• o kadar mükemmel t-shirt'ler var ki insan kendisini kaybediyor 300 dolarlık sipariş hazırlıyor. en zor kısmı tek tek sepetten çıkartmak o ürünleri :(

fakirlik sucks amk
  • bir allah'ın kulu yatırımcı yok ki şu projeyi türkiye'ye yapsın/yapalım. cafepress vardı, şimdi redbubble gayet iyi. tüm yatırımcılar gidiyor tv işlerine sarıyor. puhu tv, blu tv yapılana kadar bu işe yatırım yapılsa çok ciddi bir gelir elde edilir hale gelmişlerdi. türkiye'de tekstil ucuz. iş gücü ucuz. eğer redbubble, cafepress gibi bir işe yatırım yapılırsa global pazarda efsanevi bir büyüme gerçekleştirebilir. insanlar fabrikasyon marka giymekten bıktılar. ayrıca tasarımcılar da bir markaya bağlı çalışırken bile freelance gelir elde etmeye çalışıyor. kimse neden büyük resmi görüp bu işe girmiyor acaba.
  • kargo fiyatları uygun, tişört fiyatları bir miktar yüksek firma. kargonun size ulaşımında da takip numarası sağlayamadığı için sorun çıkabiliyor malum amerikadan geliyor ürünler. ancak bu konuda da hayli yardımcılar satın aldığım 3 adet tişört 1 ay sonunda hala gelmeyince aynı paketi ücretsiz olarak tekrar basıp tekrar yolladılar. bir de ilk sipariş de elinize ulaşırsa geri yollamayın tişörtlerimizden çok güzel yastık kılıfı olur diye mail attılar.
  • türkiye için paypal'dan başka ödeme yöntemi sunmayan site. bu da sıkıntılı bir durum tabi.

çözüm yöntemini anlatayım, başkaları da benimle aynı sıkıntıyı yaşamasın:

siteye üye oluyorsunuz, eğer bulunduğunuz ülke otomatik olarak türkiye'ye ayarlanıyorsa bunu değiştiriyorsunuz. mesela ben uk yaptım.

daha sonra ürününüzü sepete ekliyorsunuz. adres soracak, hala adres girmiyorsunuz. en altta amazon payments'ı seçiyorsunuz. bu yöntemle ödeme yaptığınızda site amazon'a girdiğiniz adresi kargo adresi olarak alıyor, türkiye adresinizi burada girebilirsiniz. amazon üzerinden ödemenizi yapıyorsunuz. afiyet olsun.

elbette bunu kendim bulmadım. zenci forvet'e çok çok teşekkürler.
  • tumblr'da ve deviantart'da gördüğünüz ne kadar fanart varsa tişört, bardak, telefon kılıfı vs. olarak bulabileceğiniz güzel site.
  • kullanicilar tarafindan tasarlanan guzel calismalarin, gerek poster veya tuval uzerinde, gerekse american apparel t-shirtlerinin uzerine basarak makul fiyatlara satan inanilmaz bir site. ama malesef bircok online site gibi, ulkemize servis yapmamaktadirlar.
  • deviantart ve pinterest karışımı bi yer gibi.
  • üst edit: kalıcı olarak ban yedim. böylelikle redbubble defterini de kapatmış olduk.

bu entry'de neden redbubble hesabı açmamanız gerektiğini kanıtlarıyla birlikte anlatacağım.

not: bu entryi türkiye'de yaşayan kişiler için yazıyorum.

buradan satış yapmanız size bir şey kazandırmayacak çünkü satış yapsanız dahi o para hesabınıza geçene kadar pul olacak.

redbubble aylar önce hesap sınıflandırması diye bir şey çıkardı (mayıs 2023 gibi). bunun ne anlama geldiğini şu görselle anlatayım.

görsel

görselde 3 seçenek var. standart, premium ve pro. redbubble sizi pro ve premium'a atarsa hesap ücreti ödemezsiniz. (görselde işaretledim)

ama benim gibi standarta düştüyseniz s*çtınız, buyrun. görsel

neye göre sınıflandırdığını anlamadım. bilen varsa yeşillendirebilir.

redbubble satış yaptığınızda satış yaptığınız ücret üzerinden belirli bir miktar alır.

örnek olarak 3,10 dolara sticker sattınız. sizin hesabınıza 1.54 dolar gelir gerisini redbubble alır. bunlar kargo ücreti cart curt vs. (buyrun) görsel

buyrun satmış olduğum üründen örnek vereyim görsel

10 dolara ürün satmışım bana 6 dolar vermiş. (hiç vermeseydin amk)

ben hesabı ilk kurduğumda marjini %25 yapmıştım. o zamanlar hesap ücreti vs. yoktu. bir de ilk satışı yapmak için aylarca bekliyorsunuz. bu yüzden fiyat şişmesin diye marjini %25 yaptım doğal olarak.

marjin olayını bilmeyenler için özetliyeyim: görsel
    marjin artarsa fiyat şişer. üründen daha fazla para kazanırsınız ama satılma ihtimali düşer. milletin 5 dolara verdiğini siz marjini arttırıp 9 dolara verirseniz o ürünü zor satarsınız. bu yüzden marjini %25 %35 arası yapmak gerekir. (25 gayet iyidir)

hesabı kurup marjini %25 yaptıktan bi süre sonra hesap ücreti diye bir şey icat ettiler.

