi... amerikalılar hep galip gelir
 • tom clancy'nin istanbul'un kadıköy sahaflar, istiklal caddesi simurg, pandora ve robinson crusoe dahil olmak üzere hiç bir yerinde bulamayacağınız, 1988 civarı yazılmış yakın gelecek kurgusu. nükleer ve kimyasal silahların kullanılmadığı varsayılan bir savaşta modern silah teknolojisinin yaratacağı bir üçüncü dünya savaşının yaklaşık neye benzeyeceğinin son derece realistik, ilginç ve heyecanlı bir açılımı.

  kitap rusların petrol ürünlerinin %50'sine yakınını sağlayan en büyük rafinerilerinin teröristler tarafından feci bir biçimde havaya uçurulmasının ardından, diğer ülkelerin kendilerine ihtiyacı olan gıda ve petrolü satmayacağından işkillenip sırayla önce nato'yu politik ve askeri anlamda bölüp, ardından olası amerikan yardımını engelleyerek arap yarımadasına dalıp ihtiyacı olan petrol kuyularını ele geçirmek üzere red storm isimli bir savaş planı yapmasıyla başlar ve olaylar gelişir.
 • 1990 yili veya daha oncesinde simulasyon olayinda allahla$tigi donemlerde microprose tarafindan release edilmi$, komplike ve oldukca kasi$ bir oyundur. commdore 64 konversiyonu bulunsa da grafigini falan gectim super yava$ cali$ir, amiga'ya hallenmek caizdir.
 • tom clancy'nin muazzam romanı. 5 kere okuduğum. doyamadığım kitap. filminin çekilmesini çok istediğim ama pek de mümkün olmadığını düşündüğüm, kafamda senaryosunu bile oluşturduğum oyuncularını tek tek yerleştirdiğim başyapıt
 • pc versiyonu microprose tarafından yapılan denizaltı simülasyonu
 • herşeyden önce; okunması gereken şahane tom clancy romanı.
  gerçekçiliği öyledir ki, tom clancy'nin kitapta olacabileceğini tahmin ettiği şeylerin çoğu körfez savaşında ve ırak'ın işgalinde adeta gerçekleşmiştir.

  örneğin clancy helikopterlerin, vietnamın aksine, artık havadan karaya destek amaçlı kullanılamayacağını düşünmüş ve kitapta da a10 uçaklarının sovyet tanklarına karşı en önemli silah haline geldiğini göstermiş. ırak'ın işgali sırasında bunun gerçekleştiğini gördük. ilk haftalarda helikopter kayıplar çok yüksek gelince (hatırlarsanız yaşlı bir amcanın tüfeğiyle helikopter düşürdüğü falan iddia edilmişti) amerikan ordusu helikopter yerine a10 uçuşlarıyla karadaki işgal ordusunu desteklemeye başladı.

  ya da; kitapta türkiye natonun direkt desteği olmadan tek başına bir güney cephesi açmayı reddediyor. eğer gerçekten böyle bir savaş olsaydı, büyük ihtimalle durum bizim adımıza böyle olurdu diye düşünüyorum.
 • türkçeye kızıl fırtına adıyla çevirilmiş tom clancy kitabıdır. türkçe çevirisinin iyi olduğu söylenemez, özellikle savaş sahnelerinde clancy'nin detaylara hakimiyeti bir şekilde verilememiştir.

  clancy'nin, kahramanı jack ryan olmayan az sayıda kitabından biridir hatta...
 • tom clancy'i ünlü yapan kitap. savaş teknolojilerine ilgi duyanlar beğenebilir. okurken arkaplan müziği olarak frank klepacki tavsiye edilir. örneğin: machines collide

  ayrıca gerçekçi deniz savaşı oyunlarına ilgi uyandırabilir. mesela dangerous waters ve fleet command gibi.
 • (bkz: cold waters)