1. redaktör; milliyet gazetesinin acilen ihtiyaç duyduğu kişi.
    düzeltmen de denir.
  2. "ya baksana nasıl olmuş güzel mi bla bla " dediğnize size imla hatalarından bahseden,
    çok uzun yıllar bu işi yaptıkları takdirde konunun içine dalacaklarına kelimelere takıldıklarından dolayı kitap okumaktan eskisi kadar zevk almamaya başlayan insanlar*.
  3. yapılan çeviri hatalarını gören, düzelten, bazen çevirmeni azarlayan kişi. "nasıl olsa redaktör düzeltir" anlayışıyla yapılan çevirilerin haklı olarak düşmanı. metni kendi el yazısıyla kağıt üzerinde düzeltiyor ve düzeltmeyi elinize veriyorsa yabancı olanların yazıları genelde okunmaz, asabi olanlara burada ne yazıyor diye sorulmaz, yazı çözülmeye çalışılır. bir de bunların şekerpare gibi olanları vardır. adama iş çıkarmamak için elinizden geleni yaparsınız, gül gibi çalışırsınız beraber.
  4. yazım ve imlâ hatalarını düzeltme görevini yapan şahıslar. doğrudur, redaktesini yaptığı bilmem kaç bin sayfa metinden sonra, zevk için okumaya çalıştığı kitapların yanlışları onu çıldırtabilir -ki kendisi zaten istese de istemese de her yazıya "neresinde hata var?" diye bakıyordur. yasadım, oradan biliyorum; meraklısı olunacak bir görev değildir. tdk yazım klavuzu açmaktan elinize kramp bile girebilir.