şükela:  tümü | bugün soru sor
 • darpa grand challenge icin bir arac gelistiren, carnegie mellon universitesinin takimi. yaptiklari masraflar ve ordudan sagladiklari humvee sayesinde yarismadaki favori takimdi(r), fakat yaristan 4 gun once araclarini bir takim kontrol hatalarindan* dolayi takla attirip 500,000$ veya daha ustu maliyetli lazer malzemesinin telef olmasini sagladiklari icin durumlarini saibeli hale sokmuslardir.
  4 ay boyunca gece gunduz calistilar ama, ben sahidim.
 • (bkz: sandstorm)
 • red team, askeri simulasyon jargonundan kopup, bugun buyuk sirketlerin dahili pentest takimlarina verilen isim olmustur.

  savunan tarafa verilen isim olan blue team, bilinen bir tabir olsa da, red team kadar cok kullanilmaz. universitelerde duzenlenen egitim amacli hacking yarismalarinde genelde ogrencilerin yani savunan tarafin adi budur.

  red team'in, kendilerine spesifik bir gorev verildigi zaman, yapabileceklerinin bir siniri yoktur. saldirganlarin yapabilecegi hersey, kilit vb. fiziksel guvenlik onlemleri ve sosyal muhendislik de dahil olmak uzere, kisacasi normalde hukuken yapmaya haklari olmayan her tur metotu uygulamalarina izin vardir.

  gorev disi hayatlarinda, pentest takimi olarak bilinirler.
 • sevdiğimiz şahsiyet garth ennis'in yeni çizgi roman serisi. şu ana kadar iki sayısı piyasaya çıktı gayet de iyi gözüküyor.
 • garth ennis üstadın dynamite'tan çıkan yeni serisi. adaleti sağlamak için kanunların çizdiği çerçeveden çıkan dört kişilik bir polis ekibini anlatıyor. şu ana kadar altı sayısı çıktı. okuduğum ilk iki sayısı harikulade. the losers ya da 100 bullets kalibresinde sağlam bir gerçekçi noir serisi geliyor gibi. umarım buralar hep entry dolar.
 • kritik işletmelerin güvenlik altyapılarını test etmek üzere saldırı simülasyonları gerçekleştiren üst-düzey güvenlik ekiplerine verilen isim.

  amerikan savunma bakanlığı tarafından ortaya çıkarılan bu konsept, daha sonra özel şirketler tarafından da faydalanılan bir güvenlik simülasyonu olarak uygulanmaya başlamıştır.

  bildiğim kadarı ile türkiye'de de, fiziksel sızma testi adı altında red teaming hizmeti veren firmalar mevcuttur.