şükela:  tümü | bugün
  • reddit'çilerin birbirlerine hediyeler göndermelerine yarayan bir nane.

bi de secret santa türü toplu hediye değiş tokuşu yapıyorlar. 2012'de 130 ülkeden 44000 kişi katılmış, bu sene ise şimdiden 160 ülke ve 113000 katılımcı olmuş.

topladıkları datayı da ellerini öpene satıyorlardır artık.
  • 2013 versiyonuna bir çılgınlık yapıp katıldığım hediyeleşme. küçük mutluluklar peşindeyseniz hoş bir heyecan yaratıyor insanda. tavsiye edilir.
  • reddit'in bazı insanlar için en gereksiz, bazıları içinse bir yaşam biçimi olmaya aday hediye değiş-tokuş platformu. ilk gördüğümde ilkokulda yaptığımız yılbaşı çekilişleri aklıma gelmişti. heh işte bu çekilişlerin global ve daha ayrıntılı olanlarını düşünün. redditgifts basitçe bu.

sistemin çalışma mantığına gelirsek. öncelikle bir reddit hesabınız olmalı ve bunu açtığınız harici redditgifts hesabıyla bağlamalısınız. redditgifts'deki profil ayarlarınızda kargo alacağınız adresi, sosyal medya mecralarınızı, varsa web sitenizi ve hakkınızdaki diğer bilgileri ekliyorsunuz. bunların bazıları herkese açık bazıları ise sadece hediye yollayacak kişinin görebileceği bilgilerdir. sonra ise ana sayfada bir yerlerde katılmak istediğiniz etkinliği seçip ilerliyorsunuz. kuvvetle muhtemel her zaman aktif bir etkinlik bulabilirsiniz. bu etkinlikler genelde olayın konu başlığını da belirliyor. kimse kafasına göre istediği zaman "çok hediye yollayıp alasım geldi dur bi hediye yollayıp alayım" diyemiyor. örneğin hunger games, animals, star wars, doctor who, football, minecraft gibi bir sürü kitlesel etkinlik var. genelde gündemde aktif olarak 1-2 etkinlik bulabiliyorsunuz. tabii aralarından en meşhuru kuşkusuz secret santa denilen yılbaşı çekilişimiz.

etkinliğe başvuru sayfasında sizden bir form doldurmanız isteniyor. bu formda sevdiğiniz subreddit'ler, ilgi alanlarınız, beden ölçüleriniz, sevdiğiniz renk, sevdiğiniz diğer şeyler ve varsa alerjileriniz, yani kısaca hediye alacak kişinin alacağı hediyeyi belirlemesi için gerekli şeyler bulunuyor. ve altta bir "bulunduğum ülke dışından da eşleştirmeleri kabul et." butonu göreceksiniz. eğer bu tiki işaretlersiniz londra'nın en antik kentlerindeki fujoshi teyzelerimiz veya afrika kabilelerindeki keşişler sizin hediye alacağınız kişi olabilir. tamamen bu opsiyon size kalmış. yalnız eğer bu servis aklınıza yattıysa tiki işaretlemenizi şiddetle öneririm. refah seviyesi ve kültür artacağı için size gelecek hediyelerin kalitesi de artacaktır. sizden çıkacak para da öyle. eğer işaretlemezseniz sadece türkiye'den insanlarla eşleştirileceksiniz. bilgileri doldurduk ve kabul eyledik. şimdi ise sonraki adım son katılım tarihini beklemek. o tarih gelince sistem size otomatik olarak hediye alacağınız kişiyi doldurduğu form ile beraber gösteriyor. evet, sadece hediye alacağınız kişiyi. size hediye alacak olan o insan sizden saklanıyor. tabii soruları varsa özel mesaj atarak kimliğini belli edebilir, bu da ona kalmış. aynı şekilde sizin de sorularınız varsa hediye alacağınız insana sorabilirsiniz.
    çok kullanılan terimler ise şöyle: santa: hediye yollayan kişi. giftee: birinden hediye alan kişi.
    hediyeyi aldık, güzelce paketimizi hazırladık ardından belirtilen tarihte yolluyorsunuz. sisteme de kargo bilgilerini girince kısmen her şey bitiyor. santa'nız da aynı şekilde size hediyenizi yolluyor ve mutlu son.
    hediye dememe rağmen bir tane alma koşulu bulunmuyor. dopdolu bir hediyeler paketi hazırlayabilirsiniz. bu size kalmış. ayrıca giftee'nizi artırabilir, daha fazla insana hediye almak ve daha fazla insanın santa'sı olmak istiyorum diyebilirsiniz. sistem buna da izin veriyor.

