şükela:  tümü | bugün
 • ta$$ak gecildigi zamanlarda direnip kendini gelistiren ve lamerlerin turedigi bir ortamda kendini var ederek ona lamer diyenleri yanitlamis takim. onderi olan (bkz: manyak) nick li hacker tutuklu bulundugu fransadaki bir ceza evinden yeni sartli tahliye edilmistir.
 • hack'in bir eglence veya "dusuncenin yonlendirmedigi" bir saldiri eylemi oldugunu rededen ve ne blackhack ne whitehack diyip ideolojinin sekillendigi bir cyber savas sekli diyipte redhack'i kurup yola cikmis olan takim. basini manyak adli hackerin cektigi takim, yasadigi bir cok kayiba bugun kendini varetmeye calisan ve de bugun piyasada olan bircok coder ve hacker"in beslendigi ve redhack`de yer aldigi ama bugun "unlu" olup gecmisini unutanlarin eski takimi.
 • birkac tane one-day * sitesini takip edip iis uzerinde host edilen ve bariz fso aciklari ile donatilmis siteyi "hackledik abi" diyebilen fakat is tartismaya konusmaya gelince "bilmenin proleteryasinin hede hedesi" diye futursuzca yazi yazip sex siteleri adi altinda activx araciligi ile sayfalar icinden ordan burdan calma hta dosyalari irc botlarla donatip birkac forumda yazi yazmaktan baska birseylerini goremedigim, sozlerine nedense guven duyamadigim, kredi karti suclarindan hapse dusmus ve bununlada gurur duyan "lider" sifatinda olmaya calisan bir insanin etrafindaki "abi udp ne ki?" diye sorular soran tipler toplulugu, gerek yok adlarini anmaya mevzu bahis etmeye, okadar kafalari calisiyorsa okusunlar ilime irfana versinler kendilerini, kredi karti numarasi araklayip hapse dusmesinler insan olsunlar dediklerimdendir.
 • zamanında irc programlarını kullandıgım vede çok memnun kaldıgım kırmızı-siyahlılar
 • zengin düşmanı, fakir dostu, halkçı takım. biz zengin sinif icin bir felaketiz. faşizme inat, yaşasin redhack! halk icin hack. ilk hack beyinde başlar! hack teorisi olmadan hacking olmaz. gibi çılgın sloganlara sahip oluşum.
  (bkz: http://www.kizilhack.org/ )
  bir de nurtopu gibi bir yavruları olmuştur
  (bkz:http://redstar.kizilhack.org/ )
 • sivas'ta katledilenler anısına yüzlerce sayfa hacklemişler;

  http://istanbul.indymedia.org/…s/2011/07/273204.php
 • son olarak enformasyonların afişe edildiği mükemmel bir işe imza attılar... ellerine sağlık;

  --- spoiler ---

  dost ve düşmanlara duyurulur;
  cografyamızı "yarı-açık" ceza-evine çevirerek, adeta bir korku imparatorlugu yaratan zengin sınıflar ve onların 'suanki' sozcusu akp hukumetine ve onun adeta "kolluk kuvvetine" donüsen üniformali "yesil" fa$izmine karsi 48 saat icinde bir eylem gerceklestiriecegiz! gerek iletisim ve bilisim platformlarinda gerekse günlük hayatimizda cevremizi saran iktidar yalakasi ihbarci fasistlere de onlara guç veren -sirt sivazlayicisi- imamin ordusu'nada anladigi dilden "orantili" bir cevap verecegiz!
  "informasyon afise etme" yani kamuoyundan gizli bir takim bilgileri aciklama seklinde gelisecek olan bu eylememizin detaylarini ilk 24 saate, tamamini ise onumuzdeki 48 saate açiklayacagiz!
  gerekli gorüldügü taktirede bu eylemimiz bir kaç "esasli" deface (hacking) olayiylada desteklenecektir..

