şükela:  tümü | bugün soru sor
 • batı kültüründen aşırılıp zorla alışkanlık haline getirilmiş, terbiye ve görgüsü dolayısıyla yeniliklere ayak uyduramamasına rağmen osmanlı erkeğinin frenk özentisiyle üzerine giyip bir daha çıkaramadığı fiyakalı ceket. esasen bir son dönem osmanlı burjuva erkeği geleneğinin simgesidir redingot. özellikle yakup kadri'nin kiralık konak romanında yabani bir sesle bir takım opera parçaları terennüm eden karakterlerin her eylemlerinde kişisel özelliklerini fiyakalığıyla taçlandıran redingotlarının en absürd yerde bile çıkarılmadığını düşünür dururum hep. ve hatta sevişirken bile çıkarmadıklarını düşünürüm! modernizmin bedendeki simgesi olan redingot olanca eğretiliğiyle sevişme eylemini su katılmış bir batılığa çevirmiştir. ki bu anlamsızlık, bu nafile çıkarım genel anlamda batılılaşma çabalarının ne kadar isabetsiz olduğuna delalettir. sevişirken bile batılılaşmayı yanlış anlamıştır osmanlı.
 • esas olarak bir erkek kıyafetidir ama erkeklere dair giyim esyalarını kendilerine muhtesem bir sekilde uyarlamada uzerlerine olmayan kadın milleti tarafından da olukca sevılen bir giyim ögesi oluvermistir.
  asil bir görünüm olustrudugu fikrine sahibim. ayrıcana kışın buyuyuveren popoları da gızlemekte ustune yoktur
 • "sonra redingot devri geldi ve redingotu içinden yarı uşak, yarı kapıkulu, riyakar, adi bir nesil türedi. bu neslin en yüksek, en kibar simalarında bile bir saray hademesi hali vardı. çoğu, ikinci abdülhamit han devri ricalinden olan bu adamların her biri bir hile ile efendilerinin arabasına binmiş seyisleri andırıyorlardı. bunların elinde istanbul'da konak hayatı birdenbire köşk hayatına intikal ediverdi. ne yaşayışın, ne düşünüşün, ne giyinişin üslubu kaldı; her şey gelenek dışına çıktı; her beyni tatsız ve soysuz bir arnuvo ve bir rokoko merakı sardı; binalarımız, eşyalarımız, elbiselerimiz gibi ahlakımız, terbiyemiz de rokokolaştı.."
  (yakup kadri karaosmanoğlu, kiralık konak'tan)
 • bir rus edebiyatı olmazsa olmazıdır.

  (bkz: umut sarıkaya)
 • tahmin edile üzere ingilizceymiş kökleri . . . ama red ingot olarak değil*; riding coat olarak . . . ki bu da süvari ceketi olarak ters çevrilip giyilebilir . . .
 • yıllardır bilip de göremediğimiz redingot böyle bir şeydir.
 • bu kış bir tane bulup giyerek adalara gitmeyi, at arabasına binip hızlı sürmesini isteyerek arabacıya bir kaç ruble uzatmayı, bu arada yolda enfiye çekip bir otelin önünde inerek merhaba hancı kalacak bir yer arıyorum demeyi ve hanın restoranında dikkat çektikten sonra gidip yatmayı planlıyorum.
 • süper ismi olan kıyafet.
  bi de bunu giyip çıktığını düşüsene dışarı.
  şahsen ben de ölmeden önce bir redingot edinip bununla dolaşmayı,'hacı bu ne amk' diye soran eşe-dosta, gururla 'redingot' demeyi istiyorum. bunu yapacağım.