eğer hediyeyi alınca arzu ederseniz "gallery" diye adlandırılan "başkaları başkalarına neler almış bölümü"ne hediyenizin fotoğrafını aynı facebook'ta paylaşıyormuş gibi paylaşabilir ve yorumları vs. görebilirsiniz. bu gallery bölümünde dolaşırken ağzınızın açık kalması da olası. alınan hediyeler bazen çok abartılı şeyler olabiliyor. örneğin yat seyahati, macbook'lar, kindle'lar ve çok pahalı diğer şeyler.
    reddit manyağı bill gates de bu etkinliğe tabii ki katılıyor. gallery'de bill gates'in aldığı hediyeleri görebilirsiniz. genelde kişiye piyangoyu tutturdum hissi yaşatan hediyeler alıyor.

soru-cevap:
    q: ingilizcem neredeyse hiç yok ama bu etkinliğe katılmak istiyorum. ne derece başarırım?
    a: kendinizi tanıtan formu doldurabildiğiniz sürece kelime bazında olan ingilizceden öteye gitmenize gerek olmadığını söyleyebilirim. gayet de ingilizce bilmeyen insanların yapabileceği kolaylıkta. ha yapamadınız mı? mesaj atın, yardımcı olurum.

q: hediye alacağım kişi benden çok uzak bir ülkede çıktı. kargo ücreti 1500tl tutuyor ne yapacağım?
    a: amazon, ebay, aliexpress gibi kaynakları kullanabilirsiniz. ürünü alırken "bu bir hediyedir" butonuna basmanız iyi olacaktır.

q: hediye alacağım kişi bana çok yakın çıktı elden vermek istiyorum.
    a: taraflar isterse böyle bir şey mümkün olabiliyor. bir bakmışsınız hayatınızın aşkını çay içip hediye verirken buluyorsunuz.

q: sistemi süistimal edersem yani hediyemi alıp hediye yollamazsam fbi kapıma gelir mi?
    a: evet.

q: alacağım hediyenin belli bir ücreti olacak mı? bir sınır var mı?
    a: sınır yok fakat gidip 1 liralık hediyeyi de vicdanınıza yedirir misiniz orası tartışılır. aldığınız hediye 500tl ve sizin yolladığınız hediye bundan çok daha ucuz olabilir. bir orantı olmayabilir. çünkü bu etkinliğin amacı insanların birbirlerine sevdiği şeyleri alması. pahalı hediye alacağım mantığıyla buraya girerseniz veya size gelen hediye çok ucuz çıkınca üzülecekseniz hiç bulaşmayın.

not: anlattığım kuralları reddit kafasına göre değiştirebilir. o yüzden faq bölümüne gene bir göz atın derim.

secret santa 2015'de 100k'dan fazla insan içinde türkiye'den 100 kişi falan katıldı. giftee'min moğol olmasından ötürü anlıyorum ki türklerin neredeyse hiçbiri bu olayı bilmiyor. eğer öğrenirse çok hoşuna gidecek ve dediğim gibi bunu yaşam biçimi haline dönüştürecek fazlaca insan olduğuna eminim.
  • dün itibariyle secret santam dan gelen amazon fr menşei li paket ile sevindiren şeydir.

tabi bende ingiltereye bi adet paket yolladım.secret santa lımızı yaptık
  • 2016 secret santa eşleşmeleri bugün belli olmuş.