şükela:  tümü | bugün
 • galatasaray lisesi'nde onuncu sinifta okutulmuş bir kitaptir... "dinle küçük adam" oluyor türkçesi...
 • bircok insan diyalogunu acıklanabilir kılan, hakkaten olgun tavırlar ve duruşlar ortaya konulmasını,ugulanmasını sağlayabilecek kadar tatminkar ve ikna edici,mantıklı açıklamaları olan şahane kitap.birçok sosyal olayı "kendisinden" çıkarılabilecek yorumlar ve temellere çekinemeden dayandırabileceğiniz kitap.şiddetle tavsiye olunan kitap.
 • wilhem'in içinde cok sey anlatan az sayfalı kıtabı.

  der ki;
  dinle kucuk adam,tum faşistler kendınden oncekıler gıbı oldurgen bır ogretıye sahıptır''
 • arka kapak yazısı icin boyle buyrun;

  "kendini şimdiki konumundan farklı hissedebileceğini düşünmeye cesaret bile edemiyorsun: boynu bükük olmak yerine özgür; plancı olmak yerine ise açık; bir hırsız gibi gece değil de, gündüz de sevebilen. sen aslında kendini aşağılıyorsun, küçük adam. 'ben kimim ki bir fikrim olsun, hayatımı belirleyeyim ve dünyayı sahipleneyim!' gerçek büyük adamdan tek bir farkın var: büyük adam da bir zamanlar küçük adamdı, fakat sadece tek bir özelliğini geliştirdi; nerede küçük ve kısıtlı düşünmesi ve davranması gerektiğini biliyordu. herhangi bir görevin baskısı altında, zamanla küçüklüğünün ve önemsizliğinin nasıl mutluluğunu tehdit ettiğini hissetmeyi öğrendi. demek ki büyük adam, nerede ve ne zaman küçük adam olacağını bilir. küçük adam ise küçük olduğunun farkında değildir ve bunun farkına varmaktan da korkar."
 • karısını sadece evlilik cuzdanı ve cınsel tatmınler icin kucaklayanlara,cinsel ozgurlugunu gereksız tabular yuzunden yasayamayan mutlu,genc ciftlere,sorgulamadan tanrı buyrugu altına gırenlere,gereksız ideolojileri isim yapmak ugruna savunanlara buyuk tepkiler veren kucuk kitap.
 • "küçük adama soylev" adında da piyasada bulunabilen, gunumuz insanlarının kesinlikle okuması gerektiğine inandığım, içeriği sayesinde geçmişi değerlendirip gelecek hakkında fikir sahibi yapabilen, çevremizde dolaşan insanları daha dikkatli bir biçimde inceleyerek aralarındaki "küçük adamların" farkına varmamızı sağlayarak bizleri onlara karşı daha dikkatli olmaya sevk eden inanılmaz bir wilhelm reich eseri.
 • kara tiyatronun, uzerine tiyatro oyunu hazirlamis oldugu kitap..
 • "... ben ne kızıl, ne kara, ne de beyazım. ben hristiyan, yahudi, müslüman, mormon, poligam, homoseksüel, anarşist ya da boksör de değilim.
  ben bir kadını/erkeği, onunla evli olduğumu kanıtlayan evlilik cüzdanına sahip olduğum ya da cinsel açlığımı doyurabilmek için değil, gerçekten sevip ona değer verdiğim için kucaklarım.
  ben çocukları dövmem, balık tutmam, karaca ya da geyik avlamam. ama hedefi onikiden vururum.
  ben briç oynamam ve öğretilerimi yaygınlaştırmak için partiler vermem. eğer öğretim doğruysa zaten o kendiliğinden yaygınlaşacaktır.
  eğer benden daha iyi hekim değilse, çalışmalarımı bir tıp yöneticisinin eline bırakmam. ve buluşlarıma kimin hükmedeceğine ya da etmeyeceğine ben karar veririm.
  ben yasal kurallara anlamlı oldukları sürece tam olarak uyarım ama aşılmışlarsa ya da anlamsızlarsa onlarla mücadele ederim. (hakime koşma hemen küçük adam, çünkü o da dürüst bir insansa aynı şeyi yapar.)
  ben çocukların ve gençlerin bedensel aşklarını yaşamalarını ve rahatsız edilmeden tadını çıkarmalarını isterim.
  ben insanların doğru dürüst dindar olmak için aşk yaşamlarını yıkacaklarına, bedenlerine ve ruhlarına zarar vereceklerine inanmıyorum.
  ben senin 'tanrı' olarak adlandırdığın şeyin gerçekten var olduğunu ama senin düşündüğünden farklı, senin içinde ve dışında, vücudundaki sevgi olarak, dürüstlüğün olarak ve doğayı hissetmen olarak bir kozmik temel enerji olduğunu biliyorum...

  ... sana şunu söyleyeyim küçük adam; içindeki en iyi şeylerin anlamını yitirdin. onu boğdun başkalarında, çocuklarında, karında, kocanda, babanda, annende, nerede gördüysen orada onu öldürdün. sen küçüksün ve küçük kalmak istiyorsun küçük adam..."
 • "... diktatörler, despotlar, kurnazlar, zehirliler ve sırtlanlara bir yaşlı bilgenin kelimeleriyle sesleniyorum:

  kutsal sözler ektim yeryüzüne
  kötülükler silinecek yakında
  palmiyeler solduğunda
  kayalar parçalandığında
  anlı şanlı krallar
  gazel misali
  havaya savrulacak
  tufandan çıkan bir gemi
  benim sözlerimi taşıyacak
  ve tohumlar yeşerecek dünyada"
 • reich amcamızın suratımıza attığı sert ama bir o kadar da haklı tokatıdır.