aylık kazancınıza göre kesilen ücretler, buyrun: görsel

ee ben zaten zor satış yapıyorum (ayda max 4-5) sen 10 doların 6 dolarını bana verip üstüne bir de hesap ücreti kesiyosun. (ta*şk geçer gibi) bende marjini %150 yapıp tüm fiyatları şişirdim. redbubble'ı da kafada bitirdim. buna rağmen yine satış yaptım ama 1-2 tasarım haricinde tasarım yüklemedim o saatten sonra. bırakmamın sebeplerinden birisi de payoneer tabi.

en komik kısım orası

buyrun sattığım ürünler ve kesilen ücretler:

hesabı kurduğumdan beri 32 ürün satmışım. görsel
    bu da nisan 2023 - eylül 2023 tarihleri arasında yaptığım satışlar görsel
    3 ayda toplamda yaklaşık 9 dolar ücret kesti görsel
    bu da hesap durumu: görsel

not: aylık ödeme alabilmek için bağımsız sanatçıların 20$/20€/20£ veya daha fazla kazanması ve hesaplarında ödeme ayrıntılarının eksiksiz olması gerekir. hesapta 20 dolar olmazsa para hesaba geçmiyor.

gelelim en komik kısma.

şimdi siz 20 dolarlık satışı yaptınız. para payoneer hesabınıza geldi.

şu şekil: görsel

evet payoneer de yıllık hesap işletim ücreti kesiyor. geri başa sarıyorsunuz. hadi paypal olsa neyse redbubble'ın çakallığını görmezden gelirsiniz ama bu yavşaklar yetmiyormuş gibi bir de bu dolandırıcı ibnelerle uğraşıyorsunuz.

parayı neden hemen çekmedin diyenler için... payoneer 50 dolar olmadan parayı çekemezsin diyor.

25 dolar elbette para değil bunları yazmaya değmez fakat mesele para meselesi değil. bu işin size bir şey kazandırmayacağı gerçeği. burayı ciddi ciddi gelir kapısı yapacak olanlar için söylüyorum.

(ben hobi olarak yapıyorum yani olsa da olur olmasa da.)

ya redbubble'dan sağlam satış yapacaksınız (aylık 50-500 dolar arası) payoneer'in kesim ücretleri canınızı yakmayacak. ya da benim gibi boşa kürek çekeceksiniz.

redbubble'a hayvan gibi tasarım yükler her türlü satış yaparım diyorsanız redbubble hesabı kurabilirsiniz. ama bunun garantisi yok ve kimse bu garantiyi veremez. ben 2 subat 2023 tarihinden bu yana toplam 32 ürün sattım.

32 ürünün toplam fiyatı: 206.36 dolar. (5.560,04 tl)
    benim kazandığım para: 58.99 dolar (1.589,39 tl)

elime geçen para 0 tl. (sıfır)

buyrun görsel

yukarıdaki şeylerin aynısını yaşamazsınız tabii ama ben yine de bir kez daha düşünün derim. türkiye'de yaşamanın cezasını her alanda çekiyoruz maalesef. hevesle başladığım işten soğudum resmen. redbubble defteri benim için kapanmıştır. diğer yarışmacılara başarılar dilerim.

bunlar geçmiş entrylerim

sorusu olan sorabilir. eğer yanıldığım bi nokta varsa yeşillendirebilirsiniz.
  • cok super, mukemmel urunler satiyolar burda. guzel tasarimlari bir cok platforma uydurmaya calismislar ve basarmislar. ne zamandan beri bilmiyorum ama su an icin tum dunyaya gonderim yapiyorlar. paypal ve kredi karti ile alisveris imkani da var.

anladigim kadari ile calisma duzenleri de gayet basit. siparisi veriyorsunuz ve onlar urunu uretip size kargoluyorlar. stokta falan urun bulundurma derdi yok kisacasi.

ek olarak kargo fiyatlari da super hiper uygun. hatta, bildigin ucuz. mis.
  • ilginç bir şekilde 4. satışımı yaptığım site.

52 tasarım
    104 like
    4 satış

ilk satış için aylarca bekledim diyebilirim. redditte bazı kişiler 200 tasarımda 1 tane sattım falan demiş. bazısı daha fazla satmış vs.

bu noktada 52 tasarımda 4 satış bana umut verse de şu komisyon meselesi aşırı heves kırıcı.

mesela 15 dolara satmışım ürünü. site bana 3 dolar veriyor. diyeceksiniz ki komisyon yüzdesini arttır. ama böyle yapınca da ürün fiyatı yükseliyor ve satış yapma ihtimali düşüyor. adam alacaksa da almıyor.

bunun orta yolu var mı. kolay satış yapabilen biri yeşillendirirse sevinirim.

not: redbubble hakkında sorusu olan yazabilir.

edit: 2 satış daha yaptım. 6 oldu. sanırım satış yaptıkça popülerlik artıyor.

edit 2: 1 tane daha sattım. sanırım 100 adet tasarım yükleme kararı alacağım...

edit3: toplam 13 satış yaptım.

edit4: son durum:

52 tasarım
    127 like
    14 satış

görsel
    görsel

edit5:

55 tasarım
    152 like
    20 satış
hesabın var mı? giriş yap