şükela:  tümü | bugün
  • reddedilmemek isteyen kimsede oluşan korkucuk. (bkz: reddedilmek)*.
  • nerden peydah olmuş bu korku insanlara anlayamadım gitti.bu korkuyu yaşamak sonu hoş bitecek hadiselerin de önünün kesilmesine yol açmaktadır.yararsız bi korkudur zira korkunun ecele faydası yoktur.
  • reddedilme korkusu, özgüven eksikliği olabileceği gibi, talep edilen şeye sahip olunamayacağı ihtimalinin, olumlu ihtimal kadar yüksek olması durumunda doğabilir. emin olduğumuz şeylerde korku yaşamayız zaten.
  • kendine guvenememenin bicim degistirmis hali.bunu hisseden kişinin kendine guveninin sorgulanması farzdır.zira denemeden bilinmez.kişi kendi iyiligi icin bir an once denemelidir. denemezse ici icini kemirecek dahada dibe batmaya baslıyacaktır.hedefiniz olan kişi buyuk degildir.sizin kendi buyuttugunuzdur.zira gunumuzde ilişkilerin boku cıkmıs,kimin eli kimin gotunde belli degil modundadır herkes.yaptıklarınız yapabileceklerinizin gostergesidir.ben hicbisey yapamadım salagim diyorsanız en azından sozlukte yazıyorsunuz.halada ben hicbir seyim modundaysanız bi psikiloga gorunmeniz siddetle tavsiye edilir. *
  • aslen reddedildikten sonra çevrenin bunu canlı yayında izlemesine dair bir korkudur. yoksa kapat kendini zindana bi hatunla, harvey keitel'in tabiriyle, 10 dakka içinde kadın donu giymekten hoşlandığını bile itiraf edersin.
  • namaz kilan bir insanin icine dusebilecegi korkudur. (bkz: allah kabul etsin)
  • insanın sevdiğine açılamamasındaki en temel sorundur reddedilme korkusu. gerçi, reddedilme bir ihtimalden ibarettir. kaldı ki, açılmadan reddedilip edilemeyeceği de bilinemez. ancak o ihtimal bile açılamamaya yetmektedir. çok boktan bi durumdur. hele sevdiği kişinin gözlerinin içine bakarken ağzından tek bir kelime dahi çıkmaz da içine atar ya insan tüm duygularını. günden güne eriyip bitersin. ata ata içinde bir dağa dönüşen duyguların zamansız ve aşırı patlamalarla gösterir kendini. ama bu patlamalardan yalnızca sen etkilenirsin. paramparça olan yalnızca senin kalbindir.
  • sosyal fobi ile bir korelasyon icindedir. bu durumdan muzdarip kisi baskalarindan bir sey yapmalarini isteyemez, kendisinden bir sey yapmasi istendiginde de genelde hayir diyemez.
  • çok şey kaybettirir. hayatı zindana çevirir.
    tez vakitte aşılması gereken korku.
  • doğmamış ve hiç doğmayacak çocukların babasıdır.

not: tabi çocuk şart değil, zaten çocuk aşkı öldürüyormuş. bu korku ikisini de öldürüyor.