  --- spoiler ---

  afişe edilen enformasyonlar için;

  http://www.kizilhack.org/…-kamuoyuna-250220012.html
 • ilk defa gerçekten kayda değer, sınıf savaşı için faydalı bir eyleme imza attılar. emeği geçen her kişinin ayrı ayrı eline sağlık.

  edit: fırsattan istifade redhack hakkında gelen bir soru ile ilgili 6 ay önce yazdığım bir yazıyı da buraya aktarmak istiyorum. yapmış olduğum eleştirilerin halen arkasındayım ancak bu son eylem ile birlikte redhack'e bakışımın önemli ölçüde olumlu yönde değiştiğini de inkar edemem.

  formspring'den: redhack i biliyor musun rygard
  "evet biliyorum diyip geçmeyeceğim elbette.

  bolca eleştirim mevcut söz konusu organizasyona dair (aslında sıl sorun yeterince organize olmamaları olduğundan, organizasyon diye adlandırmam da ironik). ne zamandır da bu konuda birşeyler karalamk istiyordum, gün bugünmüş demek.

  şimdi, "bir grup çocuk" veya "lamerlar", "bilinen açıkları bulup sitelere hackledik diyorlar" gibi daha alışılmış ve genel konulara değinmeyi düşünmüyorum. bu tip konular çok da ilgi alanıma girmiyor. ben idealize ettikleri, bulundukları yerden çok bulunmak istedikleri yeri sorunlu görüyorum.

  birincisi, eylemleri ile söylemlerinin tutmadığını görüyorum. manifesto diye adlandırdıkları içerikleri okudum (ki siyasi olarak bir manifesto niteliği taşımıyor). örgütlenmeye önem verdiklerini söylüyor ancak fiiliyatta ortaya koydukları örgütlenmede devrimci bir anlayış sergilemiyorlar.

  aslında en güzeli tüzüğü madde madde eleştirerek ilerleyelim.

  " r.h.a cesitli milliyetlerden turkiye ve dunya proletaryasinin ve ezilen halklarin teknolojik alandaki saldiri, savunma, arastirma-inceleme ve gelistirme gucudur. r.h.a bilisim ve iletisim sektorunde calisan isciler veya bu dalda uzman kisilerden olusur. r.h.a’ya rehberlik eden, ezilen sinif ve halkarin ortak ideolojisinin bu alana yansimasiyla sekillenen redhack felsefesidir. bu felsefe marksist diyalektigin, bu alani yorumlamasindan baska birsey degildir."

  şimdi öncelikle devrimci hareket veya hareketler ile örgütsel bir bağ olmaksızın, devrimci için savaşan devrimcilerle aynı cephede bulunmaksızın kendini türkiye ve dünya proleteryasının ... gücü ilan etmeyi ciddi bulmuyor, bulamıyorum. bu anlayış, sahip olunması gereken bir anlayıştır. gerçekten de proleteryanın bu alanda da örgütlenmesi ve savaşını devam ettirmesi gerekir. ancak devrimci mücadelenin içinde olmayan insanların, sadece bu alanda bir takım tehliksesiz etkinliklerde bulunarak kendini sınıf temsilcisi ilan etmesi, en başta devrim şehitlerine yapılmış bir saygısızlıktır. bunu yazan insanların,i devrim için ne yaptın sorusuna verilebilecek tatminkar bir cevabı olmadığını hatırlatmak isterim.

  "b) r.h.a 1997 mayisinda kurulmustur. kurulusundaki mantik ; « marksizm dogma degil bir eylem klavuzudur » kuramina dayanmaktadir. somut kosullarin somut tahlili ilkesinden yola cikan teknoloji sektorunun bilisim ve iletisim kollarinda alinteri doken yoldaslar tarafindan turkiye’de kurulmustur. eylemlerine yon verecek esas merkez turkiye olmak uzere esas gorevide turkiye devrimci hareketine devrimin bu alaninda, yardimci olabilmek, turkiye ve dunya proletaryasina ve de ezilen halklara bir nebzede olsa dayanisma gosterebilmektir. bu dusunceyle yola cikan r.h.a, dunyaya bakis anahtari diyalektik materyalizmle, basta acik ve ozgur kod olmak uzere bircok teknolojik yeniligi analiz ederek, bu alandaki savasin yonteminin adini redhack olarak koymus, redhack sentezine varmistir. redhack felsefesi ; ezenle ezilenler arasindaki savasin, gelisen teknolojik kulvarlarda ezilenler lehine kullanmasinin, gelistirilmesinin adi ve mantigidir."

