şükela:  tümü | bugün
 • a song of ice and fire evreninden house tully'nin lideri edmure tully'nin düğünü. pek çok kişi hayırlı bir etkinlik olduğunu düşünmez. esin kaynağı black dinner'dır.

  --- çok feci spoiler ---

  --- hayvanlar gibi spoiler ---

  --- spoiler ---

  robb stark ve catelyn stark da dahil olmak üzere hemen hemen bütün davetliler, düğün bandosu kılığına girmiş askerlerce katledilmiştir. catelyn stark, daha sonra lady stoneheart olarak diriltilir ve intikamını alır.

  --- spoiler ---

  --- hayvanlar gibi spoiler ---

  --- çok feci spoiler ---
 • george r. r. martin'in hayati boyunca yazmakta en cok zorlandigi seymis.
 • okurken bile insana icinden hayir! diye bagirtan karabasan.
 • a song of ice and fire evreninde beni en fena sekilde ters koseye yatiran olay.
 • yasal uyarı: eğer game of thrones ile ilgili ağır spoiler almak istemiyorsanız sayfayı terk ediniz.

  olayın gelişimi şu şekildedir:

  --- spoiler ---

  1.sezon ve kitaptan hatırlanacağı üzere catelyn stark kuzey ordusunun nehri geçebilmesi için walder frey ile bir anlaşma yapar. anlaşmanın maddelerinden biri robb stark'ın bir frey ile evlenmesidir. fakat robb jeyne westerling ile evlenerek bu anlaşmayı bozar.

  bunun üzerine -özür maiyetinde- riverrun lordu edmure tully ile roslin frey arasında bir evlilik anlaşmasına varılır. aslında olay tamamen düzmecedir. walder frey tywin lannister ile bağlantıya geçer; ihanetleri karşılığında freylere riverrun, bolton'a ise kuzey verilir.

  düğün günü robb stark, catelyn stark, birçok kuzeyli lord ve 3500 kuzeyli katledilir. ayrıca robb'un kurdu grey wind öldürülür, her ikisininde kafaları koparılır ve grey wind'in başı robb'un vücuduna dikilir. robb stark'a son darbeyi vuran kişi roose bolton'ın bizzat kendisidir. edmure tully ise esir alınır.

  olay kuzey ayaklanmasının sonu olur. westeros'un en önemli gelenklerinden biri olan "misafir hakkı" bu olayla çiğnenir, frey ve bolton müttefikleri bile durumdan hoşnut olmaz.

  ayrıca freyler bu durumla ilgili "kuzeyliler bir anda kurda dönüşerek bize saldırdılar" tarzında bir savunma yapmışlardır.

  çok az kitap bir insanda nefret duygusunu bu denli şiddetli bir şekilde uyandırabilir. sadece 8 sayfa süren red wedding bunun doruk noktalarından biridir.

  --- spoiler ---
 • (bkz: order 66)
 • bu sahnede çalacak şarkı: the rains of castamere
  edit: link patlamış yeni link
  edt 2: bir daha patlamış, küfürlük... yeni link
  son edit: her paylaştığımda link gidiyor. artık kendiniz aratırsınız, pes ettim ben.
 • a storm of swords ' da geçen , üzücü , kahredici olay.

  -spoiler-

  robb stark , walder frey'in kızlarından biriyle evlenmeye söz verip , ikizler*den geçiş hakkı alır ve daha sonra bir westerling e aşık olarak evlilik anlaşmasını bozar. bu yüzden deliye dönen walder frey'in gönlünü almak için hoster tully'nin ölümüyle riverrun lordu olan oğlu edmure tully ile walder frey'in kızını evlendirmeyi teklif ederler freylere ve bu teklif kabul edilir. işte her şey o gün başlamıştır.

  düğüne gelen binlerce kuzeyli asker , savaşçı ve şövalye ikizler'e alınmaz ve dışarıda kamp kurarlar. catelyn gibi zeki bir kadının bu duruma daha orada uyanması lazımdı aslında , neyse. robb ve catelyn , walder frey'in memnun olması için ellerinden geleni yaparlar ve her şey iyi gitmektedir. ta ki catelyn bir şeylerden şüphelenene kadar. bir frey'in apar topar düğün salonunu terk ettiğini görür ve peşinden koşar. adamın koluna dokunduğunda ve ipeğin altındaki çelik içliği fark ettiğinde her şey için çok geçtir. müzisyenlerin bir anda çalmaya başladığı the rains of castamere ile zirveye ulaşır her şey ve müzisyenler enstrümanlarını bırakıp arbaletlerine sarılırlar. robb , umberlar , flintler ve catelyn öldürülür. robb'ın kurdu grey wind'in kafası kesilip , robb'un kafasına dikilir. robb'un kafası kesilmeden önce bir bolton , ''jaime lannister'in selamı var'' diyerek kalbine bir uzun kılıç sokar. bu kırmızı düğünün arkasında lannister - frey ve bolton hanedanları vardır. kuzey isyanının bastırılması karşılığında bolton'lar kuzeyi , freyler riverrun'u alacaklardır. tywin lannister'in söylediği gibi ''bazı savaşlar kılıçlar kadar kuzgunlarla da kazanılır.''

  -spoiler-
 • edmure'a verilen hatun güzel çıktığında pirelenmiştim ben böyle bi bokluk olacağından.