şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ret)
 • bir eser veya yazar üzerine söylenmiş karşı sözleri tartışma ve savunma yolunda söylenmiş veya yazılmış makale veya kitapçık.

  edit: be yıllar önceki kendim, o kadar veyayı aynı cümlede kullandın hadi de, yahu veyanın ayrı yazıldığını da nereden çıkardın ya da mı lan bu? kızdım bak!..
 • replikas'in avaz adli albumunun resmi kapanis parcasi.**. the beta band vari vokaller, sakin delayli gitarlar ve mukemmel sozlu bir kapanis parcasi.

  gelenin ecel hevesinden
  gidenin son nefesinden
  cekmezsen, bilmezsen

  bilinmez,duyulmaz sesinden
  gunes dogmaz zul perdesinden
  degmezsen, gormezsen

  bil ki vardir giden yolunda
  yere deger yavas kosan da
  kacmazsan, gitmezsen
 • feraiz kurumlarından biridir.
  miras bölüşülünce artarsa, artan kısmın da bölüşüm oranında dağıtılmasını ifade eder.

  arabistan'a ayak basıp da bu müesseseyi öğrenen ingilizler buna bir hikaye yakıştırmışlardır. bilmece şeklinde sorulduğu da olur:

  bir ingiliz atıyla çölde gezerken bakmış araplardan 3 kardeş kavga ediyorlar. hemen olay yerine varıp "biri bana burada neler olduğunu anlatsın" demiş. araplar da miras problemini anlatmışlar:

  babaları 11 at bırakmış. atların yarısını en büyük kardeşe, dörtte birini ortanca kardeşe ve altıda birini en küçük kardeşe bırakmış. lakin araplar 11 atı bir türlü bölemediği* için kavga ediyormuş.

  ingiliz yargı işini üstlenmiş hemen. kendi atını da atlara katmış. en büyük kardeşe 6 at vermiş. ortanca kardeşe 3 at vermiş. en küçük kardeşe de 2 at vermiş. en sona da kendi atı kalmış. o da atına atlayıp gün batımına karşı "ben yalnız bir casusum iki metredir boyum" türküsünü tutturup yoluna devam etmiş.
 • islamiyetin en belirgin yazın geleneklerinden biridir; islamiyete ya da 'hak mezheplere' yönelik eleştirilere verilen cevap metinleridir. islami reddiyeler, batılılaşma döneminde batılı hücumlara engel olma babında kullanılmıştır; örneğin, namık kemal'in renan müdafaanamesi (ernest renan islamiyetin ilerleme ve bilim karşıtı olduğunu savunuyordu) islami reddiyelerin daha pozitivistik alana kaydırıldığı bir metindir...
 • (bkz: aerosmith)
  (bkz: sweet emotion)
 • seden gürel'in ister gel ister gelme şarkısında geçer, çocukken anlayamasak da bağıra çağıra söylerdik.