  burada biraz daha yumuşuyor, söz konusu yapı kendini bir önceki bölümde olduğu gibi cüretkar bir sınıf öncüsü olarak sunmak yerine devrimci harekete yardımcı olmak istediğini dile getiriyor. kendi içinde çelişkili bir durum bu aslında ancak bir sonraki maddeye geçelim, orada asıl sorun daha net ortaya çıkıyor.

  "c) r.h.a hic bir orgute direk veya dolayli bagintili degildir. r.h.a, ulkemiz cografyasi esas olmak uzere dunya genelinde sinif yararina teori ve pratik gosteren, sinif dusmanlariyla amansiz savasan tum devrimci orgut ve uyelerinin sanal alandaki gucudur.bu beraberligi, dayanismayi bozabilecek tum hareketleri devrimci dayanisma bozgunculugu olarak anlar, grupcu, benci tum bu tur pratiklerle amansiz mucadele eder."

  işte bu bölüm ile hemen her tür artçı söylemi anlamsızlaşıyor. devrimcilerin en büyük silahları örgütlülükleridir. örgütlü olmayan bir devrimci işlevsizdir, amaçsızdır, eylemlerinin hiçbir getirisi olamaz. burada rha'nın hiçbir örgüt ile direk veya dolaylı bağlantılı olmadığını açıklaması gurur duyulacak birşey değil, utanılacak bir durumdur. örgütsüzlük burjuvazinin elini güçlendirir, örgütlülük ise sosyalizme ulaşmanın, devrimin, halk savaşının tek yoludur. bireycilik burjuvazinin, örgütçülük ise sosyalistlerin meziyetidir. ve hangi alanda mücadele edilirse edilsin (öğrenciler, işçiler, köylüler, mahalli örgütlenmeler, kır/dağ veya şehir silahlı birlikleri, ekolojik mücadeleler vesaire vesaire) ortak paydası mekezi örgütlülük olmalıdır. aksi halde, alanda gösterilen çalışmanın içeriğinden bağımsız olarak sivil toplumculuğun önüne geçilemez. elbette liberal bir anlayışla veya burjuvazi içi sosyal demokrat anlayışlarla bunun aksi iddia edilebilir. ancak bir marksist leninist için bu konu tartışmaya açık bile değildir. nettir. ha yeri gelir birden fazla örgüt platformlar adı altında beraber mücadele eder, ortak paydada bir manifesto koyar ortaya. ancak bu durumda bile örgütsüzlüğe övgü kabul edilir sınırlar içinde olamaz.

  "g) r.h.a uluslarin kendi kaderini tayin hakki (ukkth) ilkesini, kayitsiz, sartsiz, kosulsuz kabul eder. her turlu milli imtiyaz ve ustunluge karsi cikar, tum milliyetlerin tam hak esitligini savunur."
  leninizmin ukkth'ye yaklaşımını bilen ve bu doğrultuda hareket eden bir yaklaşım olduğundan emin değilim bunun. fazlasıyla yoruma açık bir durum. ukkth kayıtsız, şartsız, koşulsuz bir durum değildir, lenin ve stalin'in konuya dair kaleme almadığı onlarca makale vardır. 2011 yılında popülizm uğruna halen bu tip düz bakışları görmek bence hoş değil.

  tüm başlıklara değişmeyeceğim, tüzüğün tamamına http://www.kizilhack.org/…09/12/redhack-tuzugu.html adresinden ulaşılabilir. ancak eylemleri site hacklemek boyutunda olan bir grubun askeri komite isimli yapılara sahip olması da şahsen beni sinirlendiriyor. devrimcilerle dalga geçer gibi, mücadele dinamiklerini küçümser bir anlayış ortaya koyuluyor. hangi askeri komite?

  eminim ki bu yapılanma içerisinde de devrimci harekete fayda sunmak isteyen, gerçekten samimi insanlar vardır. kimseyi rencide etmemek adına çok detaylı bir eleştiri yapmıyorum zaten, sadece ana hatları ortaya koyan kısa bir yazı ile yetiniyorum şimdilik.

  o yüzden nasıl olmalı kısmına değinip bitireyim:

  *redhack kimdir bölümü altında bazı nickler yer alıyor. bu kariyerist bir anlayış. devrimcilerin böyle bir algısı yoktur. devrimciler eylemlerini açıklar, örgütsel ilişkilerini gizli tutarlar

  *tüm eylemlilikleri web site deface benim görebildiğim kadarıyla. oysa söyledikleri kadar "ileri bir unsur"un bundan çok daha etkin olması gerekir. açıklarla dolu olan egm network'üne, polnet'e, yada ne bileyim en basiti egm'nin açık dolu cp r70'lerinin arkadasına geçmeyi bile denemeyip sanal savaş verdiğini söylemeyi ciddiye alamıyorum

  ***burada bir edit: bilmem gerek var mı, son hareketleri ile tam olarak eleştirdiğim konuyu çözmüşler. söz konusu network'un ne kadarına sızıldı ve/veya deface edildi bilmiyorum ama bariz biçimde vulnerable bir hedefti ve bunca zaman gözden kaçmış olması da en basit tabir ile ayıptı***

  . harun yahya yada bir grup tuhaf faşist site midir tehlikeli olan, yoksa düşmanın kan dökmek, katliam yapmak, daha çok insan tutsak etmek gibi amaçlarla kullandığı gerçek sistemler midir? kalpleri kırılmasın, eleştirilerim sonuçta gelişmelerine katkı sunmak içindir. ancak gerçekten faydalı olmak istiyorlarsa, şu ana kadar yaptıklarından çok daha fazlasını yapmalılar.

  *şöyle bir bölüm daha gözüme çarptı: "yeni ogrenenlerin veya ogrenmek isteyenlerin basvurularini dikkate almayagiz. zira redhack bir okul degildir. yeni basliyanlara onerimiz, bol dokuman okumak, internette varolan milyonlarca kaynaktan yararlanmak, bol pratik yaparak kendilerini azda olsa gelistirdikten sonra bize basvurmalari.." eh ne anladım ben bu işten demek istiyorum. hayatının üçte birini pocketstormsecurity'de geçiren bir insanın, bu süreç sonrası redhack'e katılmak yerine devrimci hareket içinde bu yeteneklerini kullanırsa çok ve çok daha efektif olabileceği açık. üstüne devrimcilerin önemli yetilerinden biri de bilgi ve tecrübe paylaşımı iken, bizim kimseyi eğitecek zamanımız yok demek ne kadar garip bir anlayıştır. bir örgütlenme çalışmanız yok, istekli bilgisizi de kabul etmiyorsunuz, söylemde çelişkili olsa bile ileri bir unsur olduğunuzu iddia ediyor ancak hem devrimci mücadelenin en basit etik kurallarını dahi gözden kaçırıyor hem de pratikte bu ileri unsur olmanın hakkını vermiyorsunuz, website deface ediyorsunuz sadece. e bu ne yaman çelişkidir arkadaşlar?

  şimdilik bu kadar, dediğim gibi kısa kesiyorum. söylenebilecek çok çok şeyim var ama insanların hevesini kırmak da istemiyorum bir yandan. dilerim bu sorunlarını düzeltmeyi başarırı ve bir gün gerçekten efektif, önemli bir güç haline gelirler. ancak gerçekten bu iş böyle olmaz."
 • asıl amaçlarından vazgeçmemeleri gerekiyor! bekleyip göreceğiz.